2017-2018 Teknik-Taktik / Gençlerbirliği - Alanyaspor

Hadi maçı neden kaybettiğimizi gördüğüm kadarıyla aktarayım. Öncelikle bugün bu maçı, Ümit Özat’ın ilk 11 tercihi yüzünden verdik.

Kalede Hopf, beklerde Uğur ve Ahmet. Buraya kadar hiçbir problem yok. Stopere benim de ilk yazacağım isim Claro’dur, yanına ilk tercihim Sergei olur fakat Pogba ve Alper’in de beni yarı yolda bırakmayacağını düşünürüm.

Sessegnon’dan daha çok verim almak için 4-2-3-1 oynuyoruz. Scekic’in yükselen performansı hepimizin malumu, onu da yazdık. Göztepe ve Başakşehir maçlarında orta sahadaki baskın performansımızın vesilesi Khalili yerine neden Diallo ile başlıyoruz? Ben bunu anlamadım.

Öndeki üçlüye gelelim. Manu’yu biliyoruz, adam Türkiye’nin Anadolu takımlarında kanat oynaması için yaratılmış. Cesur, tekniği de kalbur üstü. Böyle bir oyuncun varsa açık pozisyonunda oynatırsın. Sessegnon zaten elit bir futbolcu, mücadelede işler sıkıştığında dikine top sürebilen, kuvvetli ve pas yeteneğine sahip bir oyuncu. Peki biz bu adamı neden ilk kez Alanya gibi kritik bir maçta 4-2-3-1’in sağında denedik?

Yukarıda belirttiğim bir noktayı tekrar etmek istiyorum, “Sessegnon’dan daha çok verim almak için 4-2-3-1 oynuyoruz.” Yani bize hakiki on numara içeren bir formasyon lazım. Eh, elimizde hakiki bir on numara da var ve bu adam açık pozisyonunda oynuyor, öyle mi? Allah tamamına erdirsin.

Niye arkadaşım, niye? Açık pozisyonunda oyuncumuz mu yok? Aydın var, Jailton var, Marko var, Serdar Özkan var, hatta Murat Duruer ve Deniz Yılmaz var. Bu oyuncuları Sessegnon’dan daha iyi oldukları için saymıyorum, Sessegnon on numaradakyen açık oynayabilecekleri için yazıyorum. Zira ataklarının çok önemli bir kısmını beklerin bindirmeleri ve kanat akınlarıyla yapan bir takımın kanatlarından biri bugün kanat değildi, diğeri de kafa olarak maçın içinde görünmedi. Sonuç? İlk yarıyı pozisyonsuz kapattık.

Jailton tartışmaları bu maçtan sonra devam edecek gibi duruyor. Skuletic’in sakatlığı yeni geçti, bu noktada Jailton’un dışındaki ilk seçeneğimiz Deniz Yılmaz oluyor. Gönderirsen Vedat’ı, olacağı bu. Türkiye gibi fiziksel mücadelenin üst düzey olduğu bir ligde Jailton’un dezavantajlı olduğunu söyleyebilirim. Grupta da yazdım, bu takımın Jahovic gibi santraforlara ihtiyacı var. Güçlüyseniz ve bitiriciliğiniz varsa, gerisi bir şekilde hallolur. Örnekleri sayısız.

İlk yarıda gördüğüm bir diğer sorun, savunmayı 50-55 metre arası bir genişlikte kurmaya çalıştık ve Alanya da 63-64 metre arasında bir genişlikte hücum etti. Aradaki mesafeleri kapatmak için savunmada kaybettiğimiz her saniyede Alanya biraz daha iyi pozisyon alma şansı buldu. Biz savunmayı genişletmeye çalıştıkça Alanya stoperlerin arasında pozisyon buldu çünkü ön liberomuzdaki isimler kendilerinden beklenen performansı veremedi. Ümit Özat da Diallo’yu geriye çekip savunmada beşliyi dönme riskini üstlenmedi ve ilk yarıyı çöpe attık Alanya’nın oyununu kabul ederek.

