22/23 4. Hafta: Göztepe - Gençlerbirliği

image

1 Beğeni

Genç bir takımız, hatta ligin en genç takımı biziz. Çok koşuyoruz, ayağa pas yapıyoruz, kanat hücumlarını iyi yapıyoruz. Ama son vuruşlarda acemiliğimiz ortaya çıkıyor ve yakaladığımız pozisyonları çok kolay harcıyoruz. Gökhan Gül’ün cezası bitti oynar ama bu defada Kaptan Muhammet sakat. Yerine oynayacak olan Abdullah’a biraz sabretmemiz gerekiyor.
Her şey olabilir.

2 Beğeni

Göztepe maçından umutluyum. Muhammedin eksikliği hissedilecektir muhakkak ancak oyuncularımızın azmi ve isteği kazanmak için yeterli olur umarım. Hakem konuşmadığımız, galibiyeti konuştumuz bir maç olması dileğiyle
Güzel günler göreceğiz güneşli günler…

2 Beğeni

Ben de umutluyum bolu maçının biraz daha zoru olacaktır. bulduğumuz pozisyonları bolu maçındaki gibi harcamazsak galibiyet gelir diye düşünüyorum. dikkatleri rakibe hediye ettiğimiz 2 penaltıya çekmek isterim. ikiside cok gereksizdi dikkat etmek lazım. birde rakip taraftarın çok etkili ve tecrübeli olduğunu düşünürsek hakeme gerekçe vermeyelim.

1 Beğeni

0-0 berabere kaldık. Göztepe deplasmanında aldığımız 1 puan iyidir diye düşünüyorum. Hocamızı ve takımımızı oyundan ve mücadeleden dolayı kutluyorum.

2 Beğeni

Maçın golsuz biteceğini hiç düşünmemiştim. izlediğimiz ilk 3 maça oranla oldukça sıkıcıydı özellikle ilk yarısı. 2 yarı biraz daha iyiydi 2 taraf içinde biraz pozisyonluydu. Öncelikle iyi yanlarımızı sıralayalım. alınan bir puan bence rakibin hedef ve imkanlarını düşününce oldukça sevindirici. ikinci olarak rakibe uzaktan sutlar dışında hiç pozisyon vermedik bu çok iyi. son olarakta oyuncularımız savunmada nerede duracağını nereyi kapatacağını iyi çalışmıs. ilk 3 maça oranla eksikliklere gelince Sanırım hocamız takımı biraz daha savunmayı düşünmesini istemiş. hucumlar da onceki maçlara oranla coğalamadık. buda hucumda varyasyonları ve boş alan bulmamızı engelledi. ayrıca rakip Aksele özel önlem almıs gibiydi. dmytro da savunmadan top çıkarmakta yeterli olamadı. bu durumlarla ilerde çok karşılasacağız. bi çözum bulunması lazım. Barış sanki biraz isteksiz gibiydi veya yorgundu onun yeteneğine çok ihtiyacımız var. son olarak arda yeteneğini ispata gerek yok kesinlikle yetenekli her pozisyonda rakip eksiltmeyi denedi sanki daha sade oynamalı gerektiğinde bunu denemeli. Birde maç oncesi yorumumda belirttiğim penaltı yaptırma sıkıntısı rakibin sut çekip yerdeki oyuncuya çarptığı pozisyonda yureğim ağzıma geldi. zira rakibin düşme anında ki dokunuş çok tehlikeliydi hakem penaltı verse kesinlikle var dan dönmezdi.
sözün kısası ellerine emeklerine sağlık tum oyuncularımızın ve teknik ekibin 1 puan iyidir. biraz sanslı olsak 3 de olurdu. sans kısmını sonra ki haftalarda görürüz insallah. topladıkları 5 puan kesinlikle hak ettiklerinden daha az . umarım daha iyi yerlerde oluruz.

