3. kongre hk

açık ve temiz çözümlere, sonuçlara, ortama ulaşabilmemiz için, sürecin tartışılması, görüş bildirilmesi kulüp açısından iyi olur, diyerekten bu başlığı açtım

arif olmez genclerbirligini dusunuyorsa hicbir listeye girmeyip niyazi ve arda beyin onunu acmali baska turlu olacak gibi durmuyor.bu sefer de ekonomik sikintiyi asacak bir yonetim kurulamazsa takimdan ayrilacak futbolcular olacaktir

1 Beğeni

Kongre konusunda konuşmak için erken aslında
Seçimli mi olacak yoksa sadece yetki alım için mi olacak belli değil.
Son 1 yılda olanlara bakıldığında profesyonelleşmenin önemi ortaya çıkıyor aslında. Şirketleşme, yetkiler, tüzük, kongre davet tutanaklarında yapılanlara bakınca spor hukuku anlamında profesyonel insanlar ile çalışılması zorunlu olmuştur.
Artık son kongre olmasını diliyorum. Ciddi anlamda maçtan daha çok kongreye gelen insan var. Ne yapılacaksa yapılsa da sportif olayları konuşsak keşke

1 Beğeni

aslında şimdi konuşulması gerekir. kulüp oldu-bitti ye alıştırılmış. önceden nasıl bir kongre olması gerekiyorsa bunun detaylıca tartışılması gerekir. yönetime talip insanlar varsa artık adaylıkları açıklamalıdır.

kulübün içinde bulunduğu durumu uzaktan takip ediyordum. sezon başı bi selam vereyim diye geldim, şimdi gelişmelere bakıyorum ve çok pis kokular olduğu gibi, çok yanlış şeyler oluyor. İlk kongre de niyazi aktaşın gelmesini hiç istememiştim. kendisi bana güven veriyordu ancak selam verip durumu öğrenince içine düştüğümüz durumdan daha bi düşmemizin büyük sorumlularından biri olduğu ortaya çıktı. niyazi aktaş’ın bu kulübe yaptığı en büyük iyilik sanırım taraftarları kulübe üye yapması. bu iyilik az buz bi iyilik değildir. nalyon üye…vs bilemem de aktaşın son kongrede “nalyonları sildik artık şirketleşme için toplanırsınız” gibi birşey demesi bu iyiliğe gölge düşürdü.

1. kongre öncesi aday olacağı söylenenlere de güvenememiştim. onlarda kulübün içinde bulunduğu durumu, türk futbolunu bilmeden hareket ediyorlardı. potansiyelleri vardı orası ayrıdır. çıkıp biz yönetiriz diyemediler. niyazi aktaş sevilen sayılan belki de kötü niyeti olmayan birisidir diyerek, aktaş ın başkan olduğu bi gençlerbirlikli yönetim olsun umudum vardı; o da olmadı.

aktaş belki ticari bağlantıları…vs kulübü soktuğu ve düşürdüğü durum yanlıştı. görüşleri yanlıştı. yanındaki insanlar yanlıştı. ilk senesi kurtulmak yerine hızla batış hamleleriydi bunu görmemekte ısrar etti satışı ağzından düşürmedi. gençlerbirliği spor kulübü satılamayacağı gibi, içine de çürütecek unsurlar koyulmamalı, bulunmamalı.

++++hacettepe nin 5. Lige düşmesi neredeyse hiç konuşulmadı. işte hülle yapacağız…vs dendi. hayır haccetepe ye ne oldu onu soruyorum? hacettepe nerede antreman yapıyor? ve neden tesislerimizde yabancı bir takım var? haccettepeyle neredeyse %100 ortaklığımız varken, başka bir kulüple senelik anlaşmalar varken nasıl tesislerdeler? ve bu takım daha doğrusu külüp nasıl bir kulüp? bunlar bilinmeli konuşulmalıdır. başka takımlarla ortaklık yaparsın…vs de tesislere almak başkadır. hacettepe eğer bu durumda bırakılırsa, tekrar eski yerine getirilmezse yerine ne oldupu bilinmeyen unsurlar konulursa bu gençlerbirliğine hem yakışmaz hem ayıptır.

+++çankırılının lise pojesi var. eğer böyle bir projesi varsa, devlet lisesi yaptırsın kulüpten bağımsız. ve kendi parasıyla. gençlerbirliği zaten lise takımı ve bir lisesi var. yine aktaş yönetiminin başarılarından biri liseyle bağını güçlendirmesi oldu. o bağ daha da güçlendirilip lise ye futbol voleybol basketbol hentbol takımları kurulması için temas gerçekleştirebilirler. sporcuların o lise de okuması içinde nir anlaşma gerekebilir.

