Sizce Asıl Sorumlu Kim

Bu başlığı bir nevi hem anket hem tartışma olarak açmaya karar verdim. Sizce takımın son 10 yılda hedefsizliğinin asıl nedeni nedir?
Yönetim
Teknik Heyet
Oyuncular
Diğer (Lütfen açıklayınız)

Kasımpaşa geçen sene başında finansal olarak gözle görülür bir miktarda küçülmeye gitti ve takımın başına Kemal Özdeş’i getirerek yola devam kararı aldı. Şirket takımı olan ve sahibi bulunan Kasımpaşa geçen sene kupa finalinin kıyısından dönmüştü. Bu yıla da bizden çok iyi giren ayrıca kadrosunda Trezeguet, Neumayer, Eduok, Pavelka, Murillo gibi kalbur üstü yabancılara sahip ayrıca Adem Büyük gibi yerli oyuncuyu bile kulüp çıkarları doğrultusunda bir cırpıda elinin tersiyle itecek bir durumda. Bizim takımda ise teknik direktör ve oyuncu sirkülasyonu, hedefsizlik, yabancı çöplüğü mevcut. Sizce Kasımpaşa’dan neyimiz eksik?

Not: Özellikle son 10 yılı düşünerek cevap verirseniz neticede 8 ay önce yönetim değişikliği oldu.

  1. Kurumsal şeffaf ve vizyon sahibi yönetim anlayışının olmaması.
  2. Böyle bir yönetim anlayışı talebinde bulunacak baskı kuracak taraftarın olmaması.

Son 10 yıla benim taraftarlığım ve yaşım yetmiyor ama son 5 yılı baz alayım. Bence asıl sorumlu yönetim. Zaten bu kadar geniş süreye yayılan bir süreç için yönetimden başkası sorumlu tutulamaz. Teknik ekip de futbolcu kadrosu da gelip geçici ve genelde yönetim tarafından belirlenen kişiler. Diğer diye isimlendirdiğin seçeneği taraftar ve basın baskısı olarak algılayarak onu zaten gözardı ediyorum bizim için. Dolayısıyla başkalarını suçlamak gereksiz gibi duruyor. Yeni yönetimimizi açıklamakta zorluk çekiyoruz ama futbolu yeteri kadar sevmeyen -ve sanki futbol hakkında çok da bilgisi olmayan- bir başkana sahibiz. Babasının belki de kendi şirketlerinden daha fazla ilgilendiği kulübünü en iyi şekilde idame ettirmek istediğinden şüphem yok.

Biz futbol romantikleri çok inanmak istemese de futbol kulüpleri artık tamamen profesyonel birer şirket haline geldiler. Ve bir şirket battığında bunun büyük oranda sorumlusu yönetim kuruludur. Değil midir?

Bu başakşehir her ne kadar proje takımı olsa da bu proje tutmadı mı? Adamlar 3 yıl önce lige -tekrardan- çıktı ve 3 sezondur ilk 4deler bu sene de bir sürpriz olmazsa yine girecekler ilk 4e. Abdullah Avcı faktörü göz ardı edilemez tabi ki ama bir şehir takımı da bir hocaya takımı bu kadar uzun süre emanet etmezdi. Gökçek aşağı yukarı aynı projeyi Osmanlı ve Ankaragücü’ne denedi ama ikisi de başakşehir kadar istikrarlı bir performans sergileyemediler. Başakşehir de bana kalırsa biraz yönetim başarısıdır mesela.

Inatçı ve eski kafalı başkanlara(the Cavcavs) transfer komitesi yapılanması oluşturtmayan, bu konu için dil dökmeyen, gerekirse yalvarma yükümlülüğü bile taşımasına rağmen yapmayan hovarda yöneticiler ve bu duruma sessiz kalarak çanak tutan tesislerin içindeki tüm futbol insanları ve teknik direktörler.

Başkanlara artık bir şey demiyorum. Çünkü bu ülkede kulüp başkanları genellikle cahil, kompleksli, ne oldum delisi vs iş adamları. Onları yontsan da bir şey olmaz.