21/22 2. Hafta Adanaspor - Gençlerbirliği

image

2 Beğeni

Eğer defans hattında bariz hata yapmazsak bu maçtan puan veya puanlar ile ayrılırız
Ömürcan muhtemelen oynamayacak ama Tshibola’nın ilk 11 başlaması olası ama Kerim mi yoksa Rahmi mi kulübeye çekilecek bunu göreceğiz gönlüm Rahminin ilk 11 başlaması elbette

2 Beğeni

1 gol yeriz
2 gol atarız

Adana kebap…

1 Beğeni

Adanaspor’u geçen hafta oynadığı Bursaspor maçından tanıyorum, o da tanımak denirse.
Ömürcan’ın yokluğunda hafta içi transferi Furkan oynar. Ama nasıl oynar hep birlikte göreceğiz.
Ben açıkçası bu maçtan da pek umutlu değilim.
Daha doğrusu Ankara Gücü maçına kadar takımın istenilen futbolu oynayamayacağını düşünüyorum.
Her neyse bakalım Adana’nın sıcağı bizim takımı etkileyecek mi?

1 Beğeni

Maçı 19.45 te sanıyordum.21.45 te olduğunu ögrenmenin mutlulugu ile(maçı izleyebileceğim.) olumlu düşünerek yazıyor olabilirim. Ben bu maçtan oldukca umutluyum. yeterki geçen hafta 2. yarıdaki oyunumuzu oynayalım. ayrıca üstümüze gelirler kontra yaparız düşüncesinde olmasınlar. Adana üstümüze en azından ilk yarı gelmez yada ilk golu yiyinceye kadar. skor beklentimde gol yemeden iki gol atarız diyorum. haydi gençler

1 Beğeni

ben sadece bu mac icin tum maclarda ikinci yarilari iyi oynayacagimizi dusunuyorum takim gencleriyle enerjisini iyi koruyor biraz da tecrube olsa son vuruslar filan super olacak ama ozellikle ikinci yarilarda tukenmiyorlar ilk yarilarda gol yemezsek ikinci yarilari alarak istedigimiz galibiyetleri alacagimizi dusunuyorum.

2 Beğeni

Mücadeleden ibaret, pozisyon zenginliği olmayan bir maçtı. 40 derecede bu kadar diyen de çıkabilir ama üretkenlik olmayınca ittir kaktır bir maça dönüşüyor.
Metin Diyadin, “Lige iki mağlubiyetle başlamaktansa deplasmanda 1 puan iyidir” diye düşündü sanki.
Maçtan önce 3 puan beklentim yoktu, tahmin ettiğim gibi bir maç oldu.
Ramazanın boşa çıktığı pozisyonda Samuel Tetteh topu yarım metreden boş kaleye ittirebilseydi maç daha zevkli bir hale gelebilirdi.
Haftaya Manisaspor Ankara’ya geliyor. Onlarda da Orgil var.

1 Beğeni

Benimse beklentimin olduğu bir maçtı. Adana yıllardır böyle tüm takımların 3 puan alma ihtimalinin oldugu bir takım. burada alamadığımız puanlara umarım sezon sonu üzülmeyiz. Ben mevcut kadronun hala iyi olduğunu düşünüyorum. yeter ki kendileri de inansınlar.

1 Beğeni

Herkese iyi akşamlar. Dün akşam oynadığımız Adanaspor maçını stadyumdan izleme şansım oldu. Bir kısmınızın bildiği gibi bu aralar özel sebeplerle sık sık Adana’ya gidiyorum. Maç da bu gidiş-gelişlerime denk gelince, sağ olsun Mehmet abi protokol kontenjanımızda yer kalınca beni de yazdırdı listeye. Bu vesileyle birkaç izlenim aktarmak istiyorum.

