21/22 18. Hafta: Gençlerbirliği - Nasadoge'nin Menemenspor

image

1 Beğeni

Bazı taraftar arkadaşlarımızın zayıf dediği ve deplasmanda aldığımız beraberliği küçümsediği Adanaspor galip gelip puanını 23’e yükseltti. Altıncı durumdaki 26 puanlı Samsunspor’dan 3 puan gerideyiz. Süper Ligde 16 maçta 14 puan olan düşme hattı bizim ligde 16 maçta 18 puan… Küme düşme hattındaki 18 puanlı Keçiörengücü ve Bursaspor ile aramızda 5 puan var. 7’nci ile 16’ncı arasındaki 10 takım 5 puanlık bölgede sıkışmış durumda… Ayrıca 16 puanla 17’nci ve 18’inci sıraları paylaşan Denizlispor ile Altınordu’nun da 16 puanı var. Altınordu’nun deplasmanda Balıkesirspor’u, kendi sahasında da Boluspor’u yenmesi sürpriz sayılmaz ve bu durumda ilk yarıyı 22 puanla bitirebilir. Denizlispor’un işi zor. Kendi sahasında Ümraniyespor ve deplasmanda Erzurumspor ile oynayacak. İki maçı da kaybederse 16 puanda kalır. Ama iki maçı da kazanıp 22 puana, bir galibiyet bir beraberlikle 20 puana, bir galibiyet bir yenilgi ile 19 puana, iki beraberlikle 18 puana da ulaşabilir. 18 puanlı Bursaspor kendi sahasındaki Bandırmaspor ve deplasmandaki Menemenspor maçlarını kazanırsa ilk yarıyı 24 puanla bitirebilir. Birini kazanıp birini kaybetse 21 puanı olur. Keçiörengücü’nün de son iki maçta işi zor. Kendi sahasındaki Erzurumspor ve deplasmandaki Ankaragücü maçlarından puan alamazsa ilk yarı sonunda 18 puanda kalır. Ama biz sezon başından beri gördük ki bu ligde her takım her takımı yenebiliyor. İlk yarı sonunda oldukça yüksek puanlı bir düşme hattı oluşabilir. İlk yarıyı 23 puanla da bitirebiliriz, 29 puanla da… Bu yüzden önümüzdeki iki maçta çok dikkatli olmalıyız. Hiçbir rakibi küçümseme lüksümüz yok.

Menemenspor maçına gelince… Sosyal medyada bazı taraftarlarımızın yazılarını okuyorum ve hayret ediyorum. Menemenspor bize göre zayıf bir takımmış! Neye göre zayıf? Bu takım kendi sahasında lider Erzurumspor’u, Manisa’yı ve Samsunspor’u, deplasmanda da Kocaelispor’u yendi. Ankaragücü ve Tuzlaspor ile deplasmanda, Eyüpspor ile kendi sahasında berabere kaldı. Şu anda bizden sadece 3 puan az toplamış, 20 puanlı bir takımdan söz ediyoruz. Futbolcularımız sosyal medyayı takip ettiği için taraftarlar olarak paylaşımlarımızda çok dikkatli olmalı, oynayacağımız maçı önce biz ciddiye almalıyız.

Maçtan önce… "Menemenspor bize göre zayıf bir takım. Bu takımı da yenelim artık!"

Maçta yendik… "Menemenspor gibi zayıf bir takımı yenmeliydik zaten! Yenmesek ayıp olurdu. Hoca bu galibiyetten kendine pay çıkartmasın! Diyadin’in oyuna hiçbir katkısı yok. O da bizim gibi saha kenarından izliyor. Yine zamanında ve doğru değişiklik yapamadı. Vesaire vesaire…"

Maçta berabere kaldık… "Menemenspor gibi zayıf bir takımı bile yenemedik. Bu kayıp Diyadin efendiye yazar. Diyadin istifa!"