3 Beğeni

Bu maç beni çok heyecanlardirdi.
Belki uzun suredir ilk kez deplasmanda olmak, canlı izlemek çok farklı geldi.
Ancak Göztepe’nin yeni stadı ve neredeyse dolu, hiç susmayan bir taraftar karşısında maç izlemek başlı başına bir heyecan kaynağı.
Maça gelince;
Bazı dakikalarda yavaş, bazen hızlı oynamış, sahaya istediklerimizi tam yansitmamis olabiliriz ancak takımda felsefe olarak değişen noktalar var.
Sürekli pas yapmak istiyoruz, şişirme toplardan kaçınmak istiyoruz.
Kimse bir puanın üzerine yatmaya çalışmıyor. Kaleci son dakikalarda topu tutup, yere yatıp bir dakika sonra kalkarak oyunculara gidin degaj yapacağım demiyor. Topu tutar tutmaz yeni bir atak başlatmak için hızlıca en yakın arkadaşına veriyor.
Son dakikalarda artık Goztepeli oyuncular yorgunluktan dökülmeye başladı. Arda ve Musa kendi kanatlarındaki oyuncuların dalagini şisirdi adeta.
Üç puan olsa çok sevinirdik, bir puana üzülmedim.

7 Beğeni

Sabah 09.00 da tekeri İzmir istikametine sürdük. Polatlı’da sabah çorbası keyifli idi.Yol boyunca bolca takımdan, yönetimden,kongreden,taraftar profillerinden konuşma tartışma imkânı bulduk. Öğleni geçti acıktık. Uşak ta direksiyonu şehir merkezine çevirdik güzel bir kebapçıda kebap yedik, çay içtik.
İzmir’e yaklaştıkça hafif hafif heyecan sarmaya başladı. Büyük GENÇLERBİRLİĞİ pankartı kulüp otobüsündeydi. Yoğun telefon trafiği kendi aramızda tartışmadan sonra pankartı almak hem de topçuları otelden uğurlamak için güzel İzmir caddelerinden formalarımızla “etrafı seyrederek🙂” navigasyonla otele geldik.
Önce emaneti pankartı alıp arababımıza koyduk. Sonra formalarla bizleri görüp yüzleri gülen Niyazi veTalip Başkan, Kubilay Bey, Mehmet Bey, Arif Bey ve diğer bir kaç misafirin yanına gittik. Çay içtik. Otobüsümüze binen topçularimıza çiçek verdik, yöneticilerimizle(özellikle Kubilay Bey) beraber İzmirin göbeğinde kırmızı kara burası Ankara ve Haydi Gençler diye bağırdık. Takımı stada uğurladık.
Sonra biz bi yemek yiyelim deyip yöneticilerimizin yanından konak kordon a gitmek için müsade istedik. Hiç biri yemek yiyeceğimize inanmadı😁 Haklılardı çünki bira içmeye gidiyorduk😆
İzmirin gereksiz trafiği ve ışıklarından dolayı az daha maça geç kalıyorduk. Neyseki yetiştik. Bu arada biz stada yanlış yerden araba ile gitmişiz hiç bir taşkınlik ve gerilim yapmayan hatta yardımcı olan bütün Göztepe taraftarına burdan teşekkürler.
İçerisi her Türk futbol severin seyretmesi gereken muhteşem bir ambianstı. Ses ve akustik harika. Bütün stad tek vücut atakta aynı tezahuratı yapıyordu. Birden aklıma bizim stad ve çekirdek çitleyenler geldi. Neyse bu konuyu sonra konuşuruz.
Takım aynı şekilde dişe diş mücade etti. Göztepelileri hayran bıraktı. Herkes Arda yı sordu kaç yaşında diye. Takım gerçekten kusursuza yakın oynadı. Ben Musa, Arda,Barış,Serdarı çok beğendim. Maç bitti Göztepeliler kendi aralarında kavga ettiler. Bizi alkışlayarak stadı terk ettiler. Biz de onları.
Gelen taraftarımız da çok iyi idi. 50 kişi idi ama 150 kişilik bağırdı herkes. Maçı sonra seyrettiğimde. 80. Dakikadan sonra sesimizin tv ye 2 kere çok net geldiğini duydum🙂. Göztepe stadı gerçekten gidilmesi gereken bir deplasmandı iyi ki gitmişim.
Dönüşte bir arkadaş Ankaraya gitmek için yer bulamadığını söyledi rica etti gelebilir miyim sizle diye.5 kişi geldik. Biraz zor bir dönüş oldu ama keyfimiz yerinde idi. 10 kişi de gelsek sorun olmazdı.
Bir aferin de bana bir günde 1400 km yol yaptım tek başıma gık demedim🙂
Ahh! Adaş, Ahh! Barış o golleri atacaktınız