+++gençlerbirliği spor kulübünün ( son moda bilmem ne fk değil) sadece futbol şubesi yok. ve şubeler kazandırılmalı. bunlarda gelecek için düşünülmeli. adaylar bu gibi projelere çalışıp o kongreye gelirse hani şu kadar para verdim, bende şu kadar verecektim veremedimlerin ne kadar boş, nasıl bir zaman kaybı olduğunu daha bet görürüz. hemde kulüp bu durumdayken.

++++ mevcut yönetim kesinlikle değişmeli. geçen sene oyuncu maaşlarının neredeyse 3/2 sinden kurtulmuşuzdur. buna rağmen ödeme yapamadılar. gelirimiz geçen senenin maaşına göre fazlayken, şimdi rahatça ödenmeliydi o para.

+++bolu maçından sonra prim verilmiş. daha maaş ödemeden? bu prim mantığı, belki de fetişi, kongreye bile yansıdı. primlerden vazgeçilin artık, ya da mantıklı primler verilsin. takım kimyasi açısındam prim çok önemlidir. bilmiyorlarsa, anlamıyorlarsa, pata verdik oynarlar mantığıyla devam ediyorlarsa, prim vermeden önve kesinliklr metin diyadinle konuşsunlar. prim hem zaman hem miktar açısından önemlidir. niyazi aktaş ın bu kulübe getirdiği en büyük kötülüklerden biri de bu prim mevzularıdır.

++ bu sene sonunda ligde kalırsak, borçların ni kısmını ödeyebilecek kadar + da olmamız gerekir. sanırım ligin en düşük bütçeli takımı olduğumuz gibi bi üstümüzde bile 2 katı fark olabilir. bakın “satış yapmadan” bile bu borçların bir kısmını ödeyebilecek haldeyiz. o nedenle çıkıp kulünün gideri şu kadar…vs algı yaratma işi son bulmuştur.

++ özellikle taraftarların gelir-gider dengesine dikkat etmeleri gerekir. gelecek paraların ne yöne kulanılacağına dikkat edilmelidir. borçları kim kendi paramızla kapatma projesi varsa ona kulak vermelidir. insanlar para verdikçe kulünün içine alakasız insanlar sokuyorlar. alakasız yerlete sürüklüyorlar takımı. ve sosyal medyayla iyi manipüle ediyorlar bu süreçleri. insanları seversiniz sevmezsiniz hamlelerine bakılması gerekir. başarılıysa başarılıdır başarısızsa başarısızdır. bunlar net olan şeylerdir. net olan şeyler üzerinde bile bulanmalar var kulüp içinde. yalandan başarı elde edip sonradan kulüpleri kendi kültüründen koparan yöneticilerde olmuştur. bunlar ileri seviye de olabilecek şeyler. bunları engellemek için; kültürden koparacak hareket ve eylemlere bakılması gerekir. yeni yönetimde bi lise olayı var sanırım, bende çok anlamadım, kokusu çıkar. bi de altyapı oyunvularını avukat…vs yapıcaz diye haber yaptırılmış bi ulusal kanala ( çankırılının baplantılarıyla) bırakın geleceklerini aileleri düşünsün, kulüp oyuncuların sportif geleceğini düşünmeli, düşünmek zorunda. sen niye avukat yapacağız diye tesislerde haber yaptırıyorsun şaka mı bu. sanırım bu lise projesiyle ilintili. asker değil, birey yetiştirilmeli. önceden desteklediğim altınordu asker yetiştirmeye çalıştı. örneklere bakın artık. asıl yetenekler doğal yollardan çıkar, bunun içinde gençlerbirliğinin geçmişine bakın. o altyapı hocaları nerede ve kimse neden konuşmuyor bunları anlamak mümkün değil. ikinci gördüğü
kültürel sıkıntıysa (ve gelecek sıkıntısıysa) altyapı oyuncularının başka kulüplere peşkeş çekilebileceğidir. sportig direktör başakşehirden gelmiş, buna dikkat edilmelidir. hemde kesinlikle dikkat edilmelidir. bi de ünlem koyalım; !. üçüncü potansiyel kültürel sıkıntıysa; altyapı takımı mevzusu. altyapı takımımız hacettepe olmalı. ne olduğu kim olduğu bilinmeyen takımlarla bu sene 3 oyuncu göndwriyorum diye anlaşma yapabilirsin ancak bünyene o kadar kolay alamazsın ki hem bünyemize almışız hem 2 3 yıllık bi anlaşma…vs deniyor. bunun ne mantığı var? ve bu takımla ilişkilere dikkat edilmeli.