Ahmet sakatlandığında Ümit Özat’ın Issah değişikliğini yapmasına çok şaşırdım. Madem orijinal bir sağ bek olan Zeki’yi almıyorsun, neden bir stoper olan Pogba’yı almak yerine Issah’ı alıyorsun? Jailton’u santrafor olarak kabul edersek üçlü savunmanın en verimli varyasyonları olan 3-4-3 veya 3-5-2’ye dönemiyoruz çünkü kanadımız yok. Zaten Alanya’nın geniş hücumlarına çözüm bulmak için beşliye dönmemiz gerekecekti. Beşli oynadığımız maçlarda da hücum performansımız ortada. Jailton kanat dersek de santraforumuz olmuyor sahada. İşte bu kadro mühendisliğinin yanlış tercihle birleşmiş hali.

45-65 arasında asıl oynamamız gereken oyunu oynamaya başladık. Jailton başlığına da yazmıştım, kendisi santrafor olarak çok etkisiz. Fiziksel dezavantajını kapatmak ve hızından faydalanmak için sağ açıkta oynaması gerektiğini oraya da yazmıştım. Whatsapp grubunda da 4-3-3’ün bu takım için ideal bir formasyon olduğunu belirtmiştim. Diallo çıkıp Sku girince Jailton sağ açığa geçti ve 4-3-3’e döndük. Oyun beni yanıltmadı, yalnız bu sefer de takımın beceriksizliğiiyle karşı karşıya kaldık. Maçtan sonra Manu’yu hangi akla hizmet tribüne çağırdılar, hala anlamış değilim. Bugün kendisi hiç varlık gösteremedi. Jailton ikili mücadelelerde bal yapmayan arı gibiydi. Çok iyi niyetli ama futbolda bundan daha fazlasına ihtiyacınız var. Ne Skuletic’le oluyor, ne de Skuletic’siz. Yaz döneminde iyi bir santrafor şart.

Golü Issah’ın bulunduğu sağ kanattan yedik. Söylemek istediğim tek şey bu.

Sonrasında da Alanya iyi kapandı. Oysa ilk 45 dakikaya alıştığımız gibi Hopf- A. Oğuz- Claro- Sergei- Uğur- Scekic- Khalili- Aydın- Sessegnon- Manu- Skuletic temelinde çıksak 6 puanlık bu maçı alacaktık.

Umarım birileri gereken dersleri almıştır.

2 Beğeni

Alper Uludağ: Esas mevkisi sol bek, stoper oynadı.
Kemal Issah: Esas mevkisi orta saha, sağ bek oynadı.
Jailton: Esas mevkisi kanatlar, santrafor oynadı.
Sessegnon: Esas mevkisi forvet arkası, sağ açık oynadı.
Ümit Özat: Esas mevkisi Beyaz TV yorumculuğu, teknik direktör oynadı.

5 Beğeni

Her anlamda çok acı bir mağlubiyet oldu. Giden üç puana mı üzülelim, Alanya’nın üç puan almasına mı üzülelim, sahada rakibin azmine, kazanma isteğine karşılık veremediğimize mi üzülelim; yoksa bunların hepsini bir yana bırakıp Özat’ın 11 seçimine, 30 dakika anlamsızca şişirilen toplara müdahale etmemesine mi üzülelim, bilemiyorum.

Maddi puan kaybı dışında, özgüvenden de kaybettik.
Bu maçı kazansaydı 29 olacaktık ve altımızda 25-21-21-21-12 gibi bir puan durumu olacaktı. Yani altımızdakilere biz kaçtık arkadaşlar, size iyi mücadeleler, centilmence oynayıp, hakkınızla ligde kalmaya çalışın diyecektik. Olmadı ama umarım bu mağlubiyet bir erken uyarı, iyi bir ders olur.

