Bakılmayan, görülmeyen ya da gözden kaçan pozisyonlar

Öyle bir yaşamın içindeyiz ki birçok ilginç ve güzel olay internet ortamında kimsenin ilgisini çekmeden kaybolup gidiyor. Sporda, kıyıda köşede kalmış olduğunu düşündüğümüz, ilgimizi çeken, hoşumuza giden olayları bu başlıkta paylaşsak nasıl olur acaba? :blush:

Ankara’nın diğer spor gazetecileri darılmasın, gücenmesin, bence Ankara futbolunun hem yaşça hem de emekçe en büyük futbol gazetecisi yıllardır amatör kümeleri yakından izleyen, röportajlar yapan, videolar çekip bunları Youtube gibi sitelerde yayınlayan Kemal Çeliker’dir. Amatörün sesi - http://www.amatorunsesi.com/ adlı bir internet sitesi vardır. Futbolseverler Ankara amatör kümeleri hakkında biraz olsun bilgi sahibi oluyorsa, bunda en büyük pay Kemal Çeliker’indir. Amatör küme maçlarına gidenler kendisini iyi tanırlar. Youtube sitesinde birçok videosuna ulaşmak mümkün. https://www.youtube.com/user/kemalceliker/videos

Yakın zamanda Milliyet Ankara’dan Orhan Kemal Erkılıç kendisiyle güzel ve uzun bir söyleşi yapmış ve iki bölüm halinde yayınlamış. 73 yaşındaki Altındağlı Kemal Çeliker’in ilginç bir yaşamı olduğunu öğreniyoruz.

https://pbs.twimg.com/media/DpCyL_FXoAAtM71.jpg:large

https://pbs.twimg.com/media/DpH7BIeW4AAbuy7.jpg:large

1 Beğeni

Kemal Çeliker, Ankara 1. Amatör kümede oynanan Çakırlargücü - Saçakspor maçı sırasında Çakırlargücü’nün Beninli futbolcusu Zecou ile saha kenarında İngilizce (Ulucanlar’da Ulaş Bardakçı’dan öğrenmiş) konuşarak bir röportaj gerçekleştiriyor. Videonun başlığından, röportajda Zecou’nun takımının antrenöründen memnun olduğunu söylediğini anlıyoruz. Bu sırada Saçaksporlu bir futbolcu kırmızı kart görüyor. Hepsi aynı videoda… :blush:

Kemal Çeliker: Zecou takımının antrenöründen memnun olduğunu söyledi.

1 Beğeni

@Polatlili bu kıymetli paylaşımlarınız için teşekkür ederim Necdet abi.
Kemal beyi ve sitesini bilmiyordum.
Saysenizde öğrendim.

1 Beğeni

o zaman ben de kemal abi ile ilgili bir anımı anlatayım.

iki sene önce amatör dış sahaların arasında kalan, (balkonu iki sahayı da gören meşhur 19 mayıs kafeteryasının altındaki) saha komiserliği bölümüne, ikinci kaptan olarak kurum takımı adına kamu personeli futbol takımı katılım listesini vermek üzere gitmiştim.

o ara kemal abi aniden içeri girdi. “ya bana ödül verecekler ama tarihi soruyorlar, bir türlü bulamadım, bir haber yaptmıştım” diye yakınıyordu. olayı anlattı, içeridekiler hatırlayamadı. olay da şöyle: 1 numaralı dış sahada oynanan bir maç sırasında, topçulardan biri topa vuruyor, top Gençlik Parkı ile 19 Mayıs kampüsü arasından geçen yola kaçıyor ve o sırada oradan geçmekte olan bir arabanın camına geliyor. Arabanın camı kırılıyor, arabayı kullanan teyze de bir hışımla sahaya girip ödeyeceksiniz arabanın camını diye cıngar çıkarıyor. https://www.youtube.com/watch?v=D9oV4gWDRVY Kemal Abi de bu olayı haber yapmış, bir yerlerden “yılın spor haberciliği” ödülü verecekler ancak tarihi ve haberi bulmasını söylüyorlar, kısa bir süre veriyorlar. Kemal Abi de yandım yandım haberin zamanını bulmaya çalışıyor. Anlatınca olayı ve haberi hatırladım ve aslında hiç de zorlanmadan internette arayarak buldum, tarihi söyledim. “hay koçum sen çok yaşa ya” diyerek sevine sevine odadan çıkmıştı.