belki bunlar vesvese, belki de gerçekler. göreceğiz. taraftar o kazandığı hakkı asla bırakmamalı. nalyon üyelerle sesleri kesilmeye çalışılınırsa, seslerini daha da yükseltmeliler. yoksa bu adamlara karşı birşey yapılamaz.

kongrye gelince, arda çakmak aday olacaksa olmalı. bu adamlar yerine ona destek veririm. gönlümde rahat olur. ancak birleştirici bir çözüm aranırsa niyazi aktaş başkan olup gençlerbirlikli bir yönetim kurulacaksa, böyle bir çözümde de gönlüm rahat olur. aktaş hala para verecek adam arıyor olabilir. mesele para değil. kimse parası nedeniyle gelmesin. spor kulübünü iyice şirkete çevirmeye gerek yok. bu takımın şu mevcut haliyle o kadar gideri yoktur. çıkıp kimse de işte para lazım diye borç edebiyatı yaparsa karakterini daha bi ortaya koymuş olur. evet futbol kulübünün maaşları var…vs unutulmamalı gelirimiz maaşların 3 4 katı olmalı. bu maaşlaR eğer kulübün bütün gelirlerine konmadıysa rahatça ödenir. (Geçen mali tabloya bakarak söylüyorum bunu ve o mali tablo da 30 m küsür stopaj giderini nasıl başardık anlamadım)

son olarak metin diyadin’in yanına başkan gereklidir. mevcur ya da eski başkan da, aday olacaklar da; bu kulüp için metin diyadinden değerli değildir. transfer yapılacaksa (o duruma geleceksek) metin hocaya bırakılması gerekir. çünkü geçen transferler de, mevcut sportif direktörün cvsi de, yöneticilerin futbolu bırakın takımdan bi haber oluşu nedeniyle olması gereken budur.

umarım hata yapanlar yaptıkları hataları görürler ve külüp için olması gerekeni yaparlar. talip çankırılı nedir ne değildir pek bilemiyorum, maaş konusunda bi de soyunöa odasına inip prim veriyorum çıkışları, alakasız projeleri …vs bi yana hadi insan dwr geçeriz de, yine bu profilde biri gençlerbirliği başkanlığına hiç yakışmıyor. oldu bittiyle başkan oldu. çoğu kişi de anlamadı. büyük ihtimal bi çok insan varlığından bile bi haberdi. tekrar edeyim niyazi akta yönetim kurma düşüncesi varsa; para veren adam ya da siyasi-ticari ilişkileri nedeniyle yönetime almak istediği kişileri bir kere daha düşünsün. spor kulübü nedir, futbol nedir, takım nedir, ne yapılabilinir diyen insanlarla kurmaya çalışsın. bu yapacağı en büyük ikinci iyilik olur. ilhan cavcavın attığı temel ve geliştirdiği kültür nedeniyle(eksik-fazla, doğru-yanlış) bu kulübe kolay kolay birşey olmaz. birşey olacaksa altyapı, kültürden koparılması gerekir. ve bu nokta da, ben mevcut insanlara güvenemem. niyazi aktaş’a da görüşsüzlüğü, dediğim dedikliği, başarısızlıkları nedeniyle de güvenemem de, iyi kötü sevilen bir figürdür. artık kendi gözleriyle gördüğü hatalar, yanlışlardan dönmeyecekse bıraksın gençlerbirlikliler gelsin.

aday olacaklardan sanırım arda çakmak sivriliyor. hatalar yaptı, olması gerekenleri yapmak yerine çok sinik davrandı. o son konuşması etkileyici ve doğruydu. aday olacaksa ve uzlaşma yoksa plan proje program derhal hazırlamalı. gençlerbirlikleri ikna etmesi yeterli.

görüşlerim şimdilik bu kadar. bakalım kim ne yapacak, kim bu kulübü düşünüyor daha bi gün yüzüne çıkacak.

3 Beğeni

son gelişmelerden sonra durum buysa, belki de olması gereken buydu bile denebilir. kulübün içinde bulunduğu durumda tökezlememesi için, süreçin sessiz geçme ihtimali ilginç ya da bambaşka bi kafada artı kazandırdı. bu kafada; gerçekler. şu gelinen tablo da tek dileğim; iletişim. külüp böyle bir yoksunluğu bi daha çekmemeli.

kimsenin bu yükün altına girmek istemediği anlaşılıyor. insan yok. bu yükün altına girmekte öyle kolay değil zaten.

bi yerde de; en azından niyazi akdaş var diyebileceğimiz bi yere geldik.
şu yönetimsel olaylar hakkında çok bişey denemez şu saaten sonra.

