Alkaralar forumu kapanmaya doğru adım adım

Sanırım buraya kadar arkadaşlar… 2000’li yılların başlarından itibaren faaliyette olan forumumuz sosyal medyaya yenik düştü. Şu anda yüzlerce üyesi olmasına karşın foruma girip paylaşımda bulunan çok az arkadaş var. Birkaç kişi zaman zaman yaptığımız paylaşımlarla bu özgür taraftar platformunu ayakta tutmaya çalıştık ama olmadı, başaramadık. Maalesef üzücü ama gerçek bu…

1 Beğeni

forumlar aslında devam ediyor biraz boyut değiştirdiler. hala okuduğum ve takılmaktan keyif aldığım forumlar var.

bu forumun kullanıcıları özel konuşuyorlar sanırım. Ya da öyle karar almışlar. forumlar yenik düşmedi, düşmezde. burası ıssızlaşmış o kadar. ben yine yazacağım abi merak etme. :slight_smile: Muhabbet çeviririz artık elimizden geldiğince

3 Beğeni

Evet Onur, maalesef birçok arkadaşımız watsap grubunda, kapalı ortamda sohbet etmeyi tercih ediyor. Ama biz birkaç kişi forum kültürünü devam ettireceğiz, gitti yere kadar. :blush:

3 Beğeni

Eskiden alkaralarda iki ayrı ana akım vardı “Sefakarlar” ve “Cefakarlar”
Bu işin sefasını sürelim, kulüp içi taht oyunlarına pek fazla takılmadan taraftarlığımızı yaşayalım diyenler ile “Taraftarız Biz Çekeriz Cefa” diyenler arası küçük bir farklılık diyelim.
Halı saha maçlarında ise “Al Takım” “Kara Takım” diye başlayan ayrışma hala devam etmekte. Yaklaşık 17 yıldır süren bu ayrışma her halı saha maçında yeniden yaşanmakta.
Son ayrışma ise sosyal medya üzerinden oldu. Ama bu ayrışma diğerlerini gölgede bıraktı. Önce Facebook çıktı forum biraz geriledi sonra Whatsapp denen zımbırtı hayatımıza girince foruma giren alkaraların sayısı bir elin parmakları kadar kaldı.
Böylece alkaralar whatsapp’cılar ile forum’cular olmak üzere üçüncü kez ayrıştılar.

Ah gardaşım ahhhhh! 2003 yılında alkaralar’a üye olduğumuzda da 15 kişiydik ama her birimiz günde 5 mesaj yazardık. Yeni gelenlere Mehmet Güner çay ısmarlar, Sinan Badal o haftanın hakemine saydırır, Kan dökmeyen holigan Hayri ortamı gerer, Mehmet Galip ise yumaşıtıcı etkisiyle devreye girer hepimizi sakinleştirirdi.

Bu da gelir bu da geçer be gardaşım. Gün gelir whatsapp’ın da pabucunu dama atan yeni bir uygulama devreye girer, bizim kapalı devre muhabbeti seven arkadaşlarımız kendilerine yeni bir yol bulurlar elbet.

2 Beğeni

ozan abi bu forum 2003 yılındamı kuruldu. oyle ise ben gençlerli olmadan once hangi forumu okuyordum.

1 Beğeni

Sevgili Uğur, forum 2002 de faaliyete geçmiş ama bizim 2003 nisan ayında haberimiz oldu ve Polates ile duyar duymaz üye olduk. Demek ki sen bizden eskisin buralarda.
Madem öyle yukarıda adı geçen forumun önemli kalemşorlarını tanırsın.