Maçta yenildik… "Menemenspor gibi zayıf bir takıma yenildik. Bu takımı bu hale düşüren Diyadin’dir. Ne başarısı var ki getirdiniz bu adamı takımın başına! Artık yeter! Diyadin derhal istifa etmeli ya da görevine son verilip yerine yeni bir hoca getirilmeli…"

Sevgili arkadaşlar, ben böyle bir taraftarlık anlayışını doğru bulmuyorum. Taraftarların maç öncesi ve sonrası kendilerince değerlendirmeler yapmaları, görüş belirtmeleri, eleştiride bulunmaları futbolun güzelliklerinden birisi… Oyunu konuşmak, yazmak tabii ki çok güzel ve yararlı… Ama oyunu konuşmayı, yazmayı bırakıp, özellikle yenilgilerde işi teknik direktör ve sonra da yönetim düşmanlığına vardıran bir taraftarlık anlayışının camiamıza her yönden zarar vereceğini düşünüyorum. Biraz dikkatli davranmamızda yarar var bence…

Tüm takımlar puan olarak birbirine iyice yanaştı.
Belediye otobüsü gibi oldu bu lig.
Şoför önden bağırıyor:
-Beyler yanaşalım lütfen, on kapı kapanmıyor.
Arkadan yolcular bağırıyor:
-Orta kapı dolu, arka kapı da dolu.
Halimiz aynı bu.
Umarım duraklar ilerledikçe rahatlar bu otobüs
Ama bu hafta tüm maçlar bizim için 6 puanlık maç.
Yeni yıla rahat girmek için geriye kalan üç maçtan en iyi sonucu almak gerekiyor.
Güzel maç olmasını dilerim.

1 Beğeni

Sakat ve cezalı oyuncumuz var mı bilmiyorum.
Eğer yoksa, yani ideal kadromuzla sahaya çıkar sakin olup şuurlu oynarsak kazanacağımızı düşünüyorum. Rakibi küçümsemek bu ligde yapılabilecek en tehlikeli iş. Tam tersine rakip kim olursa olsun ciddiye alacaksın ki ummadık taş baş yarmasın.
Eleke ve Lima’nın gol atma vakitleri geldi. Sürpriz gol Dmytro Grechyshkin.
Ha bir de Musa Şahindere var ki o atarsa dadından yenmez.

1 Beğeni

Necdet Abi gibi düşünüyorum. Gerçekten acayip bir taraftarlık anlayışı türedi.

Öncelikle alkaralar yayınında söylediğim şeyi burada tekrar etmek istiyorum: Bu sene 1.ligde oynayan hiçbir takım, bir plan program takımı değil. (Belki biraz İstanbulspor ve Altınordu hariç) uzun süreli bir başarı planı kurmamışlar. Hemen hepsi sene başında yeni bir teknik direktörle göreve başlamışlar, kadrolarının büyük kısmını sıfırdan oluşturmuşlar. Bu oyunda istikrarlı bir başarı arıyorsan, zamana ihtiyacın var. Takımını kuracaksın, planını yapacaksın, kurduğun sistemin oturmasını ve makina gibi çalışmasını bekleyeceksin. Böyle yaptığında ve hedefin de üst lig ise -buna uygun bir bütçe ayrısıysan- başarılı olup çıkabilirsin. 1.ligde bana göre bunun son örneği Hatayspor… Bizim süper ligden düştüğümüz sene, onlar da 2.ligden çıkmıştı. 2018-19 sezonunda 1.ligde rakip olduk. O sene Hatayspor sezon içinde bile yükselen bir grafikle oynadı, sezonun sonunda 3. oldu ve 4-5 hafta daha olsa bizi geçeceklerdi. Ertesi sene de aynı plan, kadro ve TD ile rahat rahat süper lige yükseldiler. Böyle kurgulanan takımlar için futboldaki sürpriz, gerçekten sürprizdir. Ancak böyle kurgulanmayan, son anda kurulmuş, son anda bir td ayarlanmış, o da 10. hafta gönderilmiş ve yerine başkası gelmiş takımlar için sürpriz kaybetmek diye bir şey yoktur. Ligin tamamı böyle takımlardan oluştuğu vakit de, o ligde kimin kimi yeneceği belli olmaZ. Tam da böyle bir lig yaşıyoruz. Teknik direktörler program yapmıyor, bir sistem kurmuyor, kaos yönetiyorlar. Kaosu iyi yöneten, kaos sırasında oyuncularla arasını iyi tutan teknik direktör iyi oluyor, kaos yönetmeyi beceremeyen kötü oluyor.

Dolayısıyla hiçbir maçta alınacak galibiyet de, mağlubiyet de kimseyi şaşırtmasın.

1 Beğeni

Keçiörengücü - Erzurumspor maçı… Her takıma uyarlanabilecek hayali taraftar yorumları… :blush:

Keçiörengücü: 0 - Erzurumspor: 1… “Şu zayıf takıma 43 dakika gol atamadık. Bu takım ne oynuyor belli değil.”