Öncelikle hava şartlarından bahsetmek lazım sanırım. Yeni Adana Stadyumu, şehrin nispeten yüksek bir alanında olmasına ve bu bölgede sıcaklık 2-3 derece daha düşük olmasına rağmen, yine de sıcaklık ve nem çok zorlayıcıydı. Ankara-Adana direkt uçuşun sadece akşam saatinde olmasından dolayı da, takım ancak önceki akşam (rötar yapan ve hatta değişen bir uçakla) geç saatlerde şehre geldi ve dolayısıyla maçtan önceki gün Adana’da bir antrenman yapma fırsatı olmadı. Maç sırasında tribünde bizler bile çok zorlanırken, futbolcuları düşünemiyorum bile.

Yeni Adana Stadı çok güzel bir stat. Stadın toplu taşıma entegrasyonu çok zayıf olmasına rağmen stadın kendisi çok keyifli. İki kat şeklinde yapılması da, seyircinin az olduğu maçlarda sadece alt katı kullanarak kompakt bir seyirci etkisini mümkün kılıyor. Dün akşam biletli+protokol muhtemelen max. 1000 kişi vardı statta ama ona rağmen fena bir akustik oluşmadı statta.

En son ne zaman böyle olmuştur bilmiyorum ama başkan da dahil olmak üzere yönetim kurulunun yarısı dün Adana’ydı. Bence bu sahiplenme ve aktiflik bile çok kıymetli.

Tüm taraftarların ortak kararıyla deplasman için hazırlanan tek pankart başlangıçta biraz sıkıntı yarattı. Aslında dün sabahki maç toplantısında emniyet ve federasyondan gerekli izinler alınmasına rağmen, statta görevli bir komiserin egosu ve iletişim beceriksizliğiyle gergin anlar yaşadık. Bir ara Adanasporlu taraftarlardan rica ettik, en azından kendi bölümlerindeki boş alanlardan birine asmaları yönünde. Onlar da olumlu yaklaştılar. Ama o sırada deplasman tribünü önüne asılma meselesi çözüldü ve yönetim kurulu üyelerimiz kendi elleriyle pankartı astılar.

TV’den izleyince sanki bizim topçular ortamı çok gerdi gibi gözükmüş sanırım ama hem protokol, hem taraftar hem de Adanaspor kulübesi maç boyu gerginlikleri hep tırmandıran taraf oldu. Adanaspor yönetiminde, başkan Bayram Akgül’ün oğulları ve abileri de var belli ki ve özellikle bu 2-3 oğul maç boyu fevri ve hatta ergen tavırlarıyla Adanaspor başkanını bile çileden çıkardılar. Adamcağız 2-3 kere uyarma ihtiyacı hissetti. Maçın ilk yarısı bitiminde, yine protokolden hemen bizim arkamızdaki bir kişi, artık dozajı iyice artırarak soyunma odasına doğru giden Aaron’a “maymun” ve “maymundan da beter” gibi ifadeler kullandı. Maç boyu olumlu-olumsuz tepkilerimizi protokolde olmamızdan dolayı daha küçük küçük vermeye çalışsak da, bu ifadeye yüksek sesle tepki gösterdik ve adamı susturduk. TFF yetkilisi vs. de vardı etrafta ama mevcut gergin ortamı da düşünerek olayın büyümesini istemedik. Belki gözlemci raporunda bahsetmiştir ama zannetmiyorum.

Saha içine dönecek olursak, maça ürkek başladığımız söylenebilir. Stattaki ortamdan bakınca, sanki sürekli baskı yemişiz ve ezilmişiz gibi bir izlenime kapılmıştım ama maç bitiminde aslında Adanaspor’un kuru ve verimsiz bir baskıyla oynadığını, bizim deplasman stratejisi olarak yapmak istediklerimizi (gol yememe ve hızlı hücumlarla gol pozisyonuna girme) yaptığımızı düşünüyorum. Maçın 1. dakikasından itibaren oyunu domine eden bir takım olamayacağımızı biliyoruz ve bence mevcut şartlarda, henüz sezonun ikinci haftasında bu şekilde ilerleyen bir maç hikayesini olumsuz görmüyorum.

Ramazan ilk yarının sonunda boşa çıktığı pozisyon ve ikinci yarının başında altıpasın içinde rahatlıkla alabileceği bir topu alamayışı dışında bence fena değildi. Zaten rakibin kaleciyi zorlayacak çok fazla bir atağı olmadı. Kale arkasındaki Adanaspor taraftarı maç boyu Ramazan’a tezahürat yaparak dikkatini dağıtmaya çalıştı. Bunu da not olarak ekleyeyim.

