Ankara Rüzgârı

Ankara Rüzgarı her zaman bambaşkadır yaaa: :black_heart: :heart: :zero: :six:

1 Like

Seksenlerde bir program vardı TRT ’ de. Tansu Polatkan Sarıyer ’ i, Guneri Tecer Gençleri desteklediğini söylemişti. İkisi de ne samimi, sıcak gelmişti. İki temiz yüzlü, güzel sesli insan ( Polatkan bazen acaip telaffuzlarda bulunurdu, o başka ama ses tonu iyiydi).

Teşekkürler bu iyi insanı ve güzel şarkıyı bize tekrar hatirlattiginiz için.

4 Likes

Konu nedir abi gerçekten merak ettim ben de. :smiley: Biraz ipucu verseydiniz bari. :smiley: Ama Ankara Rüzgarı güzel şeyler çağrıştırıyor bana.

1 Like

Sarper Özbek kardeşim, biraz merak ve heyecan iyi gelir her zaman. Zaten Ankara Rüzgârı’nın adı bile güzel şeyler çağrıştırmaya yeter. Ve yaşamakta olduğumuz şu günlerde kendisini gösteren sonbaharda yapraklar ağaçlardan dökülüp yerlerde savrulurken, Ankara Rüzgârı da sert değil, yumuşak yumuşak, tatlı tatlı esmeye başladığında mutluluğumuz da zirveye çıkacak. Pek yakında… :blush:

Tansu Polatkan’ın TRT’de pazar akşamları sunduğu Spor Stüdyosu programını hala zevkle anımsarım. Maç özetleri puan cetvelindeki sıralamaya göre verilirdi. :blush:

1 Like

Az kaldı Saitçiğim. Sosyal medyada Ankara Rüzgârı adlı bir sayfan olduğu için Ankara Rüzgârı tatlı tatlı esmeye başladığında senin güzel sayfan da nasibini alacak tabii… İşte o zaman koşmaya başladığında seni nasıl tutarız bilemiyorum. :blush:

1 Like

Ankara’da olmayanlar da Ankara Rüzgarı’nı görebilecekler mi abi?

3 Likes

Öyle tatlı esecek ki, Ankara’da olmayanlar da Ankara Rüzgârı’nın etkisi altında kalacak Serkancığım. Az kaldı, çok yakında… :blush:

1 Like

Gençlerbirliği’nin eski ve yeni armaları da Ankara Rüzgârı’nın yumuşacık esintileriyle tatlı tatlı dalgalanarak belleklerimize hiç silinmeyecek şekilde kaydedilecek. :blush:

1 Like

Hangi yayinevinden cikiyor bu kitap? Iletisim mi?

1 Like

İletişim değil Coşkuncuğum. Az kaldı, çok az… :blush:

1 Like

http://dukkan.tarihvakfi.org.tr/index.php?route=product/product&product_id=715

"Futbol kulüpleri “hayat hikayeleri,” son yıllarda sosyal tarihçiliğin özel ilgi alanlarından biri haline geldi. Elinizdeki kitabın sunuş metninden aktaracak olursak: “Zira bir futbols kulübünün hikayesi, fonda büyük siyasi ve sosyal değişimlerin yer aldığı , sanatkarlara benzetebilecek egolarıyla ilginç şahsiyetlerin resmigeçit yaptığı uzun bir maceradır.”

Cumhuriyet’le yaşıt olan Gençlerbiliği kulubünün hikayesi de, bir yanıyla, modern Türkiye tarihinin sosyal, kültürel değişimlerinin futbol sahnesindeki etkilerine ışık tutan bir hikaye. Yeni başkent Ankara’nın “tahsilli zümresine” dayanan, herhangi bir "müessese"den destek almadığı için şehrin “yegane sivil futbol kulubü” olmakla övünen bir camia… Futbolun adım adım ilerleyen endüstrileşme sürecinin bu camiayı sarsan ve değişime zorlayan sarsıntıları…

Sahada, iyi günler ve kötü günler: Bir yanda Türkiye futbol birincilikleri, Türkiye kupası şampiyonlukları, masal gibi bir “Avrupa Yılı” (2003/2004)-bir yanda sıradanlaşma ve küme düşmeler- ve geri dönüşler… Türkiye futbol tarihinin en uzun süreli -çeyrek yüzyılı aşkın- kulüp başkanı olan İlhan Cavcav… Türkiye’de futbolun kurumsallaşmasında önemli rol oynayan kulüp “büyükleri” : Orhan Şeref Apak, Hasan Polat, Halim Çorbalı… ve kimisi meşhur, kimisi “mahallesinin kahramanı” olan başka futbol efsaneleri…

Elliyi aşkın eski futbolcu ve yöneticiyle yapılan uzun görüşmelerle beslenen, biraz da “romanesk” anlatılmış bir tarihçe."

