Alper Uludağ

Bu başlığı dün gece açmak istedim ama sitedeki arıza dolayısıyla bugüne kaldı.

Almanya kökenli futbolcumuz Alper Uludağ geçen sezon takımımıza katıldı, uzun süre yedek kaldıktan sonra ilk 11’de oynamaya başladı. 2017-2018 sezonunda takımda en çok çalışan, çabalayan, küme düştüğümüzde ağlayan futbolcularımızdan biriydi. Bu sezon takımda kaldı ve yeniden Süper lige çıkmamız için canla başla mücadele ediyor. Şu ana kadar da gayet iyi bir performans gösterdi.

Kulübümüzün resmi sitesinde dün kendisiyle yapılmış bir söyleşi yayınlandı. Ne güzel konuşmuş, ne güzel mesajlar vermiş.

https://genclerbirligi.org.tr/burada-guzel-bir-aile-yapisi-var/

“BURADA GÜZEL BİR AİLE YAPISI VAR”

Alper Uludağ geride kalan 1,5 yıllık süreçte hem istikrarlı performansı hem de saha içindeki mücadelesiyle tribünlerin sevdiği özel isimlerden biri oldu. Galatasaray ağlarına attığı son dakika golü, Osmanlıspor maçının ardından hissettikleri, taraftara duyduğu sempati ve bu sezon şampiyonluğa olan inancına dair Alper Uludağ ile bir söyleşi gerçekleştirdik.

Geçtiğimiz sezonun son bölümünden bugüne senin için zaman nasıl geçti?

Galatasaray maçına kadar bir mağlubiyet serimiz vardı. Galatasaray’ı kazanırsak birkaç maç daha seri yapar başarırız diyordum. Osmanlıspor maçına gelecek olursak, o maçı ölüm kalım maçı olarak görüyordum. Olmadı, şanssız maçlar da yaşadık. İyi oynayıp kaybettiğimiz maçlar da oldu.

Ama toparlanmayı bildik. Bu seneyi farklı kılan takım içi bağ, iletişim diyebilirim. Büyüklerin küçüklere karşı olan sevgisi, gençlerin büyüklere olan saygısı. Arada tartışmıyor muyuz, oluyor ama hiç olmaması daha büyük sorun bence. Sorumluluk alan oyuncu sayısı artınca başarıya yansıdı bu.

Sezon bittiğinde ben “burada kalacağım, düştüysek birlikte çıkacağız” dedim.

Kamp da belli etti aslında bugünkü durumumuzu. Hatırlıyorum, ilk top başı yaptığımız günlerde tesislerde hepimizin morali çok bozuktu. Sonra Kızılcahamam’da o bunalımı üzerimizden atmaya başladık. Bolu’da da arkadaşlığımız arttı ve güzel şeyler olacağına inandık. Bolu’da Selçuk Abi, Nobre, Emrullah geldi son bölümde. Bize çok şey kattılar.

Geçen yıl olanlara üzüldük mü, çok üzüldük. Burada olan herkes çok üzüldü.

İlk yarıyı nasıl değerlendirirsin?

Beklentileri fazlasıyla karşıladık diye düşünüyorum. Uzun süre yenilmemezlik serisi, üçüncü sıradaki takım ile 10 puan fark… Özellikle o moral bozukluğu ile başladığımız sezon başından sonra gerçekten önemli veriler bunlar. Ligi şu an benimsedik ama misafir olduğumuzu da herkese kanıtladık. Tekrar çıkıp, aynı hatalara düşmemek için çok çalışıp layık olduğumuz yerde kalmak istiyoruz.

Ben farklı kulüplerde oynadım ama buradaki havayı kolay kolay başka yerde bulamadım. Burada güzel bir aile yapısı var. Futbolcu , personel, teknik ekip, yönetim… Büyük kulüp, güzel şehir… Problemli bir kulüp olsa sahaya mı odaklanacağım, kulüp içindeki saha dışı problemlere mi? Kısa süreli izinlerimiz oluyor, onda da Ankara’da ailemle güzel vakit geçiriyorum. Bunların hepsi başarı için mutluluk için önemli etkenler.

Kişisel performans olarak devreyi değerlendirecek olursam; skor katkısı verdim belli bir çizgide performans sergiledim. Katkı verebildiğim için mutluyum. Bir sol bek olarak 15 gol 10 asist kim istemez ama elimden gelenin en iyisini bu takım için yapmak istiyorum , yapmaya çalışıyorum.

Erkan Sözeri için neler söylemek istersin?

İlk günden itibaren Erkan Hoca kalmamı istediğini söyledi. Zaten kalmak istiyordum , hocanın ilk günkü yaklaşımlarından da doğru karar verdiğimi düşündüm zaten. Kalmak istediğim yerde, beni isteyen bir hoca ile devam etmek ekstra bir şans benim için.

Ben nereden geldiğimi neler yaşadığımı biliyorum. Burada bana değer veriliyor, bana değer verilen yerde neden mutsuz olayım. Neden kalıp sorumluluk almayayım. İnsanlar bana değer verip, saygı gösteriyorsa benim de bunun karşılığını vermek için mücadele etmem gerek.

Şampiyonluk hedefiyle başlanan sezonda şu ana dek liderliği bırakmadık. Senin bu hedefe dair görüşlerin neler?

Hedef şampiyonluktu, biz aşağısını hiç düşünmedik. Sezon öncesi sorduklarında zor diyebilirdim belki ama hedefimizi biz yine de böyle belirledik. Olabildiğince erken bir şekilde bu hedefi yakalamak istiyoruz. Taraftar, hocalar, oyuncu grubu, personel, altyapı, futbol kamuoyu herkes “Gençlerbirliği şampiyon olur” diyor. Bu çok önemli bir şey, biz oyunumuzla , takım ruhumuzla bunu herkese kabul ettirdik.

