22-23 sezonunu kotarmak ve gelecek için düşünceler, çözüm önerileri

selamlar.

mahkeme satış kararını durdurmuş. forum burada çözümler bulmamız, tartmamız, fikir üretmemiz, kulüp açısından iyi olabilir.

sanırım ilk iş teknik heyetle toplantılar, olmalı. ve altyapıyı bilen hocalardan teknik ekibe bir kaç antrenör sokulmalı.

diyadin hoca bildiğim kadarıyla gençlerle pek anlaşamıyor. eğer diyadin hoca olmazsa, özcan bizzati gençlerle çalışmak ve oynatmak konusunda meziyeti olan bir hoca.

u19’dan ve pilot takımdan oyuncular denenmeli. bu çocuklar erken çağrılmalı.

(zayıf bir öneri) ömürcan’a bi ikna girişimi olsa çok iyi olur. oynayamayabileceği kulübe gideceğine gelsin bir sene bizde oynasın. sezon sonu bonservisi elinde istediği kulübe gitsin. kendisi içinde iyi olur, bizim içinde.

bu girişim ilker’e de denenmeli.

genç oyuncular oynayacaksa; prim ve bonus politikası geliştirilemesi ve bunun için para ayrılması gerekmektedir.

ilhan cavcav “zaten maaşını ödüyorum bi de niye prim vereyim” diye diye çevirirdi kulubü.

de içinde bulunduğumuz durumda ve gençler oynayacaksa ekstra bi motivasyon yaratmak için iyi olabilir.

tabii ki düzlüğe çıktığımızda bundan vazgeçilmesi gerekir.

bi de yüksek maaş alan oyuncular varsa ve yerlerine oynayabilecek genç oyunculae bulunuyorsa, gönderilmelidir.

defans hattına sadece transfermarkt ve ordan buradan masa üstü baktım, hiçbi oyuncuyu izlemedim bilmiyorum;

stoper de sıkıntımız var. sol bek de bir tecrübeli bir genç oyuncumuz var bir tane de alttan sol bek’e gelecek için bir oyuncu hazırlandırılmalı.

sağ bek sanırım yok. ömürcan gidiyor, diğeri sorunlu sanırım gönderilecek. u19 takımında milli de olmuş ahmet enis akkan var. bu çocuğun a takıma çıkarılıp denenmesi gerekir. 2 genç daha gerekli o mevkiye. hacettepe de 2 tane sağ bek var milli olmuş zamanında. öncelikle ahmet enis düşünülmeli çünkü 18 yaşında ve kolayca geliştirilebilir.

stoper de abdullah şahindere kesinlikle 11’e monte edilmeli. metehan mert ile bi tandem oluşturmalı. mert kula var 27 yaşında maaşı yüksekse gönderilmeli. 2 adet daha stoper gerekiyor.

aslında olması gereken, yukarı da dediğim gibi teknik ekibe altyapıyı bilen en az 2 çalıştırıcı sokulmalı. gençler öyle a takıma dahil edilmeli.

bu altyapı çalıştırıcılarının teknik ekipte kalma mantığı da altyapı oyuncularının a takıma geçişlerini hızlandırır, adepte sürelerini düşürür. en önemlisi güçlü bir bağ kurar.

yukarda transfermarkttan…vs bakıp söylediğim şeyler çokta değerli değil. burada göstermek istediğim böyle bi mantık gereklidir. uzun yıllardır terk edildi.

o kazandığımız gençler bursadan gelen ismini unuttuğum bi hoca ve bizzati hoca gibi altyapı oyuncularını oynatmaktan ve güvenmekten çekinmeyen hocalar sayesindeydi. ilki irfanların, ikincisi ardaların yolunu açtı. bunu kulubün kendi kendine yapması gerekiyor. şu an tıkanmış durumdayız.

altyapı hocalarıyla da bu konuların detaylıca konusulması gerekir. ve kesinlikle ileri bi tarihte altyapı hocalarından kurulu bir teknik ekibin ve teknik direktörün oluşturulması için şimdiden planlanlama yapılması gerekir.

transfer haberleri gördüm. sağ bek’e getirilen sarıkaya çok önceden potansiyel olarak sürekli söz edilen biriydi. başakşehir’in köreltiği söndürdüğü (şimdi trabzonspor yapıyor bunu) gençlerden biri.

yine de bu politika da doğru değil. kendi gençlerimizi ya da bonservisini alacağımız gençleri oynatmak gerekiyor. satın alma opsiyonu yoksa bu tür transferler gelecek için ne maddi ne mevkisel bize yardımcı olur.

burada at koşturuyorum da, kimse iplemiyor he :). herkes ne olacak acaba diye mi bekliyor.

durumdan nasıl çıkılır…vs düşünceleri olan yok mu.

şu süreç geçene kadar takımı takip etme, yorumlama kararı aldım. sosyal medya kulanmadığımdan, burası tek mecra. isgal ediyorsam af ola.