2 Beğeni

Ozan abi ben buralara da çok az kişiden eskiyim. ancak uzaktan takip etme uye olmadan okuma konusunda biraz eskiyim. benim gençlerli olmamda bu sitenin çok onemli bir yeri var. Şu tarihte Gençlerbirlikli oldum diyebileceğim bir tarih yok tamamen bir süreç.1999 2000 yıllarında benim cikletten çıkan takımıma (hakikaten cikletten çıkmıştır yaşı yetenler bilir 80 li yılların ilk başlarında bir sakızdan katlanmış olarak takımların tüm 11 inin olduğu resimler çıkardı. 5 -6 yaşında olan şahsım okuma yazamada bilmediğim için bana çıkan takımı bakkalda ki abiye sormuş oda beni bağırarak ist takımlarından birinin taraftarı ilan etmişti) soğuma başlamıstı. gerek cm oyununun etkisi gerek internetin gelişimi ile avr futbolunun ve taraftarlık kültürünün daha iyi anlamak birkaç avrupalı arkadaş derken bize anlatılanın hiçde oyle olmadığını anlamaya başladım ve gözler biraz anadoluya çevrilmeye başkadı . biraz ankaragücü biraz altay ama niyeyse en çok gençler ilgimi çekiyordu. tam bu sıralarda alkaralar forumu takip etmeye basladım. benim gibi düşünen insanlar olduğu sevginin başarıdan geçmediği eleştirinin bağlı oldugu grubun menfaatine bağlı olmadığı taraftarların olduğunu görmek güzeldi. meewus döneminde gençlerin maçlarını izlemeye başlamıs arıca zamanında artık gollere sevinir mağlubiyetlere üzülür olmustum.
siteye üye olmam ise 2005 2006 yıllarıdır sanırım ilk başta referansım olmadığı için almamışlardı . kimse artık o adminler sonra nedense insafa gelmişler üye almışlardı. dediğiniz kalemşorları da güzel yazı yazan herkesi de bilirim.ama ne yazık ki alkaralardan hiç kimseyle tanışma onuruna erişemedim. rahmetli ural hariç. bana ilk kombinemi o almıstı. zonguldak ta çalışırken kombineler onda dururdu. geldikçe görüşürdük. ankaraya taşındıktan sonrada maçlarda laflardık. bence onun naif varlığı bile gençlerli olmak için yeterliydi.nur içinde yatsın. Alkaralar sitesi sadece taraftar sitesi değildi ozaman taraftar yapma sitesiydiki canlı orneği benim . ayrıca yazılarınızı uye olmayan pek çok kişi okuyordu en azından benim çevremde.
Sonra nasıl olduysa forum bir sekilde watsupa taşınmış. bir de you tube a bende daha yeni uye oldum 3-5 ay. once. hala güzel yazıyorlar ve orda yazmak inanın daha kolay ancak o gurultüde kayboluyor tüm yazılanlar. ayrıca kapalı bir devre sadece uyeler okuyor izliyor. orada yonetime kızıyorlar taraftar sayısını artıramıyorlar arttırmıyorlar diye. ancak bu konuda suç sadece yonetimin olabilirmi en içine kapanık taraftar grupları gençlerdeyken.

Sevgili ozan abi necdet abi yeni neslin wats up ın kolaylıkları varken artık forum takip edeceklerini pek sanmıyorum Ancak siz burada olduğunuz sürece benim için anlamı sadece forum olmayan bu sitede ben de olurum. o yuzden biraz zor kapanır

5 Beğeni

Sevgili Uğur, ne güzel yazmışsın. Senin de dediğin gibi Alkaralar forumu sadece forum değil taraftar kazandırma işlevi de gören bir platform… Maalesef birçok arkadaşımız güzel düşünce ve yazılarını kapalı bir ortam olan ve yazılanların kaybolup gittiği watsap grubunda harcıyorlar. Yazılanlardan ne kulüp yöneticilerinin ne de birçok taraftarın haberi var. En büyük üzüntümüz de bu zaten. Eskiden bazen forumda yazdığımız bazı mesajlardan sonra telefonlarımız susmazdı. Kulüp yöneticilerinden, taraftarlardan, gazetecilerden arayanlar çok olurdu. Bazen haberlere ve köşe yazılarına konu oluştururdu.

4 Beğeni

Nasıl uzaklaştıysam futbolla ilgili her şeyden, o kadar anı biriktirdiğim şu forumu bile sorumsuzca ihmal ettim uzun zamandır. Hiç bi’şey bunun için geçerli bir bahane değil ama… Umarım bugün tuhaf bi şekilde ruhuma giren bu yüksek oktanlı gaz bende kalıcı olur ve başta Polates olmak üzere “Yeter artık Abreg, az yaz biraz!” dedirtirim Cefakâr Alkaralar’a!

Şunu da ekleyeyim: Bu forum kapanmaz! :wink:

1 Beğeni

İnşallah kapanmaz Abregçiğim. Sevgili arkadaşlarımız da inşallah az da olsa ilgi gösterirler.

Aynı fikirdeyim sevgili Uğur.
Varsın genç nesil wathapp çı olsun, ne yapalım biz de forumu koruyup kollama görevini üstleniriz.
Bu arada güzel yazını ilgiyle okudum, Ural ile ilgili bölüm ayrı bir öneme sahip.

2 Beğeni