Kısa sürede gösterdiğin aidiyet ve performansla taraftarla da güzel bir bağ kurdun. Gençlerbirliği taraftarına neler söylemek istersin?

Ben buraya ilk geldiğimde kadroya giremiyordum, dışarıdan onları izliyordum. Çok temiz bir tribün olduğunu gördüm. Türkiye’de bazı tribünleri biliyoruz; küfür var kavga var. Ama bizim tribünümüz çok başka diye düşündüm o zaman. Ben kendi adıma elinden geleni fazlasıyla yapmaya çalışıyorum her maç, bundan hiç şüpheleri olmasın. Bu maçta öyle değil sadece antrenmanda da öyle. Futbol bu, bazen iyi oluyor bazen kötü. Bazen istediklerini yapamıyorsun. Ama kısa vadede böyle bir bağı kurmak çok güzel. Bu bağ da bana daha büyük artı olarak yansıyor performansıma. Daha fazla koşayım, daha fazla mücadele edeyim diyorum. Çünkü saygı duyulduğunu, sevildiğimi görüyorum.

Onlardan ricam yavaş yavaş çocuklar gelsin tribüne, çocuklarını getirsinler tribünlerimize. Bizim tribünlerimiz gerçekten çok güzel , eğlenceli. Gençlerbirliği sevgisi ile büyüsün çocuklar burada. Bizim kulübümüz hakikaten özel, burada olduğum için değil buna gerçekten inandığım için tüm samimiyetimle söylüyorum.

Eskiden de az çok biliyorduk ama içine girince daha iyi gördüm Gençlerbirliği’ne dair şeyleri. Gençlerbirliği’ne ayrı bir sempatim vardı küçüklükten beri. Aachen’da profesyonel olduğumda takımımızda Thomas Zdebel vardı. O Almanya’da sürekli buradaki güzel günlerini anlatırdı. Sonra benim çocukluğumda da Ahmed Hassan, Daems falan oynuyordu, sonra Gençlerbirliği’nin UEFA Kupası maçlarını hatırlıyorum. O günleri düşünüp bugün burada olduğumu görünce nasibimiz varmış diyorum.

3 Beğeni

Antalya kampında Alper’in Nobre taklidi… Tercümanı da Ahmet İlhan… Taklidin son bölümünde Türkçe olarak devam… Ardından Nobre - Alper kucaklaşması… Şahane… :blush:

1 Beğeni

Geçen sene ilk kez Bursaspor ile deplasmanda oynadığımız kupa maçında kendisini ilk kez kendisini tam olarak izleme fırsatım oldu. Maç başladı 10-15 dakika geçmişken alkaralar whatsapp grubuna alper’i çok beğendimi söyledim. Sonra 10 kadar geçmişti ki bu kez Konyaspor ile Ankara’da oynadığımız maçta çevreme “Alper çok iyi i, dikkatle izleyin” önerisinde bulundum. “Gençlerbirliği bu alpere mi kaldı?” Önyargısına göğüs gerdim. O maçta da çok güze bir gol attı. O gün bugündür de oynadığı her maçta tüm beklentileri karşıladı. Gençlerbirliği geçen sene ne kazandı diye sorulsa, 1. Malum şahsın defolup gitmesi 2. Sese 3. Alper derim. Kaliteli ayak ilk maçtan kendisini belli ediyor, keşke Lucescu biraz uyanık olsa da bu çocuğun hakkı olan milli formayı verse!

2 Beğeni

Daha önce Kayserispor ile ilgili güzel mesajlar verdi diye bizim tarafta rahatsızlıkla karşılandı. Ancak görüyoruz ki aidiyeti yüksek ve değer verildiği yerde de mutlu oluyor ve orayı çok seviyor. Sahada döktüğü gözyaşları, Geçen yılı anlatırken “Geçen yıl olanlara üzüldük mü, çok üzüldük. Burada olan herkes çok üzüldü.” lafındaki çaresizlik, takım içindeki sempatik tavırları şu bu diye düşününce sembol olabilecek bi oyuncu olduğunu düşünüyorum. Umarım sözleşme yeniler ve kötü oynadığında bile mücadelesinden şüphe etmeyeceğimiz bi isimle yolumuza devam ederiz.

Tribünlere çocukları getirin, onlar da gelsin, Gençlerbirliği sevgisi ile büyüsün çocuklar lafı çok önemli. Buradaki diğer sorunları önemsiyor diye düşünüyorum böyle ince noktalara temas edince.

O gözyaşı dökerken içeri kaçar gibi giden camianın evlatları, yollarına bir üst ligde devam ediyor, saha içinde de Alper’i Pogba’yı Hopf’u sürekli taciz ediyordu

1 Beğeni

Savunmanın solunda altyapıdan yetişmiş Uğur Çiftçi olmayaydı Alper çok daha önce forma şansı bulurdu.
Bence Uğurdan önce transfer teklifi almayı hak etmişti ama …
Neyse iyi ki takımda kalmış.

1 Beğeni

Aman abi, Alper gitse uğur kalsa halimiz ne olurdu :slight_smile: Tanıl Abi bile Uğur’dan umudu kesmiştir bence…

2 Beğeni

Sezonun ikinci yarısına çok kötü başladı. Özellikle ilk dört maçta bayağı kötüydü. Neyse ki son iki maçta biraz iyileşme gösterdi ancak halen eski Alper olmaktan çok uzakta.