2019-2020 Teknik-Taktik | #2 Gazişehir Gaziantep - Gençlerbirliği

2019-2020 Sezonu
Süper Lig

1. Hafta Maçı

Gazişehir Gaziantep - Gençlerbirliği
26.08.2019
Saat: 20:00

Geçtiğimiz haftasonu hem Gazişehir’in hem de Gençlerbbirliği’nin maçlarını seyrettim. Son sözümü ilk söyleyeyim, bu maçtan çok umutluyum. Sebebini açıklayayım:

Gazişehir Fenerbahçe maçının hemen başında fark yedi ve moral olarak dağıldı ama nasıl bir oyun planı olduğu ile ilgili bir çok ipucu verdi. Sumudica’nın niyeti oyunu 30-40 metrede oynayan bir takım yaratmak. Üç fark yedikten sonra bile defanslarını hep önde tutmaya çalıştılar. Bu oyunu oturturlarsa ileride çok iyi takım olurlar ama şu anda çok yerleşim hatası yapıyorlar.

Biz ise belli ki hazırlık kampında orta sahadan defans arkasına atılan toplarla kanat oyuncularını pozisyona sokmak konusunda iyi çalışmışız. Bu topları iyi atabilecek Berat ve Sese, iyi koşular yapabilecek Nadir ve Candeias’la bol bol pozisyona girebiliriz. Umarım ofsayta düşmeyiz ve bitiriciliğimiz de iyi olur.

6 Beğeni

Her maçtan umutsuz olduğum gibi bu da benim için benzer bir maç.
Haydi Gençler!

Zor maç. Gazişehir’in deplasmanda Fenerbahçe’den 5 gol yemesi yanıltıcı olabilir. Kendi sahasında daha iyi mücadele edecektir. Rizespor maçındaki gibi oynarsak galibiyet şansımız düşük. Mücadeleci, uyumlu, yardımlaşmayı, bilinçli bir oyun ortaya koymamız lazım. “Henüz ligin başı” gibi klişeler bence safsata ve yenilgiye hazırlanmış bir kılıf. İyi takım hiçbir zaman ligin başı sonu dinlemez, çıkar sahaya zımba gibi futbolunu oynar.

1 Beğeni

Yenilen takim 2.haftada “nasil ligde kalabiliriz” moduna girecektir. Yenmemiz bu yuzden onemli. Gecen sene iceride-disarida yenmistik. Bu sefer de yeneriz.

İçeride, dışarıda yenilen takım olmayalım da…
Olabilir de, şaşırmam.

Fransa ile Stade de France’de, Barca ile Camp Nou’da oynasak yeniliriz demem ben. 5 olmaz 3 atariz diye dusunurum o baska.

Sumudica sezon başında gelmesini istediğim bir hocaydı. Kayseride oynattığı futbolu cok beğeniyordum. aynı futbolu gazişehir gibi toplama takıma oturtması baya zaman alabilir. ben bu maçtan umutluyum.hatta coşkun abi gibi düşünüyorum. maç 3 ila 5 arası olur. Bizim boştakı hocalarda antepte ev aramaya başlarlar.

Bu arada tekrar yazmamı sağlayan özgür hocama da ayrıca teşekkürler

3 Beğeni

Sevgili Kardesim, yanlis anlasilma olmasin, Gazisehir, Fenerbahce, Manchester City ,… bizi yenebilir mac sonunda. Yensek de bastaci futbolcular, yenilsek de. Benim tabiatima uymayan oynanmamis bir maci kaybedecegimizi dusunmek. Sanki taraftarlikla zit gibi bu davranis. Bosuna demiyorlar “futbol takimi tutar gibi parti tutuyor” diye. Eger bir takimi tutuyorsan (ki farketmez hangisi oldugu, Ferikoy, Akdagmadeni, Onbirates, Demirlibahce, Levante,…) macin sonunda galip gelmeyi beklersin diye islemis beynime, ruhuma.

Polyannacilik da degil bu, taraftar olmanin (yeter degil ama) gerek sarti.

En kotu durumda bile ne diyoruz: contra spem spero

1 Beğeni

Yanlış anlama yok abi. olayı gayet net anlattın. Bende Rize maçı öncesi elli tahminimin hiç birinde 0-1 yoktu en kötüsü 3- 2 idi. Bu maçta ise onlar bastırır biz atarız seklinde. 3 ten aşağı atmayız diyorum. en kötüsü ilk yarı 1 gol 2 yarı 2 gol.

1 Beğeni

Ben bu maçın Gençlerbirliği adına çok zorlayıcı olacağını düşünmüyorum.
Gazişehir için Fenerbahçe maçı elbette uygun bir değerlendirme aracı değil. Ancak profesyonel bir futbol takımının rakip kim olursa olsun yapmayacağı basit hatalar yapıyor Gazişehir. Özellikle savunmada ve hücuma çıkarken organize olmakta sıkıntıları var gibi görünüyor.
Gençlerbirliği’ni ise canlı olarak en son Ankaragücü (TSYD) maçında izleme fırsatım oldu. Arkadaşların ısrarı üzerine maça Ankaragücü tarafından girmiş ve maratondan izlemiştim. Malum maraton maçı izlemek ve takımı görebilmek açısından en ideal kısım. Benim o maçta görebildiklerim kadarıyla Gençlerbirliği kanat organizasyonları ağırlıklı bir taktik tercih edecek bu sezon. Gençlerbirliği’ni fizik olarak da en azından Ankaragücü’ne nazaran gayet olumlu gördüm. Bu taktik büyük takımlara karşı puan koparmak konusunda iyi çalışabilir. Birçok “büyük” takımın savunmada ve özellikle yan toplarda ciddi sıkıntılar yaşadığı da ortada. Ancak bana kalırsa Gençlerbirliği’nin mutlaka bir B ve mümkünse C planı da olmalıdır. Ki en azından Mustafa hocanın bir B planı olduğunu da düşünüyorum. Yani nispeten kendi gücümüze denk takımlara karşı da aynı taktikle oynamanın doğru olmayacağını düşünüyorum.
Bu bağlamda Gazişehir maçı önemli. Mustafa hocanın bu maçta da aynı taktikle mi sahaya çıkacağını yoksa zorlanılmayacağını düşündüğü takımlara karşı farklı bir planı olup olmadığını göreceğiz.
Ben Mustafa hocanın Gençlerbirliği’ne faydalı olacağını düşünenlerdenim. Kendisi aynı zamanda uzaktan da akrabam olur. :smiley: Kendisi İç Anadolu Kürtlerindendir, Kırşehir’in çöl köyleri diye tabir edilen köylerinden. Umarım düşündüğüm gibi olur ve Gençlerbirliği’ne faydalı olur.
Sezonun son haftalarına yine küme düşme korkusu ile değil de acaba Avrupa Kupası şansı yakalar mıyız ümidiyle girmek dileğiyle…

Geçen hafta yenilginin biraz ağır bir sonuç olduğunu düşünüyorum.
11 e 11 oynadığımız sürece favori biziz.Takımın ligin havasına alışması açısından en az 1 puan alırız umarım.

2 Beğeni

Arkadaşlar yarın maçı nerede izleyeceğiz? Alerta? Defans?

benim gibi okuyamayıp yazıyı word’e aktarmak zorunda kalanlar için Sarper Bey’in yazısı şöyle:

Ben bu maçın Gençlerbirliği adına çok zorlayıcı olacağını düşünmüyorum.
Gazişehir için Fenerbahçe maçı elbette uygun bir değerlendirme aracı değil. Ancak profesyonel bir futbol takımının rakip kim olursa olsun yapmayacağı basit hatalar yapıyor Gazişehir. Özellikle savunmada ve hücuma çıkarken organize olmakta sıkıntıları var gibi görünüyor.
Gençlerbirliği’ni ise canlı olarak en son Ankaragücü (TSYD) maçında izleme fırsatım oldu. Arkadaşların ısrarı üzerine maça Ankaragücü tarafından girmiş ve maratondan izlemiştim. Malum maraton maçı izlemek ve takımı görebilmek açısından en ideal kısım. Benim o maçta görebildiklerim kadarıyla Gençlerbirliği kanat organizasyonları ağırlıklı bir taktik tercih edecek bu sezon. Gençlerbirliği’ni fizik olarak da en azından Ankaragücü’ne nazaran gayet olumlu gördüm. Bu taktik büyük takımlara karşı puan koparmak konusunda iyi çalışabilir. Birçok “büyük” takımın savunmada ve özellikle yan toplarda ciddi sıkıntılar yaşadığı da ortada. Ancak bana kalırsa Gençlerbirliği’nin mutlaka bir B ve mümkünse C planı da olmalıdır. Ki en azından Mustafa hocanın bir B planı olduğunu da düşünüyorum. Yani nispeten kendi gücümüze denk takımlara karşı da aynı taktikle oynamanın doğru olmayacağını düşünüyorum.
Bu bağlamda Gazişehir maçı önemli. Mustafa hocanın bu maçta da aynı taktikle mi sahaya çıkacağını yoksa zorlanılmayacağını düşündüğü takımlara karşı farklı bir planı olup olmadığını göreceğiz.
Ben Mustafa hocanın Gençlerbirliği’ne faydalı olacağını düşünenlerdenim. Kendisi aynı zamanda uzaktan da akrabam olur. :smiley: Kendisi İç Anadolu Kürtlerindendir, Kırşehir’in çöl köyleri diye tabir edilen köylerinden. Umarım düşündüğüm gibi olur ve Gençlerbirliği’ne faydalı olur.
Sezonun son haftalarına yine küme düşme korkusu ile değil de acaba Avrupa Kupası şansı yakalar mıyız ümidiyle girmek dileğiyle…

Daha oyun kimliğimiz oturmadı, tamamen bireysel performanslara göre oyunumuz inip çıkıyor. Geçen hafta Rizespor maçında da bunu gördük. Oynamaya çalıştığımız futbol pozitif, zamana ve doğru oyuncuları kullanmaya ihtiyacımız var. Bu maça çıkarken ideal sol forvet ve stoper pozisyonlarımız boş. Sol forvette Nadir, stoperde ise Yasin ya da Arda ile başlayacağız. Bu oyuncularlar beraber, oyun kurgumuzda kritik öneme sahip Sese’nin performansı akşam için belirleyici olur.

Beğenmediğimiz Rizespor’un Sivasspor gibi iyi bir kadroyu yenmesi, transfer yapamamış Ankaragücü’nün iki haftada henüz maç kaybetmemesi gösteriyor ki, ligin kalitesi şimdilik hiç de korktuğumuz bir seviyede değil. İyi bireysel performanslar ve biraz oyun şansıyla üst üste kazanmamız bile mümkün. Haydi bebeler (evet ben de Coşkun Abi’ye selam çakıyorum. Taraftarı olduğum takımın oynanmamış maçına asla mağlubiyet gözüyle bakamıyorum, mantık dışı ama öyle :slight_smile: )

1 Beğeni

Hocam teşekkür ediyorum da benim yazım neden öyle çıkmış :smiley: Teknik servis yardımcı olabilir mi :smiley:

1 Beğeni

Şimdi düzgün görünüyor sanırım :joy:

1 Beğeni

ATakım olarak iyi top yaparak başladığımız maçtan rezil olarak ayrıldık
2 saçma kırmızı bizi bitirdi ama bitirmemeli idi! Bu saçmalığı yapan 2 topçumuza da gereken uyarı mı yapılır ayar mı çekilir bir şeyler yapılmalı Kaplan tarafından.
Nadir geçen maç ne kadar iyiyse bu maç o kadar kötü idi. O geri pası efsane gerçekten!
Mert ve Claro nun bel kemiğimizi oluşturduğu bu Maçta da görüldü.
J. CavCav çok kaliteli bir takımın başkanı olduğunu zannededursun…
Öfff ki ne öffff…

rahmetullah ve berat kesinlikle sabir gosterilerek oynatilmali. ayni golleri stancu da nadir de kaciriyor en azindan bu ikilide bir umut var ve gencler. bu mac kaplana mukemmel bir firsat verdi. genc oyuncularin istegi hirsi 9 kisiyken bile gol attiriyor bunu tum 11 e yaymali yoksa sonuc ortada.