1 Beğeni

Böyle olacağı belliydi aslında. Mesut Bakkal yeni geldiği Alanya’dan daha çok Gençlerbirliği’ni tanıyor.
Bimediği bir tek Sesse vardı.
Bizi durdurduğunda en az bir puan alacağını biliyordu ve başarılı oldu. Belki de Özat farklı(!) oyun sistemini Bakkal’ın takımı bildiğini düşünerek denemiş olabilir.
Sonuçta takım olarak kötü oynadık, 3 puanı Alanya kadar istemedik. Alanya’ya iki maçta da yenildik. Umarım ilk ve son olur…

1 Beğeni

İlk defa Özat mantıklı mı konuştu maç sonu?
Ben mi yanılıyorum?
Rezil bir maç oldu.
Maç hakkında yazmak gelmiyor insanın içinden…

1 Beğeni

üç tanesini de değiştirme olanağıyla 14 kişilik bir oyun haline gelen bu oyunda şu oynamış, bu oynamamış pek farketmiyor… zannımca… yetenekli bir kardeşimiz farklı bir mevkide de oynamış olsa fark etmeyeceği gibi… sonuçta karşımızdaki takım beşiktaş değil… emre akbabadan başka neleri var?.

kazanmak için rakibi bozmaktan kırmaktan başka ne yapıyoruz?.
mağara adamının günlük görüşü takımın oyununa da yansımış. rakibin üstüne gidip, elindeki üç puanı almak için taciz etmek, rahatsızlık vermek, bıktırmak, bezdirmek…
ununu elemiş, tatil planları yapan, bavullarını toplamış takımlara iyi gelen bu taktik, kazanmaktan başka çaresi olmayan, sadece kazanmayı düşünerek karşımıza gelen takımlara karşı -burası çok ilginç- fiziksel değil ama ruhsal çöküntü olarak karşımıza geliyor…
bizde zaten bunu debelenme olarak tanımlamıştık… kısaca…

panik yok…
debelenerek ligde kalabiliriz… çünkü yönetimimizde iyi biliyor ki; bizden daha keriz takım sayısı oldukça fazla bu ligde… yıllarca bu kepazeligin içinde yer almamızın, ne yaparsak yapalım genede düşemememizin tek sebebi de budur…

artık bundan kelli önümüzdeki sezonları kazanmak için neler yapabiliriz ona odaklanmamız lazım derim ben…
15 yıl önceki bir yıllık bir şeyin hayaliyle yaşayacağımıza; nasıl oluyor da imkanları bizden daha kısıtlı kayseri, sivas, malatya, akhisar, hadi neyse göztepe bunu başarıyor da biz bakakalıyoruz?.. buna biraz eğilelim…

2 Beğeni

Bu maçta Ümit Özat, intikam alayım derken adeta kendi ayağına sıktı. Rakibin teknik direktörü Mesut Bakkal olunca ve Özat da kinci bir adam olduğundan mağlubiyeti Alanyaspor’a altın tepsi ile sunduk. Ümit Özat, maçtan önce sürekli olarak Mesut Bakkal’ın fazla forma şansı vermediği oyuncularla görüşmüş ve onlara tabir-i caizse gaz verip durmuş. Jailton, Manu ve Skuletic ile sırf bu nedenle ilk oynattığını düşündüğüm Dialo sürekli Özat’ın hırslandırma çalışmalarıyla baş başa kalmış. Maçtan sonra kulüpte konuşulan konu ise fazla psikolojik yüklenmeden dolayı bu futbolcularda mental yorgunluğun oluştuğu ve sahada istediklerini yapamadıklarıydı.

3 Beğeni

Başakşehir e de 4 tane salladı Bakkal
Market pazar vb dalga geçenler üzülür mü sıkılır mı bilmem ama
Bu süreçte taraftar olarak zor günler bizi bekler…

1 Beğeni