Yeni Teknik Direktör Kim Olacak? Mert Nobre oldu

Hamza Hamzaoğlu ile yollar ayrılmış. Yeni teknik direktör kim olacak? Tahminimi eski bir tezahüratla bildiriyorum:

El Saka El Saka El Sakaaaaaa!

Tabi ki Samet Aybaba

1 Beğeni

Öyle görünüyor Zekiciğim.

Gardaşım eğerkine Kulüp Samet Aybaba ile anlaşırsa ilk maçta (ki bu maç muhtemelen spor yazarları kupası maçı olur)
El Saka
El Saka
El Sakaaaaaaaa ! diye bağırmak şart oldu.
Bu hesap daha kapanmadı hocaaaaaaaaa ! diyeceğiz

1 Beğeni

Samet Aybaba favori galiba, olmazsa Fuat Çapa ya da yabancı bir hoca olur.

Bu hesap kapanmaz gardaşım. Mahşere kadar peşindeyiz bu davanın. :blush:

O halde bir kez daha yüksek sesle:

El Saka El Saka El Sakaaaaa!

Ahaha abi işler değişti, biz Gençlerbirlğii hafızası programında o işin içyüzünü ortaya çıkardık. Samet Hocam kulüp içi cemaatleşmeye karşı el saka’yı yemiş, ki afiyet olsun :slight_smile:

1 Beğeni

Ama olan da oldu bir kere Serkancığım. İş bir anda “Bir Arabı bana tercih ettiler!” cümlesine dönüştü. Keşke Samet hoca o zaman çıkıp açıkça, “Bu takımda böyle böyle durumlar var. Şu şu futbolcuları kadro dışı bıraktım!” deseydi. Bizim Emre’nin Babası ve bende de bir alışkanlık oluştu, Samet hocayı saha kenarında görünce biraz da gırgır olsun diye kendiliğinden bağırmaya başlıyoruz, ne yapalım! :blush:

Ama Samet hoca genç futbolcu keşfetme, yetiştirme, geliştirme ve cesaretle oynatma konusunda ülkemizin en önemli teknik direktörlerinden birisi… Bu yönünü çok takdir ediyorum. Sadece işine odaklanırsa iyi işler yapabilir.

Bu sezon Mustafa Kaplan’ın yerine Samet hoca gelmiş olsaydı, örneğin sezon sonunda Rahmetullah’ın peşindeki takımları ve değerinin bilmem kaç milyon euroya çıktığını konuşuyor olurduk.

Artık sıkıldım. samet hoca mesut hoca ilhan hoca . ben artık thomas doll geldiği zaman ki bu adamın bizde ne işi ola şaşkınlığı veya 2 kez gelen sadece birkaç saat suren ersun hoca heyacanı yasamak istiyorum.

1 Beğeni

Hayırlı uğurlu olsun.

NOBRE NOBRE NOBRE NOBRE…
MARCİO NOBRE…

NOBRE NOBRE NOBRE NOBRE…
MARCİO NOBRE…

hayırlı olsun, pek beklenmedikti. oynadığında gençlerle arası iyiydi.