Keçiörengücü: 1 - Erzurumspor: 1… "Al işte, yedik. 1-1 oldu. Bu Erkan Sözeri hoca falan değil. "

Keçiörengücü: 2 - Erzurumspor: 1… “Al işte, bu zayıf rakibi eze eze yenmemiz gereken maçta Eze’den gol yedik. Takım oynamıyor. Bu Erkan Sözeri ile olmaz. Adam hoca falan değil.”

Keçiörengücü: 2 - Erzurumspor: 2… “Aykut kötü vurdu ama rakip defansa dua edelim. Topa öyle baktılar gol oldu.”

Keçiörengücü: 2 - Erzurumspor: 3… “Oh be, nihayet attık bir gol daha. Şu zayıf rakibe karşı düştüğümüz duruma bak, 3-2’ye seviniyoruz. Takım el freni çekilmiş gibi sanki, oynamıyor.”

Keçiörengücü: 3 - Erzurumspor: 3… “Olmuyor kardeşim, olmuyor. Al işte, bağıra bağıra gitti 2 puan. Bu adam hoca falan değil. Takıma, oyuna müdahalesi sıfır. Bu takım bu adamla çıkamaz. Aha şuraya yazıyorum!”

Keçiörengücü 19 puana ulaştı. Manisa FK, Bursa, Denizli ve Altınordu’nun alacağı sonuçlara göre düşme hattı 19 da olabilir, 18’de de kalabilir.

2 Beğeni

Balıkesirspor-Altınordu maçını izliyorum. Dakika 88., durum 3-3. Yalnız Yalçın ne maç oluyor be! :blush:

Altınordu 4-3 kazandı, düşme hattı 19 puan oldu. Yarın Menemenspor ile oynayacağımız maç çok kritik ve iki takımın puan cetvelindeki yerlerine baktığımızda 6 puan değerinde. Kazanırsak çok önemli bir 3 puan almış olacağız. Böylece zorlu Ümraniye ve Eyüp deplasmanları öncesinde 26 puanla düşme hattının 7 puan üzerinde yer alırız.

1 Beğeni

Ankaragücü deplasmanda Boluspor’u 2-0 yendi ve 33 puana ulaşarak averajla Ümraniyespor’un ardından ikinciliğe yükseldi. Ama o da ne! Sosyal medya “Dalcı istifa!” sesleriyle inliyor.

Rastladığım örneklerden biri: :blush:

“Dakika olmuş 80 inanılmaz baskı yiyorsun, takımın ileri çıkmaya mecali kalmamış, 4 oyuncu değişikliğin duruyor, hala oyunu seyrediyorsun. Üstüne gidiyor birde haftalardır oynamayan ya da kadro dışı bıraktığın Aatıfı ve şahverdiyi alıyorsun
ULAN YAZIKLAR OLSUN LİSANSSIZ!!!”

Bunlar da başka örnekler: :blush:

“Bugün kazanılan 3 puan taraftara yazar. Hafta içi taraftar tepki göstermeseydi bu hoca yine saçma salak bir kadroyla sahaya çıkardı.”

“Bu takım iyi bir hoca ile iyi oynar. Ama hoca olmayınca iyi oyuncular iyi niyetiyle bu kadar oynar. DalcI’nın vasfı yok ve tribünden biri takımın başına koysan yine bu kadroyu çıkarır ve oyunculara sadece size güveniyorum der. Siz olayı galibiyet veya mağlubiyet ili kıyaslamayın.”

1. dakikada Metehan’ın kafayla attığı golle ilk yarıyı 1-0 önde kapattıktan sonra ikinci yarıda Lima’nın 57 ve 63. dakikada attığı gollerle 3-0 öndeyiz. Şu anda dakika 67…

Lima’nın 78. dakikada attığı golle 4-0 öndeyiz. İnanıyoruz. Bu maçı alacağız, başka yolu yok! HAYDİ GENÇLER! :blush:

1 Beğeni

5-0 oldu bizim oldu. Averajı da sıfırlamış olduk.
Eleke’nin yokluğunda Lima üç trik yaparak kariyer rekorunu kırdı.
En kötü günümüz böyle olsun.

2 Beğeni

Oh be! Nihayet net bir galibiyet aldık. Böylece averajımızı sıfırlayıp düzelttik ve ilk 6’ya tutunup düşme hattından 7 puan uzaklaştık. Futbolcularımızı ve hocamızı kutluyorum. En kötü futbol günümüz böyle olsun.

