Gençlerbirliği hakkındaki film, belgesel, video ve televizyon programları

Sevgili arkadaşlar, geçen gün bizim Emre’nin Babası ile haftalık Dikmen Vadisi yürüyüşünü yaptıktan sonra sohbet ederken laf lafı açtı ve Gençlerbirliği hakkındaki film, belgesel ve televizyon programlarından konuşmaya başladık. Sonuçta bunların kayıt altına alınıp bir başlık altında toplanmasının özellikle yeni taraftarlarımız, yeni forum üyelerimiz ve forumu takip eden futbolseverlerin bilgilenmesi için yararlı olacağı sonucuna vardık.

İzlediğimiz ya da izleyeceğimiz film, belgesel ve televizyon programlarının linklerini, duyurularını, haberlerini bu başlık altında paylaşabiliriz diye düşünüyorum.

2 Beğeni

Madem başlığı açtım, ilk paylaşımı ben yapayım: Taraftar arkadaşlarımızın büyük bir emekle hazırladıkları “Döğüşenler de Var Bu Havalarda” adlı belgesel…

Belgeselin galası 20 nisan 2016’da Ankara Barosu Salonunda yapıldı. 2 mayıs 2016’da Ankara Film Festivali kapsamında Büyülü Fener Sinemasında özel bir gösterim gerçekleştirildi. Sonra da İstanbul’da izleyiciyle buluştu.

Döğüşenler de Var Bu Havalarda (2016)

Belgesele ilişkin ayrıntılı bilgi için:

4 Beğeni

Ozan abi “nasıl gençlerli oldum” başlığında hatırlatınca önceden izlediğim “İmalat-ı Harbiye Ankara Sultani’sine karşı” belgeselini tekrar izledim. Youtube’dan birinci bölümü koyayım diğer 4 bölüm de arkasından otomatik oynuyor zaten.

İzledikten sonra fark ettiğim şey Ankaragücü ve Gençlerbirliği tribünleri arasındaki sosyal iklim farkının zamanla eridiği oldu. Hala net bir şekilde görülüyor ikisi arasındaki fark ama eskiye nazaran aradaki fark azalmış sanki. Bizim zamanla Türkiye’deki tribün kültürüne ayak uydurmaya çalışmamız (!) ve Ankaragücü tribünlerinin o süreçte kendine çeki düzen verme çabası bunda büyük pay sahibi. Bir de 19 Mayıs’ı şimdiden çok özlüyorum :slight_smile:

4 Beğeni

Gençlerbirliği Spor Kulübü Alt Yapı Tanıtım Filmi (1967)

Kaynak: Tuğrul Yenidoğan Arşivi

Yükleyen: macanilari.com

1960’lı yıllardaki hayat, futbol ve Gençlerbirliği hakkında az da olsa bir fikir veren kısacık ve sıcacık bir tanıtım filmi… Filmdeki çocuklar benim yaşıtlarım, şimdi 60-65 yaşındalar… 1967’de Polatlı yerine Ankara’da yaşıyor olsaydım, bu çocuklardan birsi de ben olur muydum? Kim bilir, belki de… :blush:

2 Beğeni

Semboller ve Renkler - Gençlerbirliği

Kaynak: TRT Spor, Semboller ve Renkler Programı

Yükleyen: macanilari.com

İki yıl önce, Gençlerbirliği Süper Ligdeyken yüklenmiş bir video…

2 Beğeni

Gardaşım bir de TRT tarafından Tesislarda çakilen “Hamdullah abi” & “alkaralar” videosu olacaktı.
Onu da hayrına buraya eklersen çok hora geçer gardaşım. Hani Dinektepe mevzusu…

Haydi hayırlı traşlar

1 Beğeni

Link arıyorum gardaşım. Link bulamazsam Vimeo sitesine yükleyeceğim. Uzun zaman sonra dün gece izledim, iyi geldi. :blush:

İyi seyirler arkadaşlar…

Futbol Günlüğü Programı (TRT 1) - Gençlerbirliği, Alkaralar, Hamdullah Abi (Ocak 2011)