Bizim kamu futbolu maçlarını da zaman zaman haberleştirirdi Kemal Abi… Tabi özellike Spor İl Müdürlüğü^'nün maçlarını, o zamanki müdürleri Burhan Bey’in seveceği tarzda anlatırdı. :slight_smile: Hatta bizim İl Spor Müdürlüğü’ne karşı oynadığımız ve iki acayip penaltı ile 2-0 kaybettiğimiz maçtan sonra (İl Müdürü Burhan Bey 2. penaltıda kendisini baya artistik şekilde yere atmıştı) “İl Spor Müdürlüğü’nden Burhan, yaka paça indirilmesiyle kazanılan penaltıyı, klas bir vuruşla gole çevirdi” diye haber yapıp hepimizi sinir küpüne çevirmiş olsa da, :slight_smile: Her şeye rağmen amatör ahalisinin tanıdığı ve çok sevdiği bir adam ve gerçek bir emekçidir. Saygılarımı iletiyorum

Edit: yanlış linki düzelttim

2 Beğeni

Bayan değil Kadın bu arada
:expressionless:

1 Beğeni

Serkan, Kemal Çeliker’in iki videosunu daha paylaşmak istiyordum, onlardan birisi de TSYD’den ödül kazanmış olan bu haber videosuydu. Sen önce davrandın ama çok iyi ettin. 19 mayıs Dış Sahalarında top koşturmuş bir futbolcu olarak yaşadığın güzel bir anı eşliğinde anlatman hikâyeye ayrı bir lezzet katmış. Ayrıca maçta Spor İl Müdürü Burhan Bey’e yapılan penaltı pozisyonu ile ilgili anlattıkların da bence çok güzel. Haberin metni ya da video görüntüsü var mı Serkan? :blush:

Bulamadım abi ne yazık ki haberin kendisini

Ben de bulamadım Serkan. Ama güzel hikâye, dağarcığında dursun. :blush:

Örnek olarak paylaşmak istediğim Kemal Çeliker videolarından biri de geçen hafta yayınlanmış yeni bir video:

“Kaçak futbolcu oynatanlara tepki…”
Kemal%20%C3%87eliker%20-%20Ka%C3%A7ak%20futbolcu%20oynatanlara%20tepki

https://www.youtube.com/watch?v=iq3-LVQruBw

Bu videoyu izleyince 70’li, 80’li yılları hatırladım. O zamanlar da amatör kümelerde kaçak futbolcu oynatmak çok yaygındı. Maçlardan önce kulüp yöneticilerinin rakip takımın lisanslarını kontrol etmeleri kuraldandı. Böylelikle kaçak futbolcu oynatmanın önüne geçilmesi amaçlanıyordu. Ama yine de kaçak futbolcu oynatılması engellenemiyordu. Şimdi hatırladıkça komik geliyor ama ben de birkaç kez rakip takımın lisanslarını kontrol ettim. Sırayla lisanstaki fotoğrafa bakıyorsun, topçunun yüzüne bakıyorsun, 80’li yıllarda bir gün bizim mahallenin kulübü Esentepespor’un genç takımıyla Ankara’ya gelmiştik. Altındağ sahasında Güneşspor ile karşılaşacaktık. Bizim hocamız Ömer Yücel, Güneşspor’un hocası da Ankara’nın duayen hocalarından Avni Bulduk. Ömer hoca, Avni hoca ile kucaklaşıp öpüştükten sonra Güneşspor’un lisanslarını kontrol etmem için bana verdi. Bizim lisanslar da Avni hocanın elinde. Avni hoca, “Boş ver, kontrole gerek yok. Kaçak topçu oynatacak haliniz yok ya!” diyerek lisansları geri verdi. Tabii o böyle davranınca ben de mecburen onların lisanslarını hiç kontrol etmeden kendisine geri verdim. Maçta bizi 4-0 yenip gole doyurdular. O gün yenildik ama ünlü hoca Avni Bulduk ile tanışmak bana yetmişti.

Ankara amatör kümelerinde kaçak futbolcu oynatılmasıyla ilgili bir arkadaşımdan dinlediğim fıkra tadında kısa bir anı var. Arkadaşım sabah bir iş için Ankara’ya gitmiş ve akşam üzeri dönmüştü. O gün 19 Mayıs Dış Sahasında yaşadığı olayı şöyle anlattı: “Ulus’tan otobüs terminaline gelirken 19 Mayıs Dış Sahasından geçtim. Sağır-dilsizler (işitme engelliler) maçı oynanıyormuş. Tribünün önünden geçtim, stat tarafındaki kalenin hizasına geldim. Takımın 2 numaralı sağbeki tam önümde tozluğunu düzeltiyordu. ‘Hişt bilader, maç kaç kaç?’ diye sordum. Bana döndü, ‘2-1 galibiz abi,’ dedi.” :blush:

5 Beğeni

İnternette gezinirken https://books.google.com.tr sitesinde bir kitaba rastladım. “The Passion: Football and the History of Modern Turkey”… Kitabın yazarı Patrick Keddie…

Patrick%20Keddie%20-%20The%20Passion%3B%20Football%20and%20the%20History%20of%20Modern%20Turkey

Patrick’in bu kitap için çalışırken bizimle de temas kurduğunu ve şimdi yıkılmakta olan 19 Mayıs Stadında bir maçı birlikte izlediğimizi anımsadım. Kitabın bir bölümünde Alkaralar ile Kara Kızıl’dan da söz ediliyor ve arkadaşımız Erdem Ceydilek’in de adı geçiyor. İngilizce bilen bir arkadaşımız zaman ayırıp bu bölümü Türkçeye çevirebilirse ne güzel olur. Şimdiden teşekkürler, kolay gelsin… :blush:

Kitaptaki ilgili bölümün linki aşağıda:

https://books.google.com.tr/books?id=HnxPDwAAQBAJ&pg=PT100&lpg=PT100&dq=alkaralar&source=bl&ots=1AbVKTDdhr&sig=CpXGbZbLBF5TfgUQLeCTpj6H8To&h

1 Beğeni

Necdet Abi merhaba. Patrick sanırım 1.5 yıl önce Ankara’ya bir ziyarette bulunmuş ve Maksut, Ekin ve benim olduğum dev ekiple eskiyenide buluşmuştu. Ardından Tanıl Abi, Chris ve tribünden diğer arkadaşlarla da görüşmüştü ki görüyorum ki bazıları takma isim kullanmışlar :slight_smile: Bizim ekipten sadece benim adımın geçmesi talihsiz olmuş. Maksut ve Ekin de değerli katkılar sunmuşlardı. Bir fırsatım olduğunda çeviri işine girişebilirim ama temel olarak Gezi sonrası tribünlerdeki hareketlenme, passolig boykotu ve ardından neden boykottan vazgeçtiğimiz ve bu süreçte diğer tribün gruplarıyla farklılaştığımız noktalar üzerine görüşlerimiz yer alıyor.

3 Beğeni

Güzel bir hizmet olur Erdemciğim. Bir İngiliz yazarın bakış açısıyla okumuş oluruz. Şimdiden teşekkürler.

Kitaptaki içerik ilgimi çekti ama ne yazık ki Türkiye’de herhangi bir yayıncı basmamış kitabı. E-kitap hali de tuzlu bir fiyatta :slight_smile:. Erişime açık olan kısımın bizim de içinde bulunduğumuz kısım olması güzel olmuş. Keşke “The battle for Ankara” başlıklı 2. bölümü de görebilseydik.

1 Beğeni

Gençlerbirliği’nin anlatıldığı yerin başlığı güzel :wink:

“The rebellious ladies and gentlemen of Turkish football” : “Türk futbolunun isyankar hanımefendi ve beyefendileri”

2 Beğeni