kim yönetimse, en azından bu sene bu takıma sahip çıksın, metin hocayı biraz dinlesin. taraftara kolaylıklar sağlansın. çok keyifli bi sezon geçiririz. seneye de bu kadronun büyük bir kısmı korunursa, sözleşmelere, sözlere biraz daha önem verilirse bu da bi süre gençlerbirliğini ayakta tutar. üst lige de çıkar. bunlar hiç zor şeyler değ. ilginç biçimde geldiğimiz bu yerden sonra hemde hiç.

bi de kavga gürültü biter diye umuyorum.

gelecekteki yönetimler, camia ya da kulüp için kritik, önemli kararlar almak istediklerinde, icratlerinde, insanlarla iletişim kurarak, bilgi vererek yaparlarsa, pek huzursuzluk olmayacaktır. ortada yalan yanlış birşey varsa bunu birinin çıkıp anlaşılır dilde anlatması hiç zor değil.

bunlarla birlikte en azından gençlerbirlikliler yönetimi filan unutur, gider tekrar takıma odaklanır. arada konuşurlar, kaliteli taraftar. böyle bi taraftar profili yurtdışında var mı merak ediyorum. sanırım yoktur. umarım kongrelerde her zaman çoğunluk gençlerbirliklilerin olur.

bu da budur sanırım.

1 Beğeni

niyazi aktaş metin hocayı ikna etmeli. bütün yükü sırtında taşıdı ve nefen istifa ediyor? yayıncı kuruluşun bizi önemsememesini bile kafasına o dert ediyor. niyazi başkan neyse işi gücü bırakıp metin hocayı ikna etsin. metin hoca bırakmasın bu hikaye böyle bitmez. sahip çıkılacaktır takıma, niyazi aktaş saha içi dışı sahip çıkma sözü verir. şu kavga ortamı bitsin. kaos bitsin artık. tek yapılacak şey sahip çıkmak. hocam ard ard a yenilsin takım neredeyse gıkı çıkan olmaz, iki üç hödük dışında. herkes neyin ne olduğunu az çok görenilen bi camia. devre arası açılır transfer tahtası diye umuyorum. bu gelişme daha gelişmemeli.

+++

yapmayın abi. napıyorsunuz yönetimde siz? hoca transfer tahtasının bile açılmamasını kabullenmişti. sorun nedir? takıma iç ve dış sahip çıkılması gerekiyor sorun bu mudur? ve bunu bile metin hoca üstleniyor. siz onu yalnız bırakıyorsunuz? çoğu şeyi kabullenmiş birine, işini çok üst düzey yapmış ve yapmakta olan birine nasıl böyle davranırsınız.

+++

niyazi başkan metin hocayı ikna ederse gençlerbirliği için tarihi bir başarıya imza atar. böyle bir kırılma böyle bir durumda bizi mahveder. açık konuşalım. kulüpte metin hocayı görmek istemeyen neredeyse yoktur. üstelik onu uzun süreler görmek isteyenlerde az sayıda değildir.

metin hoca sezon başı hakkında denmeyen kalmamış bir takımı moral motivasyon olarak çok yukarlara çekmiştir. kendisine göre çok üst düzey bir futbol oynatmıştır, o imkanlara rağmen. ve bu kavga ortamına rağmen. bu süreç içinde kendisi de yıprandı. bi yandan bunlarla uğraştı, bi yandan bunlarla. niyazi aktaş yanındakiler kimse bilmiyorum takımı bıraktığı kişiler, işte onlar hoca takıma bunları sağlarken, ona kolaylık sağlancağı yerine yalnız bırakmış. hoca “yalnız bırakıldım” diyorsa bunun niyazı aktaşın gönlüne ve vicdanına dokunması gerekir. bu kulübe senelerini vermiş güvenilir, dürüst insanlar, sporu seven, tatmin için değil keyif için izleyen takip edeb destekleyen bir sürü insan vardır. artık yapmayın ya. herkes birbirini kırdı geçti bitsin artık maçlar başladı hala neler oluyor.

metin hocayı taraftar hiç yalnız bırakmadı. insanız. herkes yanlız hissedebiliyor. metin hoca gitmesin.

bu yaşadığımız gelişme olacak iş değil. hala gerçek değildir diye düşünüorum. yazık artık.

burada olayı çözebilecek iki kişi var. ikisi de gençlebirliğine uzun yıllar katkı da bulunmuş insanlardır; niyazi aktaş ve metin diyadin.

eğer bu iki isim arasında gençlerbirlikliler varsa sağlıklı bir görüşme gerçekleştirmeye çalışsınlar. gerekirse yalnız konuşsunlar. eğer olumlu bir sonuç çıkarsa gençlerbirliğinin içinde bulunduğu sorunların nerdeyse bir çoğu ortadan kalkar. böyle bir görüşmede olumlu sonuç çıkacağına inanıyorum.