4 Likes
3 Likes

Ankara Rüzgarı, nihayet tatlı tatlı esmeye başladı.

Sevgili Tanıl Bora’nın eline, emeğine sağlık.

1 Like
2 Likes

Bir sorum olacak: ben bu isimle internette arama yaptığımda yine Tanıl Bora’nın yazmış olduğu başka bir kitap daha görüyorum. Yanılmıyorsam 2003 yılında basılmış. Bu, onun devamı niteliğinde mi acaba? Yani birini okumadan diğerini okusak eksikliğini hisseder miyiz, aralarındaki fark nedir? Yeni kitabı okumak için çok heves ettim ama aklımın bir köşesinde de “E önce bir ilkini okusaydın?” endişesi yok değil.

Yeni yayımlanan Ankara Rüzgârı, 2003 yılında yayımlanan kitabın 2003 yılından sonraki gelişmeler de ilave edilerek güncellenmiş hali. Yeni kitabı almanız yeterli olur yani. :blush:

4 Likes

Alakasiz bir sey aklima geldi.

Kitabin kapaginda yer alan eski armamiza bakarsak; “Kef” harfi ile yazilarak Gencler yerine Kencler ifadesinin ortaya ciktigini gorebiliriz. Cumhuriyet oncesi kurulan kuluplerden Galatasaray’in eski armasi ise “Gayin” (yumusak g) ile Galtasaray gibi (l ile t arasindaki uzatma isaretini goremedim) bir okunus olusturuyor.

Iki tane G ile baslayan kulup, biri Kef ile biri yumusak G ile, devam eden harfler nedeniyle. Su kucucuk ornek bile Arapca/Farsca alfabenin Turkce’yi ifadede ne kadar yetersiz kaldigini gozler onune seriyor. Bu vesile ile olum yildonumunde Gazi Mustafa Kemal’i bir defa da harf inkilabi icin saygiyla aniyor, bu inkilabin gerceklesmesini saglayan yollari acan; basta Ahundzade Mirza Fethali, Binbasi Omer, Menemenlizade Tahir olmak uzere tum emegi gecenlere Tanri’dan rahmet diliyorum.

6 Likes

Sevgili Coşkun, bence de en önemli inkılaplardan birisi harf inkılabı… Ben de Atatürk ve diğer emeği geçenleri saygı ve sevgiyle anıyorum.

3 Likes

Gençlerbirliği taraftarları için 2019 yılının en güzel olayı hiç kuşkusuz takımımızın Süper Lige çıkmasıydı. Ayrıca Tanıl Bora, 2003 yılında yazdığı ve Gençlerbirliği Spor kulübü tarafından yayımlanan “Ankara Rüzgârı - Gençlerbirliği Tarihi” kitabını 2003 yılından günümüze kadar yaşanan olayları da kaleme alarak güncelledi. Bu da 2019 yılının en güzel gelişmelerinden biriydi. Sevgili Tanıl Bora’nın eline, emeğine sağlık.

Tarih Vakfı da Gençlerbirliği taraftarlarının dayanışmalı sponsorluğunda kitabı basıp yayımladı. Böylece Ankara Rüzgârı tatlı tatlı esmeye başladı.

Büyük bir emek ürünü olan bu kitabı Tarih Vakfı’nın internet sitesi ile kitap satışı yapan internet sitelerinden satın almak mümkün. Tüm Gençlerbirliği taraftarları ve futbolseverlerin temin ederek okumasını temenni ediyorum.

Ayrıca Gençlerbirliği Spor Kulübü yönetiminin 2003 yılında kulüp tarafından merhum başkanımız İlhan Cavcav’ın önsözüyle yayımlanan bu kitabı görmezden gelmesi, kulübümüzün resmi internet sitesinde ve sosyal medya sayfalarında duyurmaması, kulüp mağazasında taraftarlarımıza sunmaması çok üzücüdür. Kulübümüzün yönetiminin daha fazla gecikmeden bir an önce bu kitaba hak ettiği değeri vermesini ve gereken ilgiyi göstermesini diliyorum.

6 Likes