Selçuk Şahin

Selçuk için özel bir başlık ve özel bir teşekkür sayfası ayrılması gerektiğini düşünüyorum. Bilmiyorum dikkat ettiniz mi, gerek şampiyonluk röportajlarında gerekse daha önceki demeçlerde, sadece futbolcular değil, emekçi ekipten de (mesela doktorumuzun röportajı) mutlaka bir anekdot olarak ismi geçiyor. Takımı toparlama, sosyal aktivite, kenetlendirme vs. bu kadar iyi beceren futbolcu ben görmedim. Ve bunu göze sokmadan, usulca yapması daha da şahane.

Sadece bu sene için de konuşmuyorum, kulübümüze ilk geldiği 2016 yılından itibaren çizdiği genel profil ve tabii üstüne sahadaki performansı benim gönlümde ayrı bir taht kurdu. Gazisehir maçındaki golün kilit pası, istanbulspor ve altay maçlarındaki kafa golleri… 8 de 8 yaptığımız hafta trt sporda erkan hoca ile çıktıkları bir program vardı. Orada profesyonelliği çok guzel anlatmıştıki “daha hic bir sey bitmedi, biz her maca 8 de 8 yapmamışız gibi çıkacağız ve takımımızı en erken olacak şekilde bir üst lige çıkaracağız” minvalinde konuşmuştu. 8 de 8 yapmanin havadan sudan şımarıklığını değil, Gençlerbirliğinin başarıya ulaşacağının azmini taşıyordu.

Bu adamı bize gelmeden önce biz de dışardan takip ederken yıllarca fenerbahcedeki performansıyla ve fb taraftarının ona bakış açısıyla; üçüzlerde yillarca oynamış alelade kazma futbolculardan biri zannettik. Yanına bile pas atamayan, bir gram teknik kapasite barındırmayan, fb tv de aptal saptal uçak röportajlarına katılıp komik olmayan espriler yapan hakan şükür, alpay şabanizm ekolünden bir futbolcu zannediyorduk. Ve bence bu adam bizimle kendi ruh halini, liderlik kapasitesini keşfetti. Şarap gibi yıllandı. Karakter olarak bir hakan şükür değil bir cemalettin sakallıoğlu kaptan olduğunu gösterdi. Gençlerbirliğinde “steven gerrard” vari bir selçuk şahin e dönüştü. Ve bence -eminim kendisi de kabul ediyordur. Buna yüzde yüz eminim- fb efsanesinden çok bir Gençlerbirliği efsanesine dönüştü. Umarım futbolu bıraktığında eğer tdlük düşünüyorsa kendini geliştiren ilk adımları attıktan sonra bizde yardımcılıkla başlar.

3 Beğeni

Teşekkürler bu saygı yazısı için Gürcan Bey Kardeşim.

Erkan Hoca ve Selçuk Şahin aslında birer sehl -i mumteni ustaları. Zor şeyleri çok kolaymış gibi yaptıklarından sanki çok önemli değillermiş gibi geliyor insanlara. Cruyff ’ ün ünlü sözü gibi: " futbol basit oyun, zor olan basit oynamak ".

Selçuk birazcık daha genç, güçlü, teknik olsun istendiğinde İlkay Gündoğan çıkıyor ortaya, o da Man.City ’ de, Alman milli takımında oynuyor oluyor o zaman.

4 Beğeni

Eksi sozluk misali yorum yaparsak Ibrahim Uzulmez den sonra Genclerbirliginin basina gececek olan genc Hoca.

2 Beğeni

Fenerbahçede yıllar boyunca hor görülen, ıslıklanan, yuhalanan oyuncuydu. Bu kadar değer görmemiş olmasını şu anda hiç hiç anlamıyorum. Selçuk’un en sevdiğim yönü bir loser olmaması, loser olmayı reddetmesi. Geçen sene takımda olsaydı muhtemelen düşmezdik, muhtemelen çok yerde sorumluluk alıp, işlerin saçmalamasına izin vermezdi. Oyuncular arasında iletişim problemleri olmasına izin vermezdi.