1 Beğeni

NOBRE tercihine iyimser yaklaşıyorum ve olumlu bakıyorum. Özellikle tanınmış yerli hocaların tamamına yakını kaşar, hem de eski kaşar. Gözleri daha ligin ilk maçı bile oynanmadan tazminatta…Kovulmaları hiç umurlarında değil. Sözleşme imzalayıncaya kadar araya bir sürü aracı koyuyorlar, mevcut hocanın bile ayağını kaydırmaya çalışıyorlar. Sözleşmeden sonra birkaç maç saçmalasam da gönderseler diye uğraşıyorlar. Hiçbirine güvenmiyorum. Nobre uzun yıllardır ülkemizde ve aynı zamanda vatandaşımız. Alt ligde yıllardır hep şampiyonluğa oynayan takımlarda çalışıyor. Bu sezon Hatayspor’a emek verdi ve katkı sağladı. Kaşar değil, başarıya aç, futbolu biliyor, entelektüel, insan ilişkileri iyi, birleştirici, liderlik özellikleri yüksek, düzgün bir futbol insanı. Harcamaları kısıp ayağımızı yorgana göre uzatmamız, altyapıdan olabildiğince yararlanmamız gereken bir dönemde kulüp ortamı da uygun ve düzgün olursa güzel işler yapabilir. Hiç kimse anasından teknik direktör olarak doğmuyor. Malatyaspor, Alanyaspor en iyi dönemlerini Erol Bulut ve Sergen Yalçın’la yaşadılar. Biz de en iyi dönemlerimizden birini Fuat Çapa ile yaşadık. Ayrıca İbrahim Üzülmez de Süper Ligdeki ilk hocalığını bizimle yaşayıp başarılı olduktan sonra ertesi sezon kendini bir şey sanıp kaşar hocalar gibi davranmaya başlayınca hazımsızlığının sıkıntısını yaşadı. Ersun Yanal’ın en iyi dönemi Ankaragücü ve Gençlerbirliği’nde çalıştığı ustalık dönemleri değil, Denizlispor’daki kalfalık dönemidir. İlhan Palut’u kim biliyordu?
Kendisine Hatayspor’la yaşadığımız şampiyonluk ve kupa mücadelesi sonrasında hayran olduk. Ama hep söylüyor ve yazıyorum, kulüp ortamı çok önemlidir ve at sahibine göre kişner.

3 Beğeni

Bizim kulübün böyle bir geleneği var Gardaşım, bazen mayanın tuttuğu da oluyor.
Bildiğim kadarıyla Mesut Bakkal, Fuat Çapa, İbrahim Üzülmez, Bülent Korkmaz, Mustafa Kaplan süper lig’de ilk kez bizim kulüpte teknik direktörlük yaptılar.

Bakalım göreceğiz bu defa Nobre mayası tutacak mı?

4 Beğeni

Nobre seçimi ile ilgili benim görüşlerim ise şöyle,

Bu seçimin olumsuz olabilecek tarafları:

1. Nobre tecrübesiz bir hoca, insanlarla diyaloğu iyi ama daha 1-2 sene öncesine kadar sahadaydı. İnsanın aklına ister istemez, futbolcu teknik direktör ilişkisini doğru dinamikler üzerine kurabilecek mi sorusu geliyor.

2. Ve evet, Mehmet Soylu’nun whatsapp grubunda da dile getirdiği üzere, bu bir kumar.

Bu seçimin olumlu tarafları

1. Nobre ilk kez teknik direktörlük görevine getiriliyor. Bu ilk işine dört elle sarılacağından şüphem yok. Başarılı olmak için elinden geleni yapacaktır.

2. Futbolu yeni bıraktığı için hem abilik, hem hocalık görevini yerine getirebilir, genç futbolcuların gelişimi konusunda katkısı olabilir.

3. Kişilik özellikleri çok iyi, çalışkan bir insan olması, umutlanmamız için başka bir neden.

4. Çok maliyeti olmayacaktır kulübe. Gençlerbirliği gibi bir kulübün yaklaşık 6 milyon dolarlık bir geliri oluyor. 30 futbolcu, 50-60 personel de bu parayla finanse ediliyor. Her kim olursa olsun, Gençlerbirliği ülke futbolunda denizin bittiği ve kısmen yokluğun başladığı bugünlerde, bir teknik adama 1 milyon dolar para veremez. Nobre tercihi, maliyet anlamında düşünüldüğünde de mantıklı.

5. Kulüp kulüp dolaşan ve peşinde bir menajer ordusuyla kulüplerin ırzına geçen teknik adamlardan birini getirmedik. (Tabi bizim kendi dolandırıcılarımız var, onları da gücendirmek istememiş olabiliriz)

Buraya kadar futbol içinde nedenlerle Nobre tercihini kendime göre yorumladım. Şimdi işin kırılma noktasına geliyoruz. Tabi ki bir Gençlerbirliği taraftarının en çok aşina olduğu duygu: endişe… Nobre tercihi nedeniyle neden endişelenmeliyiz.

