Baki Mercimek'in Açıklamaları (20/8/21)

Gençlerbirliği Sportif Direktörü Baki Mercimek, gündeme ve sezona dair açıklamalarda bulundu:

“Göreve geldikten sonra hızlı bir şekilde hareket etmemiz gerekiyordu. İlk iş olarak acil yapılması gerekenler neler diye bir tablo çıkardık. Geçmiş borçların yapılandırılması, ayrılan futbolcularla görüşmeler gibi konulara zaman geçirmeden el attık. Örneğin geçtiğimiz sezon takım kaptanımız olan Halil İbrahim Pehlivan’ı kadroda tutmaya çalıştık. Hatta geçen sene oynadığı rakamların da üstüne çıktık ancak kendisi Süper Lig’de devam etmek istediğini söylediği için devam edemedik. Yine kulübümüzde içi buruk olan, hak ettiği değeri görememiş oyunculara da iade-i itibar yaparak görüşmeler gerçekleştirdik.

Ayrılan isimlerin ardından yeni bir takım kurmak için Metin Diyadin hocamızla omuz omuza vererek, uzun istişarelerle bütçemizi aşmayacak transferler yapmamız gerekiyordu. Kamp sürecine bu oyuncuları katmanın öneminin farkındaydık. Önemli bir kısmı yetiştirdik fakat tabi ki bir takımın oturması, uyum sağlaması, hocamızın doğru kadro ve sistemi oturtması elbette zaman alacak.

Transfer sürecinde üzülerek söylüyorum ki geçmiş yılların dezavantajını yaşadık. Gençlerbirliği’nin o bildiğimiz büyük itibarı geçmiş yönetim tarafından zedelendiği için bazı görüştüğümüz isimler de bu önyargıyı gördük. Bu ön yargıyı kırmak kolay olmuyor.

Amacımız kulübümüzün finansal gerçeklerini bilerek, bu gerçeklere uyarak transferler yapmaktı. Şimdiye kadar da bunu başardığımızı söyleyebilirim. Bu gerçeklere uyum sağlayabilmek adına yaşadığımız şöyle bir süreci anlatmak istiyorum; bir çok isimle görüştük ancak oyuncuları ne kadar istesek de, ne kadar bize faydalı olacağına inansak da istediği rakamlar yüzünden anlaşamadığımız 20 oyuncu oldu. O isimleri bizim gibi bütçe sınırı olmayan takımlar aldı. Biz de benzer potansiyeli olan oyuncuları o isimlerin üçte biri fiyatına bu takıma kazandırdık.

Gençlerbirliği taraftarı son derece bilinçli, gönülden temiz bir şekilde takımlarını destekliyorlar. Ben bu formayı daha önce giymiş, bu kulübün kültürünü özümsemiş bir isim olarak tertemiz bir şekilde bu süreci yönetmeye çalışıyorum. Beni bu göreve getiren başta başkanımız Niyazi Akdaş ve yönetim kurulundaki değerli yönetici ağabeylerimiz bu sürece en yakından şahit kişiler. Taraftarlarımızın gönülleri ferah olsun ve niyetimden kimsenin şüphesi olmasın.

Ben futbolcu iken de bu kulüpten gittikten sonra da bugün geldiğimde de kulübümüzün hedefi ve gerçekliği genç oyuncu yetiştirmek üzerineydi. Bu hedeften ve gerçeklikten sapma asla yok. Ancak geleceği planlarken bugünü de es geçemeyiz. Evet çok potansiyelli oyunculara sahibiz, evet gerçekten bu ülkenin uzun yıllar konuşacağı isimleri altyapımızdan A takıma çıkardık ancak bu ligde tecrübenin de yabana atılmayacak bir husus olduğunu hatırlatmak istiyorum. Benim birinci vazifem bu lige göre, bu ligi bilen, bu ligde bize katkı sağlayabilecek veya elimizdeki mevcut oyuncuları sakatlıklarında, kart cezalı olduklarında tamamlayacak isimleri kadromuza eklemek. Bütçemizi aşmadan bu süreci yürütmek en büyük hedefimiz.

Çünkü yönetimimiz bir sorumluluk aldı ve biz bu sorumluluğu, başta başkanımız olmak üzere yönetim kurulumuzun göstermiş olduğu bu iyi niyeti suiistimal edecek yapıda insanlar değiliz.

Yatırım olarak düşüneceğimiz isimleri de yine bu sezon takımımıza kattık. Örneğin Oleksandr Belyaev, Ukrayna’da çok takip edilen, potansiyelli bir oyuncu. Ümit milli takımda yanındaki takım arkadaşı 10 Milyon Euro’ya transfer edildi. Aynı takımlar Belyaev’i de bu ciddiyetle yakından izliyordu. Biz kulübümüz için çok makul fiyatlara bu transfer sürecini yürüttük. Bu isimlerin devamı da gelecek, sezon ortasında da benzer isimleri eklemek için çabalıyoruz.

