Gençlerbirliği Kadın Futbol Programı

Kulübümüz kadın futbol takımı kurma çalışmalarına “altyapı” ile başlamıştı ama sonra neler oldu bilmiyorum. Ne aşamadayız, neler yapıyoruz, ve hatta neler yapmalıyız; haydi buyrun! :slight_smile:

1 Beğeni

Evet, madem kapılar pardon topik açıldı, o zaman çatışmalar başlasın. Söz Erdem Göktürk arkadaşımızda. :blush:

Merhaba,

Bir mecrada takım hakkında düzenli kayıt tutmak önemli. Bu fırsat için Alkaralar’a teşekkürler.

Öncelikle Gençlerbirliği Kadın Futbol Programı’nda ne yapmayı hedefliyoruz konusuna değinelim.

Federasyon’un bize tanıyabileceği bir hak ile yukarı liglerden girmek, emeklemeden koşmak ilk tercihimiz değil. 15 tane yetişmiş oyuncuyu transfer ederek sahaya sürmek sadece maddiyat ile ilgili bir konu. Bunu yapmayı tercih edenler de oldu bu sezon.

Bizim için, kendi yetiştirdiğimiz, Gençlerbirliği kültürünü özümsemiş, bir futbol felsefesine göre yetişmiş oyuncular ile alt liglerden başlamak ve bu kadro ile büyümek önemli. Türk kadınlarının fiziksel ve psikolojik özelliklerine uygun bir kadın futbol ekolü yaratmak fikrinden heyecanlanıyoruz. Sportif, ve kültürel açıdan yetkin, doğru yetiştirildiklerinde Gençlerbirliği’nden Avrupa’nın önde gelen kulüplerine gidebilecek Ankara kızları ile çalışmak bize heyecan veriyor. Çalışma yaptığımız Etlik tesislerini, Türkiye’de kadın futbolu denildiğinde ziyaret edilmesi gereken bir merkez haline getirmek amacındayız.

Çalışmalara tam olarak başladığımız Aralık ayından bu yana altı ay geçti. 3 yaş kategorisinde (U13, U15, U17+) haftanın dört günü, on antrenman seansında çalışıyoruz. Sporcularımız yüzde doksana yakın bir oranda, daha önce başka bir kulüpte futbol eğitimi almamış, filiz lisansı Gençlerbirliği’nde olan sporcular. Tam 64 kişiyiz bugün itibarı ile. Haziran’da yavaşlayıp, Temmuz’da bir aylık ara vereceğiz.

Yaşamkent’te 23 Nisan turnuvasında maçlar oynayıp, sporcuların kendi olanakları ile iki saat içinde Eryaman’a gelecek ve Bandırma maçında 40 kişi tribünde olacak kadar Gençler’liyiz. Çok yeni bir takım olmamıza karşın, 2.Lig hedefleyen Eskişehirspor’a ve Türkiye’nin altyapı devlerinden Kdz.Ereğli’ye sahada kafa tutacak kadar hırslıyız. Davet edildiğimiz Kızılcahamam’a, bir sporcumuzun okul takımı ile maç oynamaya gidecek kadar mütevaziyiz. Gelecekten umutluyuz.

Şu andaki planımız, 2022-23 sezonunda, altyapımızdan gelen sporcularımız ile 3.Lig’de sahaya çıkmak. Yüzüncü yılda, Gençlerbirliği’nin aydınlık yüzlerinden birisi olarak tarihteki yerimizi almak.

Son bir not olarak, ben daha önce, gerek şu anda süperligde oynayan Dudulluspor’un, gerekse Beşiktaş’ın kuruluş dönemlerini yakından biliyorum. Bu kulüplerdeki erkek futbol yapısı içinde, kadın takımının kendine yer açmasındaki müthiş zorluklara ilk elden şahit oldum. Gençlerbirliği’nde de zorluklarımız, eksiklerimiz oldu. Ancak Niyazi Akdaş ve yönetiminin, bu süreci kadın takımı için çok kolaylaştırdığının da altını çizmem gerekiyor. Çok daha yumuşak bir başlangıç yapabildik sayelerinde. Sağolsunlar.

Buradan haberleşelim. Sağlıcakla.

7 Beğeni

Erdem Hocam, öncelikle foruma hoş geldiniz. Bu senenin en büyük kazanımlarından biri, sizin kadın futbolu, spor ve organizasyon anlamında tecrübenizden ve bilgi birikiminizden kulübün faydalanmaya başlaması oldu. Umarım uzun yıllar süren, kalıcı ve bizlerin gözlerinin içini parlatan işleri görmek mümkün olur. Emekleriniz için çok teşekkür ediyorum.

4 Beğeni

Erdem Hocam yazınızı heyecanla okudum. Gelişmeleri paylaşmaya devam ederseniz bizi çok mutlu edersiniz. Gençlerbirliği camiasını uzun süre sonra, belki en çok heyecanlandıran gelişmenin bu program olduğunu düşünüyorum. Umarım her şey planladığınız gibi gider.

2 Beğeni

Erdem Göktürk’ün ocak ayında Divan Kurulu toplantısında yaptığı sunumun ekran görüntüleri…
1 Beğeni

Gençlerbirliği Kadın Futbol Bülteni - Şubat 2022.

Gençlerbirliği Kadın Futbol Bülteni - Mart 2022.

1 Beğeni

Dün şok bir haber aldık. Tam da bu programın ne kadar değerli olduğunu konuşuyorduk. Erdem Bey’in kulüpteki görevine devam etmek istemediği söyleniyor. Bu sorunun çözülmesini diliyorum, ayrıca Erdem Bey’in görev kapsamını sadece kadın futbolu ile sınırlı tutmamamız gerektiğini ve çok farklı konularda da camiaya eşzamanlı olarak katkısı olabilecek bir insan olduğunu düşünüyorum.

1 Beğeni