7 Beğeni

3 puanı kaçırdık. 0 puan alsakta pendik maçında da “3 puanı” kaçırdık hissi vardı.

atmosfer çok iyiydi. bu maçta ekstra defansif katkı açısından dmitro-serdar’ın hakkını vermek gerekir. ileri uçta bir deneyimsizliğimiz var. arda bazı şeyleri yapabiliyor, bazılarını şimdilik yapamıyor, o kadar zorlamaması basit oynaması gerekir. pendik maçında ilkerin o şutları, zorlaması yerindeydi. ve keyif vericiydi. bu başka bir detaydır.

ilker e pendik maçında uyarılar gelmiştir de golü unutmamalı. bi de bazen kontrolsüzce faul yapıyor, nedenini anlamadım. pendikte bi stoper vardı. ona yaptığı faul iyi oldu. baya bi karaktersizdi o faul yapıp arkasına bakmadığı oyuncu. iki maç yorumu gibi oldu, pendik t.d si nasıl bu ligde barınabiliyor? adamın olayı bu olduğu için mi barınıyor? mide bulandırıcı birşey böyle bir takımın bu ligde olması.

kaptan sakatlanınca liderlik serdarcan’a kaldı gibi. o da yerine getirmeye çalıştı. özellikle karaktersizliğiyle ünlü yasinin, metehanla didişmesinde güzel bir şekilde “yapma” diye uyardı. barış rakip oyuncularla ilişkimizi korudu. (çok iyi bir detaydı)

o yasinse, ceza sahası içinde metehan’ın eline top atıp penaltı yaptırmaya çalıştı top metehanın gögüsüne çarptı. buna rağmen penaltı diye sert itirazlarda bulundu. stad galyana geldi. metehansa çok zeki bir oyuncu olduğunu gösterdi. bi sonra ki pozisyonda kendini hemen yere bıraktı, hem su molası geldi, hem baskı dindi hem o pozisyonu, o karaktersizliği defalarca izlettirdi bize. helal olsun sana çocuk.

yasin bu ligde de çok barınamaz diye umuyorum. bu karantersizliği sonuçsuz kalınca çok agreaifleşti. metehan’a bi kere daha helal olsun, hiç duruşunu bozmadı. o omzuna konan eli de indirdi.

mert kula ilaç gibi geldi takıma. aksel-mert-barış üçlüsü oldular. umarım bu üçlü seneye de bizimle olurlar. hatta uzun süre bizimle olurlar.

aksel ve serdarcan biri zihinsel biri taktiksel çok iyi ikili oldular. defansif anlamda da katkı veriyorlar daha ne istenebilir? dimitro tam bi hayalet. işini iyi yapan bi hayalet.