Bizim kulüpte bir çete var. Bu çete İlhan Başkanın zamanında da vardı ama bütçeleri düşüktü. Çünkü Rahmetli başkan, Belli aralıklarla bu vampirler çetesini dağıtırdı. Bunlar da korkularından ufak ufak çalışırlardı. Başkanın vefatıyla beraber, bu çete kulüpte daha rahat hareket etmeye başladı. Mesela ■■■■■■■■■ isimli bir şahıs kulübe teknik direktör olarak kulübü maddi manevi uçuruma sürüklerken, bu çeteden hiç kimse “aman efendim, bu herif 30 transfer yaptırdı, kulübün ağzına sıçtı ve takım küme düşecek” diyemedi. Hatta bugün kulüpte menajer sıfatıyla dolaşan Emrah isimli arkadaş, bu soyguncu küme düşüren zatla berabeR, Ankara’da bar pavyon dolaşıyordu. Sonuçta kulübün kasası boşaldı. Ancak ne hikmetse, bu çetenin bir kısmı kulüpte (Personel, yönetici, futbolcu menajeri olarak) cirit atmaya devam ediyor. Benim şahsen en büyük endişem Nobre işinin bu çetenin planlamış olması.Nobre’yi kullanarak bir kısım transfer işleri çevirmek niyetinde olabilirler. Hamza Hocanın buna izin vermeyecek, boş yere para harcanmasına göz yummayacak bir hoca olduğunu hepimiz biliyoruz. Ancak Nobre henüz çok tecrübesiz ve bu iş fırsatını veren adamlara karşı sözünü çok geçirebilecek kadar güçlü değil. Bu durum,kulüpte işlerin nasıl döndüğünü bilen hepimiz için az çok endişe kaynağı…

Tüm bunların sonunda, tek başına bir teknik direktör seçimi belirleyici mi? Hayır! Kulübün bir hayatta kalma planı olması gerektiğinden, önceki yayında uzun uzun bahsettik. Keşke Mert Nobre’yi Ve bu kararı verenleri alkaralar canlı yayınına alabilsek, tabi böyle bir şeyin mümkün olmadığını çok iyi biliyoruz.

6 Beğeni

Olumlu taraflara bir ekleme yapacağım. Bugün bir arkadaşımla konuşurken Nobre için şunu söyledi “ ve adam her şeyden öte winner… 4 yıldır bir şekilde her gittiği yerde her ligde her görevde şampiyonluk yaşadı. kazanma alışkanlığı iyi bir şey bence bu hayatta”

Bunu da ekliyorum. Çok doğru bir tespit.

2 Beğeni

Boş yere iyimser bakmıyoruz Serkancığım. Tabii başarılı olmasını isteriz ama başarısız da olabilir. Bir garanti yok. Başarı garantisi tazminat peşindeki yerli ve milli kaşarlarda da yok. Samet Aybaba ile yaşadıklarımız ortada. İbrahim Üzülmez ile üç maç daha devam etsek bizim yerimize Hatayspor çıkabilirdi. Mesut Bakkal son gelişinde çok kötüydü, işini seven bir futbol insanı görüntüsü ve davranışı yoktu. İşte bu sezon Hikmet Karaman, Yılmaz Vural, Mustafa Reşit Akçay, İbrahim Üzülmez, Ünal Karaman ve diğerleri… Kerameti kendinden menkul yerli ve milli kaşarları gözümüzde çok büyütmeyelim. Hepsi kocaman birer balon. Teknik direktörlük insan yönetimi demek. Adam son birkaç haftada takımdaki gerginliği dindiremeyip, takımın gol beklentisi en yüksek, en yaratıcı ve skorer adamını hayati maçlar öncesinde kadro dışı bırakıyor ve takım da ligin bitimine bir hafta kala küme düşüyor. O zaman senin teknik direktör olarak ne işin var orada? İnanın bizim aramızda bile onlardan çok daha iyi teknik direktörlük yapabilecek arkadaşlar var. Okan Buruk, Erol Bulut, Sergen Yalçın… Akhisarspor, Malatyaspor, Alanyaspor… Zamanında Okan Buruk ile riske girseydik şimdi belki bir ya da birkaç kupamız ve oldukça iyi bir kadromuz olacaktı, kim bilir. Nobre kişilikli bir insan ve kendisini çetelere kullandıracağını sanmıyorum. Böyle bir durumla karşılaşırsa bırakıp gider diye düşünüyorum. Benim isteğim ve beklentim altyapı ile tam bir uyum sağlaması, gerçekten yetenekli gençlere cesaretle şans vermesi, ülkesi Brezilya’da iyi bağlantıları varsa tam isabet diyebileceğimiz acar gençleri uygun bedellerle getirip cesaretle oynatması. Harcamalarda küçülmemiz gerekiyor. Bu sıcağa kar dayanmaz. Bir yerden başlamak lazım.