2 Beğeni

Rakip zaten zayıftı :))

Şaka yapıyorum, maçın başından itibaren bütün ipleri elimize alıp, maçın sonuna dek hiç bırakmadık. Her anlamda hak edilmiş bir galibiyet. Tek mutsuzluğum maçı kazanacak skoru aldığımız anda Gökhan’ın oyuna girmemiş olması. Bu maçta gol ya da goller atıp, kendine güvenini arttırabilirdi.

1 Beğeni

“Böyle zayıf bir rakibe attığımız 5 golü abartmamak lazım, daha fazla atmalıydık. Diyadin efendi hoca falan değil. Yenildiğimiz zaman nasıl nefretimizi kusuyorsak, kazandığımız zaman tebrik etmeyi de biliriz. Ama benim hâlâ kendisine güvenim yok. Yanlış 11, yanlış oyuncu tercihleri, yanlış oyuncu değişiklikleri takımı frenledi ve oyununu olumsuz yönde etkiledi. Vesaire vesaire…” :blush:

1 Beğeni

İlk yarı çok güzel oynadık. Rakibin gördüğü kırmızı kart sebebiyle bu sezon oynadığımız en iyi ilk yarıyı oynadık diyemem ama takım olarak gayet iyiydik. Ubeyd’in eline top değdi mi bilemiyorum. Metehan çok iyi oynadı ve birçok mevkide oynayabilecek bir oyuncu olduğunu ispatladı. Artık Ümraniye maçına rahat çıkabiliriz.

1 Beğeni

Topladığı 20 puanla 3 puan gerimizde olan Menemenspor karşısında aldığımız farklı galibiyetten dolayı çok mutluyuz. Averajımızı sıfırlayıp düzelttik ve ilk 6’ya tutunup düşme hattından 7 puan uzaklaştık. Futbolcularımızı ve hocamızı kutluyorum. En kötü futbol günümüz böyle olsun.

Yeni kurulmuş bir takımla çok kötü başladığımız ve ilk 4 maçta 1 puan alabildiğimiz ligde, sonraki 13 maçta 25 puan (maç başına 2 puana yakın) toplayarak, ilk yarının bitimine bir maç kala uyumlu bir takım olma yönünde iyi bir gelişim sağladık.

Arda ve zaman içinde ilk 11’de sahaya çıkmaya başlayan Übeyd, Musa, Metehan gibi genç futbolcularımızın yanı sıra yeni transferler Kerem Can, Dmytro, Barış, Gökhan Gül, Aksel, Tshibola ve geçen sezondan beri çok eleştirilen Lima’nın katkıları her maçta biraz daha arttı.

Belyaev ve Sintyahu Sallalich’in de görev verildiğinde ellerinden geleni en iyi şekilde yapacak olduklarını göstermeleri takımın sezon başında çok yetersiz olan kadro derinliğini iyi bir duruma getirdi gibi görünüyor.

Ameliyat olacağını ve bir ay sonra sahaya döneceğini öğrendiğimiz LuaLua güçlü bir dönüş yaparsa, Mert Kula ile çalışkan ve gayretli Ömürcan da toparlanırsa, Mert, Gökhan ve Abdullah her an ilk 11’de oynayacakmış gibi çalışıp hazır olurlarsa kadro derinliği daha da artacaktır.

Rekabet ve kadro derinliği arttığında Metin hocanın 11’i yazarken olumlu anlamda zorlanacağını düşünüyorum. Ayrıca transfer yasağımız olduğundan Eleke de bizim için çok önemli. Umarım o da disiplinli ve sıkı çalışıp bazı maçlardaki gibi oyuna ve skora katkı sağlamaya devam eder.

İstanbulspor kendi sahasında Samsunspor’u 2-1 yenerek 26 puan ve averajla altıncılığa yükseldi. Aynı puanlı Samsunspor yedinci, biz sekizinciyiz. Süper Lige çıktığımız sezon 6 puanlık maçlarımız vardı, 3 puanlık maçlarımız vardı. Bu sezon puan cetvelinde öyle bir yerdeyiz ki hangi takımla oynarsak oynayalım 6 puanlık maç haline geliyor. Ümraniyespor deplasmanda Denizlispor’u 1-0 yendi ve 36 puana ulaştı. Önümüzdeki maçta biz Ümraniyespor’u deplasmanda yenersek farkı 7 puana indiriyoruz. Ardından ikinci yarının ilk maçında Eyüp ile deplasmanda oynayacağımız maçı kazanırsak onlarla da arayı 3 puan kapatabiliyoruz. Adanaspor ve Manisa FK ile oynayacağımız maçları kazanırsak arayı 3 puan açabileceğiz ama kaybedersek neredeyse eşit puana sahip olacak kadar birbirimize yaklaşabileceğiz. Bu anlamda Ümraniyespor, Eyüp, Adanaspor, Manisa FK ve Ankaragücü ile oynayacağımız maçlarda alacağımız sonuçlar ligdeki durumumuzu ve hedefimizi belirleyecek. İnşallah bu 5 maçtan en iyi sonuçlarla ayrılır, güzel hedeflere doğru yelken açarız.