şut konusunda sıkıntımız olduğu aşikar. bunu ilker aşmaya çalışıyor. çabası takdir edilir. en net şutları ilker attı şu ana kadar. (Cezasahası dışı)

balayev in girer girmez alakasız bir şut atmasını da unutmadım. yanında sami boştu belki içeri açardı ya da o kadar kötü vurmazdı son pozisyonlarda.

sami bu arada oyuna girdikten sonra akselin zihinsel zekasına iyi tepki verdi. solda değerledirilebilinir mi bilmiyorum.

musa çok iyiydi. ilk yarı tagayla zorlamaya çalıştılar. önünde arda olunca defansif olarak çok efor sarf ettiği gibi bir kaç bindirme şansı buldu. bu kanat ve bek’in pozisyon değişimleri daha bir oturursa takım bir seviye daha atlar. ancak tecrübesizlik bizi frenliyor. musanın daha çok orta açmasını içeri kaçmasını isterdim. musanın bu konu da potansiyeli çok yüksek. büyük ihtimal bi çok kulubün radarındadır. bizde kalıp bu ligden bizle birlikte şampiyon çıkmasını isterim. bolu maçında emre akbaba ya attığı o gol zaten çok güzeldi. bazı pozisyonlarda çok iyi kaçmış ve yer tutmuştu. (bi serdarcanın çıkardığı topa refleks verememişti o kadar o da tecrübe ve yorgunluktan çok fazla koşu atıyordu çünkü)

hele yok mu übeyd oyun zekası ve sezgileri. hızlı bi kontra yediğimiz de ya da ara toplarda çok iyi okuyup çıkış yapıyor. bu tip kalecilerin deneyim kazanması gerekir diğer özelliklerinin gelişmesi için. ve önündeki oyuncular sürekli değişmesine rağmen çok iyi performans sergiliyor.

ilker’e tekrar geleyim, kendisi bırakın bu ligi, üst ligin gol kralı olacak potansiyelde. ilker bu maçta daha çok pas düşündü. akan oyundaki opsiyonlar için yeteneklerini geliştirmeli. 11. dk daki ortası gibi. sanırım bi de akselle gol pozisyonuna girebileceği bir an vardı; serdarın soldan akselle, gönder ilkere pası vardı, o pas aksele gelir gelmez ilkerin kaçması gerekirdi. çok net gol şansı olacaktı. onun yerine aksel’e yakınlaşmayı tercih etti, bu da sanırım pas opsiyonunu fazlaca düşündüğü içindi. dediğim gibi golü unutmamalı. aksel de sert bi pas attı ilkere, belki de sinirlendi.

bu sene altyapımızdan çıkmış oyuncular üst ve bu ligde ses getiriyorlar. bunlardan biri emirhan. arda güler’in takım arkadaşlarından olabilir. (o takım ve takımlar ne halde?) mantıksız ve yanlış bir biçimde takaslanmıştı. (barış değerli bir oyuncu ve önceden bi şekilde takip ettiğim bir oyuncuydu, onunla bir alakası yok) emirhan için de ilginç bir maç oldu. hele yetiştiği kulübün 100. yıl formasıyla karşında olması.

takım iyi. özellikle orta saha da bize karşı defansif olarak önlem çok zor gibi görünüyor. serdar ı tuttun bugun peki aksel? aksel’in kontra için attığı ara pasları, görüşü çok çok iyi. bu arada dimitro nunda ayağı var pek göremesekte uzun oynayaniliyor. (mertte yapabiliyor)

ilk dört maçın özeti olan pozisyonsa, yasine bi ara top atıldı, sarktı ve önü bomboş kaçıyordu. o anda takımca öyle bir reaksiyon gösterdik ki, o reaksiyon, o enerji yasini evet o tecrübeli yetenekli denen yasini korkuttu ve önü bomboşken ilerleyemedi. güzel bir andı.

metin hocayı neredeyse ilk defa izliyorum. uzun süredir gençlerbirliği maçı izlemiyordum. izleyemiyordum. eleştirilen bir hoca diye biliyordum da, izlediğim en iyi bir teknik direktörlerden birisi. sadece taktiksel olarak değil, taksiksel olarak konuşacaksak; hocalara puan verilecek bir lig olsaydı 12 puanı vardı.

herkesin yüreğine, gönlüne sağlık. sezonlar gelip geçse de, şimdiden; gençlerbirliği 22/23 unutulmayacak bir ekip/takım oldu.

5 Beğeni