Çökmüş bir altyapı var ve henüz düzeltilebilmiş değil. Altyapı altyapı dedik, Ömürcan ve altyapıdan yetişen diğer oyuncular kulübün sözleşme uzatma teklifine yanaşmayıp gitmeyi tercih ettiler. İkna edilmeleri mümkün olmadı. Takıma katkı da sağlamadıkları gibi zarar da verdiler. Birçok maçı onların gamsızlığı, umusamazlığı, sorumsuzluğu yüzünden kaybettik. Play-off oynama fırsatını kaçırdık, düşmekten zor kurtulduk. Transfer yasağına maruz kaldığımız çok zorlu bir sezonun başında en çok ihtiyaç duyduğumuz ve güvendiğimiz oyunculardı. Hoca daha ilk haftadan itibaren kendilerine şans da verdi. Ama bu kardeşlerimizde kendilerine tanınan şansı değerlendirebilecek ne istek ne de hırs vardı. Arda yedek kaldı hiç tınmadı, Rahmetullah ve İlker kadro dışı kaldı hiç tınmadı, Ömürcan neredeyse her maçta kritik bölgelerde sanki topu yeni görüyormuş gibi yaptığı acemice hareketlerle saç baş yoldurdu ve zaman zaman yedeğe düştü. Ben şahsen futbolcu olarak yüzlerini dahi görmek istemiyorum. Gittikleri kulüplerde ne halleri varsa görsünler. Yönetim elinden geleni yapmaya çalışıyor ama şartlar çok zorlu. Geçen sezondan gelen çekirdek bir kadromuz var. İsabetli transferlerle kadroyu güçlendirecek bir transfer politikası gerekiyor. Biz de merakla bekliyoruz nasıl bir takım kurulacağını.

2 Beğeni

aslında o çocukların öyle davranmasında camia olarak suçumuz var.

hem kavga gürültü, hem yönetimsel sıkıntılar uzun süredir peşimizi bırakmadı.

yeni jenarasyonların böyle olmaması umuduyla. bu işin birazda cılkını çıkartan sanırım prim mevzusu. cavcav gibi hiç bonhs vermeyeceksin. maç başıymış…vs vermeyeceksin. bazı sezonlarda ya da gönülden kopan şeylerde prim verilmeli.

asıl nedeniyae takımda bir kimya olmaması. şimdiki tranafer politikası böyle kiralıklarla gidecekse bu kimyayı yine yaratamayız. buna dikkat edilmesi gerekiyor.

ayrıca anlamadığım şeyse, tahta açılacak gibi hareket ediliyor bu transfer haberleri doğruysa.

nasıl?

umarım şirketleşme işini rafa kaldırmışlardır. ve umarım tahtanın açılmadığı senaryoları düşünüyor ve uyguluyorlardır.

metin diyadin transfer yasağının haftaya kalkmasını bekliyoruz demiş. umarım satış dışı bir yol arıyorlardır.

kimsenin para vermesini istemem açıkcası. olağan durumla da ligde kalınmaya çalışılabilir ki kalınılabilir.

eğer birileri para verecekse sanırım arda çakmak ve başkan’ın ortak girişimi olacak.

kongre de bu yönde bi sürü söz söyledi. en dikkatimi çekense, arda çakmak sanırım yönetimdeki gözlüklüyü istemiyor. o olmasın ben para veririm diyor. gözlüklü de çıkıyor diyor ki, beni listeye yazmasanız da olur.

şimdi. gençlerbirliği menfaatlerini düşünüyorsan, böyle bir para teklifinin kulübün geleceği açısından iyi olur diyorsan. direk listeye yazdırmazsın kendini. ancak; “beni listeye yazmayın” demeninde ötesinde çıkıp bi de kongre de bunun şovunu filan yapamazsın. yönetimde bulunanların bu samimiyetsizliği bizi bi yere götürmez.

başkan’a kişilik olarak güvenim var. samimi buluyorum. kulüp yöneticiliği olarak iyi değil diyemeyiz çünkü ilk senesi ve kriz devraldı. ayrıca çok iyi işlerde yaptı özellikle etkileşim olarak. ancak bu adamları ne diye yanında tutuyor hiç anlamış değilim.

önceden dediğim gibi, tahta açılmayacakmış gibi hazırlıkalar yapılması gerekiyor. ve ciddi oranda altyapı hocalarıyla iletişim kurarak bunlae gerçekleştirilmesi gerek. hem oyunculae hakkında bilgi hem oyuncuları hazırlama konusunda altyapı hocalarının devre sokulması gerek.

para verecekse birileri bunun muhabbetini kongrelerde orada burada döndürmemeleri gerekir. ve parayı borçlara yatırsalae yeter. ne yüksek maaş ne öyle transferler olmadığı sürece 2 3 yıl altyapı ya eğilildiği sürece rahatız. zaten kulübün doğası ortada. zor değil yakalamak. şanslıyız bu konuda.

birde yukarı çıkma hayalleriyle hareket edinilmesin.

eski oyunculardan, artun, berat tosun bi de çağrı bülbül napıyor acaba. bunların iyi potansiyelleri vardı. yaratlanamadık. belki senekik kontratlarla bi şans verilebilir. özellikle berat iyi golcüydü. tesislerde kendine gelebilir.

ekstra olarak kulusic var. o da boştaymış. kulübü çok seven bir futbolcuydu. karakteri çok iyiydi. kimya açısından kadroya dahil edilebilir. sene sonu da takımda görev verilebilir.

kulusic gibi böyle böyle kulüpte çalışabilecek eski futbolcular büyük artı katacaktır bize.