Beş maçta 4 galibiyet alıp 12 puan toplayınca yine bir yükselme geldi. Taraftarlık böyle bir şey işte. :blush:

Takımların oynadığı ilk dört maçı hesaba katmadan bir puan tablosu yaptım.

Gençlerbirliği 25
Ankaragücü 25
Bandırma 25
Erzurum 23
Eyüp 22
Ümraniye 21 (akşam 24 oldu)
Samsunspor 20
Kocaelispor 20
İstanbulspor 20 (akşam 23 oldu)
Adanaspor 18

Aynı şekilde ligin sonuna kadar gidersek belli ki şampiyonluk geliyor

1 Beğeni

Son galibiyet Necdet abinin düşüncelerini düşme hattından biraz uzaklaştırdı. Sezon sonuna kadar her 2-3 haftada bir hayallerimiz de değişecek galiba. Olsun, en azından her hafta ne olursa düşmeyiz hesabının dışında sorular da soruyoruz kendimize. Umut iyidir.

1 Beğeni

Lige çok kötü başlayıp 4 maçta 1 puanla sonunculuğa kadar düştüğümüz için küme düşmekten çok korkuyordum Ateşoğul. O yüzden öncelikle düşme hattından ne kadar uzak olursak o kadar iyi. Bu aynı zamanda bize ilk 6’ya girme mücadelesinde büyük rahatlık sağlayacak ve düşme korkusu olmadan daha rahat ve iyi oynayabileceğiz diye düşünüyorum.

Geçmiş sezonlardaki puan cetvellerine bakınca, Ümraniyespor maçını kazanıp 29 puana ulaşsak ve ikinci yarıda maç başına 2 puan alıp 65 puana ulaşsak bile ilk 2’den direkt çıkmamız zor görünüyor Serkan. Ama tüm sezonun maç başı ortalaması olan 72 puana ulaşırsak mümkün olabilir. Onun için de Ümraniyespor maçını kazanmanın yanı sıra ikinci yarıda 43 puan (maç başına 2,39 puan) toplamamız lazım. Bu da çok zor. Ama imkânsız değil tabii. Süper Lige çıktığımız sezon Hatayspor’un yüksek performansını biz de gösterirsek olabilir. Bir de zirveye oynamak için altımızdaki takımların çoğunu yenip zirvedeki Ümraniyespor’dan 6, Ankaragücü, Erzurumspor, Eyüp, Bandırmaspor ve Samsunspor’dan 3’er puan almamız gerekiyor. İşte o zaman aradaki farkları kapatıp ilk 4 haftada kaybettiğimiz puanları telafi etmiş oluruz. Yine yükselmeye başladık, hadi hayırlısı… :blush:

Bu arada ligde oynadığımız 17 maçta üstümüzdeki 6 takımdan sadece 4 puan (maç başına 0,66 puan), altımızdaki 11 takımdan ise 22 puan (maç başına 2 puan) almışız. Bu 22 puanın 12’si de düşme hattındaki 4 takımdan (maç başına 3 puan) geliyor. Son 7 takımdan aldığımız puan ise 18 (maç başına 2,57 puan). Bu durum bizi düşme hattından uzak tuttuğu gibi en azından ilk 6’ya da tutunmamızı sağladı diye düşünüyorum.

Geçen sezon da üst sıralardaki Beşiktaş, Fenerbahçe, Hatayspor ve Alanyaspor’dan 3’er puan alıp, alt sıralardaki takımlardan ise yeteri kadar puan alamadığımız için küme düşmüştük. Sonuçlara ve puan cetveline bakıyorum da Beşiktaş, Fenerbahçe, Hatayspor ve Alanyaspor’dan aldığımız 12 puanı Erzurumspor, Kayserispor, Antalyaspor, Ankaragücü ve Malatyaspor’dan (daha Denizlispor’a kaptırdığımız 6 puanı saymıyorum) almış olsaydık düşmeyecektik. Of of! :blush: