Centilmenlik Tartışmaları: TFF & Passolig & Tribün Cezaları & Gençlerbirliği Kültürü

“GENÇLERBİRLİĞİ Kulübünün, 10.02.2018 tarihinde oynanan GENÇLERBİRLİĞİ - TRABZONSPOR A.Ş. Spor Toto Süper Lig İlhan Cavcav Sezonu müsabakasında, taraftarlarının neden olduğu çirkin ve kötü tezahürat nedeniyle ve bu eylemin aynı sezon içinde ev sahibi kulüp olduğu müsabakada ilk kez gerçekleştirilmesinden dolayı İHTAR CEZASI ile cezalandırılmasına, FDT’nin 53/3. Maddesi uyarınca çirkin ve kötü tezahüratta bulunan KAPALI A TRİBÜN D, MARATON TRİBÜN D bloka giriş yapan seyircilerin elektronik bilet kapsamındaki kartlarının bloke edilmesi suretiyle bir sonraki ev sahibi müsabakaya girişlerinin engellenmesine”

Yukarıdaki TFF nin sitesinden bir alıntı.
Öğrenince çok üzüldüm.

Bu seneki ilk ceza olabilir ama tarihimizdeki 2. ve üst üste 2. ceza.
Geçen yıl da benzer bir ceza uygun görüldü…

Acaba sebep ne?
TFF?
Demirören?
Passolig?
Bizim tribünler?
Bizim tribünlerlerdeki değişim?
Ülkedeki şiddet ortamı?

1 Beğeni

Can sıkıcı, geçen senede olmuştu. Hatta yine Trabzon maçı dolayısıyla mı olmuştu. Cezayı Başakşehir maçında çekmiştik.

Trabzonspor ile oynadığımız maçta Maraton D Blok ve Kapalı’daki taraftarların ceza almasına sebep olacak bir tezahürat duymadım. Cezanın hangi tezahürata verildiği de açık değil. “Şikeci Trabzon” ve “Burası hamsi kokuyor” tezahüratlarından dolayı ceza verildiyse, bu, kendi sahamızda oynayacağımız kritik maçlarda herhangi bir nedenle ceza alabileceğimiz anlamına gelir. Dolayısıyla bu ceza, biz taraftarlara bundan sonraki maçlarda çok dikkatli olmamız gerektiğini söylüyor. Kendi sahamızda oynayacağımız maçlar çok kritik. Sırasıyla Aytemiz Alanyaspor, Teleset Mobilya Akhisarspor, Galatasaray, Osmanlıspor, Antalyaspor, Bursaspor… Galatasaray dışındaki tüm takımlar puan cetvelindeki ciddi rakiplerimiz ve Galatasaray’dan da kendi sahamızda üç puan alabiliriz. Kasımpaşa bugün Galatasaray’ı yendiyse biz neden yenemeyelim? Özellikle Maraton D Blok çok büyük bir blok, neredeyse Maraton’daki taraftarların yarısından fazlası bu blokta… Maraton D Blok ceza aldığı zaman çok fazla sayıda taraftar maçlara girememe durumuyla karşı karşıya kalıyor. Bu yüzden bundan sonraki maçlarda çok dikkatli olmalıyız. Rakip taraftardan gelecek tahrik edici tezahüratların hiçbirine cevap vermemeli, onlara cevap yetiştirmek yerine yalnızca takımımızı desteklenmeye odaklanmalıyız. Maç esnasında güzel hareket ve kurtarış yapan futbolcuları anında alkışlama ve adına tezahürat yaparak destekleme konusunda çok zayıfız. Çekilen güzel bir şutun, kalecinin yaptığı şahane bir kurtarışın hakkını veremiyoruz. Bu konuda da kendimizi geliştirmeliyiz.

2 Beğeni

Çocukluğumda Polatlı Şehir Stadındaki amatör küme maçlarında Polatlıspor’un rakiplerini sahaya çıktıklarında alkışlardık. Bazı rakipler de tribüne gelerek iki ellerinde tuttukları şeker ya da sakızları tribüne fırlatırlardı, biz de birbirimizi eze eze kapışırdık. Tabii sonra maçın gidişatına göre aleyhte tezahüratlar, hatta sahadaki kavga nedeniyle yarıda kalan maçlar da olurdu.

Şimdi ben yukarıdaki mesajımdan hareketle biraz daha ileri giderek diyorum ki: Rakip takım kim olursa olsun sahaya çıktığı zaman alkışlayalım. Tribüne çağırmamıza, onların da tribüne gelip bize çiçek, şeker, sakız atmalarına gerek yok. Sadece alkışlayalım ve Gençlerbirliği taraftarının centilmenliğini gösterelim. Ne kaybederiz? Bu da taraftar aleminde bizim bir farkımız olsun. Ne dersiniz? :slight_smile:

4 Beğeni

@AhmetAy Geçen sene kombinemi internetten alamayıp gişeden almıştım. Gişe görevlisi de blok sormadan herkese d bloktan veriyordu. O yüzden o cezadan dolayı ben de mağdur olmuştum. Cezanın sebebi “Sahtekar Yusuf” (Erdoğan) tezahüratıydı. Orantısız cezalar bana kombinemi ortadaki bloktan almamayı öğretti :slight_smile:

@Polatlili futbolcu adına yapılan tezahüratların ben de etkili olduğunu düşünüyorum. Tribünde maçla çok alakasız tezahüratlar, marşlar söyleniyor. Taraftarın da oyunun gidişine göre destek vermesi gerekiyor. Rakip takımın oyunu bizim yarı sahamıza yıktığında marş söylemek yerine ıslıklamak daha etkili sanki. Ayrıca “centilmen” taraftar olmaya karşı çıkan insanlar olduğu sürece. Maç başında alkışlama olayı da ne yazık ki olmayan birliğimize daha fazla gölge düşürür ve centilmenlikle bir şey kazanamadıklarını düşünen arkadaşları çekemeyiz alkışlarımıza. Her şeye rağmen bunu c blok olarak biz yapsak bile çok güzel olur bence.

2 Beğeni

Göztepe maçından sonra sıcağı sıcağına öncelikle şunu söyleyeyim: Bu ülkede üç İstanbul takımı da dahil olmak üzere hiçbir takımın taraftarları düşmanımız değil. Dost olmayabiliriz ama hiçbiriyle düşman değiliz. “Gençlerbirliği taraftarı centilmendir” diyorsak ve futbol aleminde de “centilmen ve örnek taraftar” olarak tanınıyorsak bunun hakkını vermeliyiz. Rakip taraftarlarla aramıza düşmanlık tonumu ekilmesine yol açacak hareketlerden ve tezahüratlardan kaçınmalıyız. Bu akşam maçın sonlarına doğru Maraton’un ortasından yükselen “Koyduk mu!” tezahüratı hiç şık olmadı. Ayıptır. Daha geçen hafta oynadığımız Trabzonspor maçında Maraton D Blok ceza aldı. Cezayı tasvip etmiyorum ama artık bu cezadan sonra dikkatli olmalıyız. Kulübümüze para cezası, hiç suçu olmayan taraftarlarımıza tribüne girememe cezası verilmesine sebep olacak hareket ve tezahüratlardan kaçınalım. Ben şahsen bu akşam Göztepe taraftarının Gençlerbirliği taraftarını tahrik edecek çirkin ve küfürlü bir tezahüratını duymadım. Son derece temiz bir taraftarlık örneği gösterdiler, gayet güzel tezahüratlarla takımlarını desteklediler. 3-0 yenik duruma düştüklerinde de desteklemeye devam ettiler. Ne güzel… Göztepe taraftarını da tebrik ediyorum, kendilerine İzmir yolculuğunda iyi yolculuklar diliyorum. Biz de bırakalım artık bu işleri… Tribünde tamamen maça ve kendi takımımıza odaklanalım. Bu akşam maçta futbolcularımız atağa çıktıklarında, ceza sahasında tehlikeler yarattıklarında, çektikleri şutlar kaleci tarafından kurtarıldığında ya da direkten döndüğünde biz ne yapıyorduk; lay lay şarkı söylüyorduk. Zaten tribündeki sayımız fazla değil. Bu açığı kapatmak için enerjimizi efektif kullanalım. Futbolcularımızı motive edelim, destekleyelim.

7 Beğeni

Ağzına sağlık hemşerim. Karşımızdakilerin düşman değilde rakip olduğunu en azından Gençlerbirliği taraflarının bilmesi gerekir. Tribünde maç ortadayken yapılacak olan top rakipteyken baskı, top takımdayken coşku olmalı.

2 Beğeni

Koyduk mu tezahüratı kadar anlamsız insanı insanlığından utandıracak bir tezahürat bilmiyorum.
Böyle bir tezahüratı hele de işini gücünü bırakıp takımı için deplasmana gelmiş anadolu takımı taraftarına karşı yapmak terbiyesizliktir.
Gereken tepki orta kısıma verildi ancak yeterli olmadığı görüşündeyim.
Diğer maçlarda benzer bir durum gerçekleşirse daha gür bir şekilde tepki koymalı C Blok!

Ayrıca karşı takım sahaya girerken ıslıklamaktansa alkışlamayı hoş geldiniz ( ama eli boş döneceksiniz ) demeyi her zaman tercih ederim.
3 büyütülmüş takım ve devlet destekli osmanlisipor&başakşehir&partiden bağımsız tüm belediye takımları haricinde tüm takımları alkışlarım.

3 Beğeni

Bence de koyduk mu falan gereği olmayan işler. Boşu boşuna düşman kazanıp, ceza yedilir. Centilmen taraftar imajımıza da yakışmaz.

1 Beğeni

Galatasaray maçında bir üst seviyeye çıktık maalesef diğer tribünlere fena halde benzemeye başladık.
Kişisel olarak taraftara saldırmalar…
Toplu olarak olamazsın şampiyon ile biten küfürlü tezahüratlar…
Tribündeki diğer gruplarda yer alan arkadaşları tanıyamıyorum
:frowning:

1 Beğeni