kulübün sorunların bir çoğu kabullenilmiş ilerlenirken, ihtiyacımız olan tek şey birlik. niyazi aktaş metin diyadin’e artık sahip çıkmalı mı demeliyim ne demekiyim bilmiyorum. en azından bi görüşme olması gerekir. kongre de aday olacaksa metin diyadin herkesin sevdiği birisi. çok saygı duydugu birisi. takımı o yarattı, çok çok zor şartlar altında takımı oynatıyor. gerçekten bu takım oynuyor. 2. ligin en keyif veren takımı deseler gençlerbirliği derim, taraftarlığında dışında derim. takım olarakta çok iyi oynuyor, oyuncularda iyi oynuyor. gençlerbirliğine daha ligin başında saygılar geldi zaten. böyle değerli bir hocamızı kaybetmeyelim hem de bu şartlar altında hem de bu kadar saçma nedenlerle.

1 Beğeni

kulup icin kisa vadede en hayirli secenek olan arif olmezin olmadigi yonetim olusturma seceneginin en buyuk engeli kalkti.

evet. o isimi ve kişiliği de bu süreçte öğrendim diyeyim kendi adıma. kulübün en başarısız dönemlerinde aralıksız yönetimde bulunmuş hem de kilit görevler görmüş birinin hala yönetimde olmasını bırakın söz edilmesi filan büyük başarıdır. kendisini tebrik etmek gerekmektedir. umarım yaşamında gençlerbirliği dışında başarıları devam eder.

anladığım kadarıyla yönetimde gençlerbirlikli pek olmayacak. insan konuşmak istemese de duramıyor işte. yönetici olarak kulübe alakasız insanlar girecek (para verdi diye) oradan başka gedikler açılacak. benim beklentim bu sene, bi umut gelecek sene ye kadar düştü. bu beklentinin bile çok zor görülmesine rağmen umarım yanılırım.

bi haber vardı samsunspordan bir futbolcuyla usulsuz görüşmüşüz; utandım. utancımı geçtim samsun da olan olayları kaç kişi biliyor bilmiyorum.

teknik direktör metin hoca olmalı. konuşulmalı. ikna edilmeli. eğer metin hoca kararlıysa, hacettepeyi çalıştırmış az çok oyuncuları bilen birisi o da olmazsa eski futbolculardan birisi olmalı. bu en mantıklı, kolay ve risksiz yoldur.

aday çıkmayacağı belli. bi haber okumuştum eski futbolcular bir şeyler yapacak diye, çok zayıf ancak çokça güzel bi ışıktı. para verecek diye yönetime girileceğine bu insanlarında olması gerekir.

herkesin atladığı bir yer var ki altyapı da en önemli şeylerden birisi aile ortamı olması. (o mana da demiyorum) o tesislerde zaman geçirmiş insanlar belki de bilir bunu. bu genel anlamda her yerde geçerlidir. eğer böyle askerce düşünülmüş bir oluşum değilse.

o nedenle o hocalar o insanlar gençlerbirlikliler hem görevlerde hem hocalık hem gözlemcilikte olmalı.

altyapı takımı ile anlaşmalar sadece oyuncu göndermekle değil (ki şimdiki anlaşma ve durum akıl alır gibi değil) yönetim ve yönetme konusunda da olur. hacettepe yönetimine kadar bizdendi.

ben hoca da yetiştiriyorum diyen cavcav (evet bunu da yapardı) yönetici yetiştirememiş. bu büyük hatasıydı.

yönetimsel pek birşey yapamıyorsunuz. en azından metin hoca gelsin. metin hoca niye gitti.

gelişmeler çok can sıkıcı olmaya başladı. para verecek, bizim adamımız…vs diye insanlar yönetime girecek. ve neler yaptıkları kim oldukları, kimin arkadaşları oldukları özellikle karakterleri hepai hepsi ortaya dökülmüştü artık.

aday olabilir denilenler çıkıp aday olmalıydı. onlar da yapmadılar. neden? niye? obuşu geçin abi koyun adaylığınızı niye aday olmuyorsunuz.

liste de gençlerbirlikliler yoğun olmayacaksa, o biz buradayız diyen gençlerli futholcular olmayacaksa burası çok önemli; metin diyadin i geri getirin.

hacettepe ye noldu onun üzerinden ne dönüyor…vs filan bir sürü şey var. hem ortada olmayan hem bu şartlarda liste benim için önemini yitirdi.

metin diyadin i sportif yetkilerle kulüpte görmek isterim. sanırım bunu bütün gençlerbirlikliler ister.

ve kimler aday olacaksa kime ne kadar borcumuz varsa, kendileri dahil bunları kısa süre de nasıl ödeyeceğiz bunları anlatmalı. bütün bu sorunlar buradab kaynaklanıyor.

kulübün huzurunu bozmuş, aile ortamını yok etmiş, kendi adamlarını doldurmuş, hacettepe yi yok etmiş, siyasi ilişkilerini kulübe sokmuş hiçbir isimin ve arkadaşlarının liste de olmaması gerekir.

gençlerbirlikliler hem liste de, hem tesisler de, hem görevler de olmalıdır.

ve metin diyadin e yapılanlardan sonra, metin diyadinden özür dilenip ikna edilmesi gerekir.

yönetim kulüp e sahip çıksın, metin hoca takıma sahip çıkar.

kime ne kadar borcumuz varsa bu yönetim kapatmak zorunda. altyapımız, kültürümüz, oyuncumuz var. bu zamanla hiçte zor bir şey değil. hele söyle bir kadrodan sonra.

kadro bozulmamalı. demek istediğim transfere o kadar da gerek olmadığı.

şu ana kadar bütün kongreler yayınlanırken bu kongre ye yayın yok mu?

sanırım gerçekten yayınlanmıyor. peki sonradan yayınlanacaksa yayınlayan kuruluş bir önceki gibi sansür uygulayacak mı?

ankara’nın en büyük sorunlarından biri de basındı. bütün bu başarısızlıklar içinde bu başarıları nedeniyle onları da tebrik etmek gerekmektedir.

ankara takımlarına bütün bunlar olurken basın kilit roller oynuyordu.

kendimizi de tebrik edelim. böyle böyle izledik.

**

ankara’nın bağımsız, ankara futbolunu düşünen, ankara kulüplerinin çıkarlarını koruyan bir basına ihtiyacı vardır. en azından görsel olarak. mecburen takip etmek zorunda kaldığım kadarıyla, kulüpler buralara sürüklenirken (ankaragücü napıyor gerçekten?) hani gençlerbirliğinde bunca şey dönerken bırakın gerçeklere ulaşmayı, üstekilerin ağızcılığından başka birşey yapmıyorlardı. çook çok çok net anımsıyorum bizim takıma neler dendiğini, o olaylar, alttan işler olurken basında kimsenin bu işleri konuşmadığını, üstüne gitmediğini. geçsinler biz şunu yayınlıyoruz, bunu yayınlıyoruz. zaten onu yapman gerekiyor imkanın varsa yaparsın. yok mu ankara futbolunu seven insanlar? bir basın yaratacak? o da yok. yok abi, benim beklentilerimin çok düşmesini geçtim, bu işler; kulübün kendisi, kültürü, yaşamı açısından da hayırlı olmayacaktır. nereden düştük buraya alın, sizin olsun neyse ne armayı kirletmeyin yeter.

bu nasıl birşeydir ya. durduk yere insan sinirleniyor. yazdıkça yazası geliyor. her yerden bu kadar sorun, bu kadar balta. bu ne ya

düzenleme: çirkin üslüp ve tutum.

1 Beğeni

Bir Suleyman Mercumek bir de Kenan Nuhut vardi mercimeki, nohutu unutturan, bir de bu Aktas-Akdas var kafa karistiran. Neyse.

Adet oldu ulkede galiba, bir acaip insanlar turedi: “baskanlik sistemi olmazsa olmaz, o olunca halife olmazsa olmaz, peygamberlik olmazsa olmaz, utanmasalar tanri olmazsam olmaz” diyebilecek tipler gibi sirketlesme olmazsa olmaz diyenler turedi.

Bakalim inat ede ede ic edebilecekler mi 100 yillik cinari? Bir abd kokenli, liberalizmin adini kullanarak dunyayi somurmeye calisan vahsi kapitalistler, bir de Genclerbirligi’ni yemeye calisan kasaba kurnazlari. Du bakalim ne olacak?

1 Beğeni

abi benim burada paylaştıklarım filan, insanlar bunlardan ciddi para kazanıyor. (futbol dışında da, spor dışında da) kulüpleri, yapısını, sporu, örnekleri…vs bu bilgiler öyle pata küte paylaşılacak şeyler değil. umarım başka kulüpler görebilirse yararlanır. son derece iyi niyetimle belki eksik belki hatalı ancak derin bi gözlem sonucunda ortaya çıkmış şeylerdi bunlar, sırf bi katkı olsun diye yapıyordum. umarım olmuştur. tek istediğim şu takımın keyifli futbol oynaması yenilsek bile “ne oynadık be” diyip biramı yudumlamak içindi. adamlar orada kendi kendilerine (bende, bizlerde kendi kendimize) takılıyoruz. birlik olmasını çok isterdim, herkesin hataları vardı, bu yapılanlar ve olanlar artık çok olmaya başladı. ve iyice karakterler ortaya döküldü. aklımızla dalga geçiyorlar. koca bir kulübü hemde kültürü olan bir kulübü yok ediyorlar. çıkmışlar üye profili ve sayısını değiştireceğiz filan a kadar gitti olay. nereden nasıl bir şekilde ve nereye? ya bu adamlar şeffaflık diye diye yapıyorlar, zaten zerre açıklama bişey yapmıyorlardı. sürekli yalanlar iftiralar dönüyordu. takip ederken insan rahatsız hissediyor kendini, bi süre sonra alışıyorsunuz ancak işte böyle sinir sinir buluyorsunuz kendinizi. ortada zaten bi kaos vardı, kavga etmeyelim, çözüm üretelim, yetkilileri doğru yönlendirelim diye düşünüp hareket ederken, yüzsüze yüzsüz, yalancıya yalancı, rantcıya, mevki peşinde olanlara, neylerse onları derken bulduk kendimizi. bu külüp bu hale nasıl geldi? yazık değil mi ya. şu genel kurula bakar mısınız, şu olanlara, şu hale, şu insanların kutuplaşmasına. bu senaryolar futbolda da, siyasette de hatta günlük yaşamda da hep oynanan şeylerdi. iç sıkıntımı anlatamam. bunları yaşamımızın her alanında yaşamya devam ediyoruz. niye abi niye? 1 seneye kadar insanlar köpekler üzerine bile kutuplaşmaya başladı. cidden bakın bu ülkenin hali içler acısı bile değil, bunlar olup olup hala oluyor. şu saaten sonra inanılacak seviyeyi geçtik. şeytan bile bize inanmaz. biz kendi aklımızla alay edip bundan zevk alan bir toplum olmuşuz artık

1 Beğeni

ve ben bu adamların getirebilecekleri yalandan başarılara da inanmıyorum. böyle karakterlerde olan insanların kulübün o mevkilerinde olmasından da hiç hazetmiyorum. bu insanlar bu kulübe yakışmıyorlar. haz eden etsin, yakıştıran yakıştırsın saygı duyarım. paraları yerin dibine batsın. şirketleri de. ortaklıkları da, siyasi ilişkileri de. kültürü yok edecekler. şimdi sıra fake taraftar olacaktır. 3-4 sene içinde. nerede maganda varsa para koyup ceplerine salacaklar ortaya. ona buna koy filan. bu taraftarlar diğer taraftar gruplarına biz gençlerbirliğinin asıl taraftarıyız diye tanıtacaklar filan, gerçek gençlerbirliklere dadanacaklar, büyüdükçe dayılanacaklar(bunları burada çok önceden de konuşmuştuk) bunu murat-özat döneminde de yapmaya başlamışlardı. neyse ya. o kadar çok şey var kı, öncelikle bize yazıklar olsun.

1 Beğeni

Burke derki: “Seytan’in zaferi icin gereken tek sey iyilerin bir sey yapmamasidir”. Dediginiz dogru, ilk once bizlere yaziklar olsun.

Bakalim ne kadar dayanacak Genclerbirligi bu saldirilara, bizler ne kadar seyredecegiz bu korku filmini, sonunu tahmin ederek?

1 Beğeni

bu dediğiniz şeyler gibi mi bilemem. bilindik senaryolarla ilerleyen şeyler olduğu ortada. belki birilerinin, bir mecranın, belki dediklerinizin, belki de doğal yollardan olan şeylerdir. açık olan şeyse; yazık.

söyle oldu bittilerin ardından algılarla, yalanlarla, gruplaşmalarla devam edilecektir. bu camia da yanlışlara karşı çıkanlar dahil herkes suçludur. kürsüden; “üye sayısı ve profilini değiştireceğiz” denmesine rağmen “kürsünün aşağısındakiler” hala olayın gerçeklerinden kopuk, ortaya atılan yemlerin peşinde olacaktır. inanırım herkesin derdi bu kulüptür. buna bütün gönlümce inanırım. ancak yaptıklarınızla derdiniz alakasız. kimse gerçekleri görmeyi de, bir dostluk birlik ortamını da istemedi. ortada kulübü “para verdik biz olmasak kayumlara gidecek, puan silinecek, küme düşeceğiz” diye diye eline almış adamların, siz birbirinize girerken çevirdikleri işler var. bu işler önceden gizlice artık açık açık yapılmasına rağmen camia da körlük vicdansızlık ve gönülsüzlük var. altyapısı ve kültürü olan bir kulübe değer biçilemez. kadromuz var, hocamız vardı, altyapı vardı. hacettepe vardı artık yok. buradan çok rahat çıkabilirdik. yok bunlar hayal denilen şeylerin hayal olmadığını da görmüştük. ancak, hafızasız olduğumuz için herşeyi unutacağız yine güncel yemlerimize oyunlarımızla vakit geçireceğiz öyle mi? şu olanlar kimin içine sinebiliyor? taraftar, gençlerbirlikler dışında bu insanlara kulübün mührünü elinde tutanlara doğru şeyleri doğru şekilde söyleseniz de, ağır bir dil kulansanız da kimse gerçekleri görmek istemiyor. şu süreç içinde tesisler dahil olanları görmemezden gelmek, aslında “iyi niyet” diye bakmak -öyle olsa bile- akıl tutulmasıdır. ceza yediniz sizi kimse iplemedi. yarın yalandan iplerler siz merak etmeyin. o şunun adamı, bunun şu kulüpte söyle bir çıkarı var, bu da mal…vs geçin artık kürsüden söylenenlere, şu ana kadar olmuş olanlara, olacaklara bakın. bu kulübün satılması hem de yaşamak için verdiği bu başarısından sonra bu şekilde satılması, kim olduğu belli olmayan bir sürü adamın elinde satılması sizin için "okey bro"ysa devam edin abi siz. bu adamların yaratacakları şeyden keyif alacağınızı düşünüyorsanız buyrun, devam edin. dün bu kadar alenice koca armayla, kulüple, insanlarla dalga geçilmesine çok öfkelenmiştim. öfkem hala duruyor ve duracaktır. şu şunu demiş, bu şu hareketi yapmış, o zaman bu niye bunu yaptı…vs devam edin abi siz bu senaryolara. yeşil sahada keyiflice izleyeceğimiz bir spor değil, film çeviriyoruz nasıl olsa. hele o bundan rahatsızız ancak küstükcülere ne demeli. rahatsızsan harekete geçersin, dalga mı geçiyorsunuz siz. imalar, işte gördünüz mü biz demiştikler…vs geçin artık. bu kulüp nasıl bu hale geldi bilmiyorum. türkiye de futbol filan izlemek zaten zordu, iyice boku çıktı bu işin. gençlerbirliğiyle bile bu kadar dalga geçiliyorsa ülke futbolu gerçekten bitmiş demektir. yine her zamanki gibi kulübü yönetenlerden, muhaliflere, aşağıdakilerden orada burada olanlara kırılan kırılsın kırılmaları gerekir. yine af olsun. bunları birinin çıkıp söylemesi gerekirdi, bu bana düşmüş. sana mı düştü hırto derseniz de; eyw. siz birbirinizi yemeye devam edin. kimse çözüm üretmesin. bu olan şeylerin üzerinden kendinize alan yaratın, ya da saf tutun ve devam edin gerçekleri görmezden gelin. he birisi, bir allahın kulu çıkıp, yanlışsın, bak bu böyle olmadı, olmuyor, olmayacak, aslında bu bu, diyecek varsa dinlerdim. şu ana kadar o takip ettiğim basın, taraftar gruplarının açıklamaları, profilerin açıklamaları, tutumları, söylemleri, yöneticilerin…vs yanıldığımı düşünmüyorum. olması gereken basit şeyler yerine siz kendi kendinize çıkmaz yollar açıyorsunuz. olması gereken şeyler kendiliğinden olmasına rağmen, hala bunu görmemekte ısrar edip, o ipleri elinde tutanların algılarının, oyunlarının içindesiniz. olması gereken; bu kulübün bütün taraflarının o kongreye gidip, kavga etmeden, kürsüye çıkıp konuşmalarıydı. ayrılmış grupların birbirleriyle oturup konuşmalarıydı ne yaşıyoruz ne yaşayacağız ne yaşadık demeleriydi. hala imalar, hala bilmem neler. o bana bunu yaptı, o onu şu nedenle yaptı…vs belli herkesin canı sıkılmış, vakit geçiriyor. bir şekilde bu insanlar birlik olacaklardır çünkü temiz insanlar ancak o arma ve kulüp kirlenecektir. ve sesiniz bu kadar gür çıkamayacaktır. bu kırılma döneminde aklı başında insanların bu şekilde davranmaları (ben dahil ki böyle bi uslup a evrildim) büyük hataydı. ben kendi vicdanımla baş ederim.

++

yukardaki son derece sert uslup içinde özür dilerim. bu insanlar böyle değillerse; göstersinler. kulübü satmasınlar, şeffaf olsunlar, açık açık tane tane oldu bitti olmadan anlatsınlar, hacettepe eski hacettepe olsun, kulübe kafalarına göre insan sokmasınlar, gençlerbirlikli ve yetenekli insanları kulübe alsınlar, görevler versinler. bize keyifli bir futbol izlememiz için çabalasınlar. kulübü satmasınlar. kısaca utandırsınlar.