2011 yılı Ocak ayında, yani yaklaşık sekiz yıl önce, TRT programcısı Banu Uzpeder yanlış hatırlamıyorsam Tanıl Bora aracılığıyla bana ulaştı, TRT’de yayınlanan “Futbol Günlüğü” programında Alkaralar’a da yer vermek istediklerini belirtti. Birkaç gün sonra tesislarda buluşmak üzere sözleştik. Bizim Emre’nin Babası ile konuşurken sadece Alkaralar değil, amigomuz Nedim ile diğer taraftar gruplarındaki arkadaşların da programa katılmalarının yerinde olacağı sonucuna vardık ve kendilerine haber saldık. Amigomuz Nedim Celasun, Kara Kızıl’dan Orcan Yiğit ve adını hatırlayamadığım birkaç arkadaş, Haydi Gençler’den Gençay Ergez ve -beni bağışlasın- şimdi adını hatırlayamadığım bir arkadaş, Alkaralardan Emre’nin Babası, Mehmet Güner, Halil Fide (aynı zamanda Kara Kızıl), ben veee tribünümüzün lideri Hamdullah Abi ile program kayıtları yapıldı. Ocak 2011’in sonlarında da program TRT 1’de yayınlandı. Sekiz yıl sonra yeniden izlediğimde; altı dakikalık kısacık fakat sadece Gençlerbirliği değil tüm takımların taraftarlarına gerekli mesajların esprili, eğlenceli, keyifli ve mizahi bir anlatımla iletildiği güzel bir program olduğunu düşünüyorum. Bizler için de güzel bir anı oldu tabii…

Program ile ilgili olarak 2011 yılındaki eski forumda, “Tesislarda Etkinlik - TRT Çekimi (Saat 14.00” başlığı altında tam dört sayfa mesaj yazılmış (https://web.archive.org/web/20110509233626/http://alkaralar.com:80/icerikarastir.php?name=Forums&file=viewforum&f=2) ancak ne yazık ki sitemizin 2011 yılı kayıtları olmadığı için bu mesajları şimdi okuyabilmek mümkün değil. Neyse, sağlık olsun diyelim.

Program çekimine katılan taraftar arkadaşımız Gençay Ergez’in blogunda (http://kirmizisiyahkultur.blogspot.com/) ise programla ilgili haber ve bilgiler var, onların da linkini aşağıda veriyorum. Gençay’ın blogunda programın videosu da yüklü ama boyutu küçük ve çözünürlüğü biraz düşük olduğu için ben Vimeo’ya yeniden yükledim.

Sekiz yıl önce TRT 1 televizyonunda yayınlanmış bu program hakkındaki görüş ve düşüncelerini yazacak olan forumun eski ve yeni üyesi arkadaşlarımız, tribünümüzün lideri Hamdullah Abi’ye bağlılıklarını gereği gibi yerine getirmiş olacaklar ve Hamdullah Abi’nin Dinektepe’deki kıraathanesinde ince belli bardaktan “davşan ganı” renginde sınırsız çay ikramıyla ağırlanacaklardır. :blush:

2 Beğeni

Sevgili arkadaşlar, ilk yarıyı 41 puanla tamamlamanın keyfiyle bir video hazırladım.

Gençliğimizin sıkı gruplarından Dire Straits’in çok sevdiğim ve dinlemekten bıkmadığım bir şarkısı vardır: Walk of Life… Sözlerinden pek anlamam ama 80’li yıllarda televizyonda yayınlanan bu coşku dolu şarkının şahane video clibini VHS videoya çekip defalarca izleyip dinlemişimdir.

Dire Straits - Walk Of Life

Süper Ligden düştüğümüz 2017-2018 sezonunun sonlarında yediğimiz ve üzüldüğümüz goller ile 2018-2019 sezonunda 1. Ligde attığımız golleri (Eskişehirspor, Kardemir Karabükspor ve Balıkesirspor Baltok maçları hariç) kesip biçerek bir video clipte topladım ve Dire Straits ile Eric Clapton’un 1988 yılında, Nelson Mandela’nın doğum gününde, Wembley’de birlikte çalıp söyledikleri “Walk of Life” şarkısı ile birleştirdim. Bunu yaparken şarkının televizyonda yayınlanan video clibinden esinlendim. Geçen sezon ve bu sezonun ilk yarısında yaşadığımız olaylar clipteki görüntülere benziyor gibi geliyor bana. Bilgisayarımdaki basit programlarla biraz ilkel ve zor şartlarda çalıştım. Bu işin ustası olan arkadaşların çok daha iyisini yapabileceklerine inanıyorum.

Evet sevgili arkadaşlar, karşınızda Dire Straits grubundan Mark Knopfler ile Eric Clapton’un 30 yıl önce Wembley’de söyledikleri “Walk of Life” şarkısı eşliğinde 2017-2018 sezonunun sonlarında yediğimiz goller ile 2018-2019 sezonunun ilk yarısında attığımız gollerin görüntüleri… :blush:

Dire Straits & Eric Clapton - Walk of Life [Wembley - 1988] Gençlerbirliği 2017-18, 2018-19

5 Beğeni

Necdet Abi ellerinize sağlık. Gözümüzün önünden geçti 2018’de yaşadıklarımız. Çok zor bir yıldı, sonu güzel bitti. 2019’un şampiyonluk getirmesini diliyorum

1 Beğeni

Teşekkürler Serkan. Geçen sezon çok kötü şeyler yaşadık ama bu sezon şimdilik her şey iyi gidiyor. İnşallah böyle devam ederiz. Ben de 2019’un şampiyonluk getirmesini diliyorum.