6 Beğeni

Gecen sene takimda olsa kume dusmezdik dogruya yakin bir ifade bence.

Kendisine 1 milyon teklif eden Genclerbirligine imza atmak yerine senede 2.5 milyon veren Goztepeye gitmisti.

Bu sezon basi Yaslilari gonderme karari Alan Goztepe birakinca geri geldi Goztepe ise Selcuk olsa bu sezon belki 3 mac daha az kaybedecek simdi kume dusme korkusu olmayacakti.

Takimda tam bir agabey ve lider. Ozellikle saha disinda takimi butunlestirici seyleri cok iyi yerine getiriyor.

Ileride hoca olarak da bence cok basarili olacak bir oyuncu.

2 Beğeni

Geçen seneki gidişinin tözat yüzünden olduğunu biliyoruz tabii. Tıpkı Ante gibi. Tözat kendisinden başka sözü geçecek kimse istemiyordu. Yoksa müthiş taktisyenliğine, bilgi birikimine (!) halel gelirdi eyvahlar olsun

2 Beğeni

Selçuk ,Ante ve Vedat Muriç.
Üstüne Serdar Gürler’i ister ekle ister ekleme.
Şimdi bile olsalar yanına bizim gençleri (Mert, Berat,Rahmi, İlker,Alper, v.s) koy olur bir orta sıra takımı.

3 Beğeni

abilik ilk pavyona giderken kesilmemek için gerekli olabilir… yada ilk genelev ziyaretinde yanında bilen birinin bulunması için elzemdir. yeke yek oynan sporlarda örn. tavla sporunda veya tek erkekler optimist dalında yada açık tenis sporunda tecrübe gerekli olabilir ama bizim sitenin konusu olan futbolda azim, dayanıklılık, tempo ve dinamizm geçerlidir…
bunların hiçbiri selçuk şahinde olmadığı gibi o kadar top kaybıyla malzemecilik bile yapamaz.
bizden başka uyanık yokmuş gibi davranmayı bırakalım artık. selçuğun, nonrenin çok mu isteyeni vardı da; ellerinden çaldık?.
emekliliği gelmiş ve hatta geçmiş yaşa takılanları toplayarak ahanda varacağımız yer tamda burasıdır. kepazeligin içerisinde son haftaya kadar debelenme… döş kaşıyamama, kafaya vurma, kulak çekme, dil ısırma falan…
hacettepeyi süperlige çıkardığımızda ahanda bu erzurumspor oyuncularının maç sonu söyledikleri kayıtlarda: “maçın ortasında bir ara bunlar fazla oynuyorlar diye durdum saydım.” diyordu, yaşlı, ve güçsüz bir erzurumspor oyuncusu…
bir altyapı takımının o günlerden bu günlere gelmesi ibretlik bir durumdur.

kim kime teşekkür edecek?.
kulübümüz oyuncularımızla tek tek sözleşme imzalıyor ve sözleşme süreleri dahilinde bütün vecibelerini eksiksiz yerine getiriyor. karşılında tek beklediğimiz yeteneklerini ve kazanma arzularını sergilemeleri… abilik bunun neresinde?.

sözleşme imzalarken abileri de yanlarında mı?. veya yanlarında bulunan tecrübeli büyükleri “oğlum bunlardan az talep et, bunlar cumhuriyetle yaşıt takım” diyor mu?..

bu oyunda altyapıdan başka çözüm kalmadığına bütün dünya ikna oldu. 15 yıldır klavyede tüy bitti, kimseye anlatamadık…
ajax’ı kıskandıracak alt yapımız vardı abisiz yapamadığımız için buralara düştük ajax’da oralarda…
ajax’a veya arsenne wengerin arsenaline bakacağımıza, güçsüzler yurduna takılırsak ne bekleyebiliriz ki?..