Sağ bekte zorunluluktan oynattığımız Metehan, birkaç pozisyon hariç sırıtmadı ve özellikle kaleci vuruşlarımızda hedef oyuncu olarak onu tercih ettiğimiz çoğu pozisyonda topu indirmeyi başardı. Furkan Şeker transferinin gereksizliğini kanıtlamış oldu Metehan böylece.

Aaron sakatlıktan yeni dönmesinin ürkekliğiyle oynamış ve videolarından alıştığımız ve oyuna genişlik kazandıran uzun toplarını bu sakatlık dönüşü ürkekliği sebebiyle çok zorlamamış. Bu da daha basit al-verli oyununu açıklıyor. Bu maçta bizim en çok dikkatimizi çeken şey, oyunu geniş alana açmadaki başarısızlığımızdı. Açık bölgelerimizde uygun oyuncularımız ve pas kanallarımız olmasına rağmen, defans hattımız ve onların önünde oynayan Dmitro ve Aaron bu maçta bu paslara cesaret etmediler. Barış’ın oyuna girmesi ve Rahmi ile önlü arkalı oynamasıyla birlikte, maç boyu yakalayamadığımız pas bağlantılarını ve dolayısıyla geniş alanları yakaladık. Diri bir Tchibola-Barış-Rahmi üçlüsünün çok verimli olabileceğini ve bu sayede ters kanatta yalnız kalan (arkasındaki bekten destek alamadığı için de aynı zamanda) Lua Lua’nın da daha rahat pozisyon ve alan bulacağını düşünüyorum.

Bence Lima dün iyi bir maç çıkardı. Burada da başka arkadaşlar tarafından dillendirildiği gibi, Lima’dan gol katkısından önce oyun katkısı beklemeliyiz. Daha önceki maçlara göre çok daha oyunun içindeydi Lima dün. Kaçak oynamadı. Tek sıkıntısı, pivot görevini gördükten sonra topu gereksiz 1-2 dürtüşü daha oluyor. O konuda daha kontrollü olursa, takımı hücum bölgesine taşımada bence yüksek fayda alabiliriz Lima’dan. Bunu yapabilirsek, gol katkısı da belli seviyede kendiliğinden gelecektir. (İlker ne yazık ki bir ışık vermiyor ve sanki vermeyecek de gibi)

Santi’nin son 15-20 dakika Lua Lua yerine düşünülmemesi Metin Hoca’ya dair bu maç özelinde tek eleştirim olabilir. Ama Santi maç boyu ısınmaya giden yedek oyuncu ekibinde bile yoktu.

Protokolde sohbet ettiğimiz birkaç Adanasporlu arkadaş, bizim takımdaki yabancı oyuncuların çok iyi olduğunu ve Barış transferinin bize maliyetinin ne olduğunu sordular. Dışarıdan bir göz olarak, belki de bizim içeriden sahip olduğumuz ve negatifliğe meyilli perspektifimize bir karşı görüş olur belki diye onu da eklemek isterim.

Kısacası, 2 haftada 0 puan ihtimalinin verdiği ürkekliği, hava şartlarını, sahadaki gerginliği ve hakemin çok çok kalitesiz maç yönetimini dikkate alınca, ben bu deplasmanda oynanan oyundan ve alınan 1 puandan memnunum. 3 puan da olabilirdi, onun üzüntüsü var ama oynadığımız ligin kendine has özellikleri, diğer takımların da futbol falan oynamadıkları ve kulübün içinden geçtiği ve Tanıl abinin kulüp için “kaşarlıktan kurtulma” olarak tanımladığı bir dönem olduğunu düşünerek, bence iyi yoldayız. Sezon içerisinde elimizdeki mevcut oyunculardan form tutacak birçok isim olacaktır ve bu oyuncular hep bu ligde fark yaratabilecek isimler.

4 Beğeni

Güzel yazınla forumu hareketlendirip şenlendirdin. Eline sağlık Erdemciğim.