Yabancı oyuncularımızın birçoğu önemli liglerde kendini ispatlamış isimler. Geçmiş yıllarda olduğu gibi yabancı oyuncularda takımlarında oynamayan isimler değil, takımlarında önemli parçalar olmayı başarabilmiş, devamlılığı olan isimlerden yana kullandık tercihimizi. Türk oyuncularda da karakteri ve kalitesinden şüphe duymadıklarımızı tercih ettik. Hedefe giden yolda, kalitenin yanında karakterin de ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz.

Kadroda kalan hali hazırda yetenekli oyuncularımız var. Önemli bir forvet transferini de tamamlamak üzereyiz. Buna ihtiyacımız olduğunu herkes biliyor. Alacağımız bu isim, şu an hali hazırda bir takımı olan, takımıyla sezon öncesi kamp geçiren bir isim. Bu sebeple süreç biraz uzadı, bu transferi de sabırlı bir şekilde kulübümüzün finansal gerçeklerine uygun şekilde yürüttüğümüzden şüpheniz olmasın. Belki orta sahaya da bir takviye gelecektir. Hocamız Metin Diyadin’in isteği doğrultusunda bu çalışmaları yürütüyoruz.

Gençlerbirliği, hiçbir oyuncusunun önünü kapatmak için transfer yapmaz. Benim kendi planlamamdaki en önemli madde, Gençlerbirliği’nin geleceğini garanti altına almaktır. Genç oyuncularımızı potansiyellerine ulaştırmak için plan ve program dahilinde çalışmalar yapacağız.

Transfer ettiğimiz bazı isimler sezon öncesi kamp yapmadılar, hazır hale geldiklerinde, ihtiyaç duyulduğunda takımımızda katkı vermek, takımımızı ayakta tutmak için tüm mücadelelerini vereceklerine eminim.

Yaptığımız çalışmaların meyvelerini önümüzdeki dönemlerde sportif başarı ve oyuncu satışlarıyla inşallah taçlandıracağız. Burada tüm taraftarımızdan hem sabır, hem destek bekliyorum. Biz geçmişe bakmıyoruz ancak geçmişte neler olduğunun farkındayız. Bazı taraftarlarımızın aklındaki soru işaretlerinin de geçmişte yapılan büyük hatalarla ilgili olduğunu biliyorum. Emin olun burada geçmişte olan işlerin en ufak bir izi olmayacak.

Son olarak, Adanaspor maçında da özveriyle mücadele edip, yapabildiğimizin en iyisini yapmaya çalışacağız.” ifadelerini kullandı.

2 Beğeni

Bir hafta önce yapılmış açıklamaları ancak vakit bulup foruma taşıyabildim; geç kalsın ama eksik kalmasın çünkü möhim açıklamalar bunlar.

Tanıl Abi geçenlerde bizim whatsapp kıraatağnesinde sezonun ilk maçlarında çektiğimiz patinaj hakkında çok önemli bir teşhis koydu (canlı yayınlarda vs başkaları da bundan bahsettiyse kusura bakmasın); ahan da şöyle yazdı Tanıl Abi:

Bu kümeye geçen düşüşümüzde hemen geri çıkan takım daha iyi mi oynuyordu? Hayır.
Fark neydi? Tek kelimeyle söyleyeceksek; kaşarlık.
Bu sezon eksiğimiz bu.
Bu sezon kulüp toplamda “kaşarlık”tan sıyrılmaya çalışıyor.
Sahadaki takımın da kaşarlık eksiğinden kaynaklanan zaaflarını ben sineye çekiyorum.
… Ama bence de daha iyisi olabilir, o ayrı.

İşte böyle bir “kaşarlıktan sıyrılma” döneminde Baki Mercimek’in sabır talebi sıradan bir durumu geçiştirme çabası değil. Kulübün başa çıkması gereken çok fazla dert var ve biz bunların çok azını biliyoruz. Maalesef malzeme ‘şimdilik’ bu ve her şeyden önce iyi niyetle işleri yoluna koymaya çalışan birileri var Beştepe’de…

Gidişatla ilgili olarak sportif direktör olarak camiayı bilgilendirmesinden, aydınlatmasından dolayı Baki Mercimek’e teşekkür ediyorum. Durun ama, bir eleştiri sıkıştırayım araya, ondan sonra birlik-beraberlik mesajı veriyor demesinler: Hepsi iyi güzel de, yüzde yüz haklı da olsa, geçmiş yönetimin yediği nanelere girmek sportif direktörün işi olmamalıdır diye düşünüyorum: “Gençlerbirliği’nin o bildiğimiz büyük itibarı geçmiş yönetim tarafından zedelendiği için …”

2 Beğeni

Güzel açıklama ama 3 haftada 1 puanımız var ve gol atacak topçumuz yok.

2 Beğeni