4 Beğeni

whats up grubunda yazdığımın aynısını buraya da yazmak istiyorum. teknik direktör konusunda Trabzonun yaptığı gibi riskli ama şık bir hareket bekliyorum demiştim dileğim gerçekleşti . gerçi whats up ta beklendiği gibi bir rijkaard veya pirlo değil ama olsun beni taktikten teknikten anlamayan biri olarak mutlu etti. sunuda belirtmeden edemiyeceğim. ben bu sezon kesinlikle hamza hocayla devam edilmesinden yanaydım. birinci sebebi mevcut şartlar içinde kendisini başarılı buluyordum. ikinciside klubun artık iyi bir hocayla skordan bağımsız 3 -5 yıl çalısması gerekliliğine olan inancımdı.ancak hamza hoca olmuyor ise yılların tecrübesi hiçbir hocayı istemiyordum.

Serkana ayrıca tesekkür ederim whats up a yazdıklarının daha detaylısını buraya yazmış. diğer arkadaşlarıda gercekten değerli düşüncelerini buraya yazmaya davet ediyorum en azından kalıcı olur. ancak Serkan beyin yazdıklarınaoldukca şasırdım ve üzüldüm. yinede Necdet abiye katılıyorum nobre bu olumsuzlukları berttaraf edecektir

3 Beğeni

Mert Nobre geçtiğimiz hafta içinde önemli bir açıklama yaptı ve farklı bir sistem, farklı bir oyun olacak dedi. Aklıma acaba 4-3-3’ü değiştirecek mi sorusu geldi.

Aslında bir süredir 3-5-2’nin bizim takıma en uygun sistem olduğunu düşünüyorum. Çok sayıda kulübün 4-3-3 oynaması sonucu, kanat bek ve kanat forvetler çok önemli hale geldi. Biz bu iki oyuncu grubunu da istihdam edemiyoruz kadroda. 3-5-2 ise tam bize göre. Sio-Stancu gibi biri tembel biri çalışkan, her ikisi de gol pozisyonuna girdiğimde affetmeyen iki oyuncumuz var. Candeias gibi kanat ama kanat forvet için yeterince ofansif olmayan, kanat bek için yeterince defansif olmayan, tam 5liorta saha kanadı bir oyuncuya sahibiz. Sefa da böyle bir oyuncu… mevcut kadromuzla oynayabileceğimiz en iyi sistem: nordfeldt - arda zargoAngelo - Candeias Berat Transfer Transfer Ayite - Sio Stancu…

2 Beğeni

Orta sahaya Rahmetullah’ı da bir yazabilsek ne güzel olur. Hadi Rahmetullah, çok çalış da kap şu formayı. :blush:

Mustafa Kaplan elemani yine donmus kulube.
Rahmi ve Berat zor forma gorur.

Gecen sene Gencler mukemmel bir hamle ile M. Kaplan’i kovmus ve ayrica MKE’ye iteklemisti.

Rovans zamani. MKE hem ligde kaldi (su veya bu sekilde) hem de M. Kaplan’i Gencler’e itekleyiverdi (adam baska yere gidemiyor).

Plan belli, birkac tane abidik gubidik Fransa Lig1 cercop transferi, Nobre’ye celme, Gencler kumeye.

Diksiyonu bozuk, futbol bilgisi kit bu canliyi takimda tekrar gormek icin ne hata isledik acaba?

3 Beğeni