Aslında VAR güzel bir sistem ama bir takım eksikleri var… Sevgili arkadaşlarım da katkı verirse aslında şu şekilde olmalı

göksel gümüşdağın geçtiğimiz iki sezon boyunca takımının şampiyonluk yarışını umursamayıp, ısrarla gündemde tutuğu var sistemi tam bir fiyaskoyla başladı ve süregidiyor…
bu kadar saçmasapan bir sistemin ligimizde de uygulanması için idareden hiç şikayeti olmayan takımın başkanı neden bu kadar ısrarcı oldu onu da anlamak mümkün değil…
başakşehirin iki şampiyonluğuna mal olan sebeplerden biri de bu…

bu sistem dünya kupasında uygulandı, nispeten başarılı oldu sayılır ama hakemler ve sistemdekiler son derece iyi eğitilmişlerdi ve kamuoyuna bilgilendirici çokda detaylı bir açıklama yapılmıştı. hepimiz var hakemi gibi olmuştuk mesela… bizdeki uygulama çok acemice geliyor hepimize… eyvah VARa gidiyor…
biliyorduk ki gol olduğunda zıplamayacaktık. yada zıplarken futbolcular yancıya, biz orta hakeme bakıyorduk… çünkü, hakemlere “eminde olsan devam ettir” talimatı verilmişti. bekle gol olsun, kesme akını dendiğini çok iyi anlatmışlardı bize… hepimiz ikna olmuştuk nasıl olsa hakim göz olan biteni görüyor… ve eyyam yapılması bu kadar müsait ortamda eyyam meyyam da yapmaz bunlar…
bütün bunları bizim lig başlayınca göremedik… dünya kupasındaki adil sistem başarısının arkasına sığınıp, uafak ufak dokandırmalar başladı… samet hocanın özetleyen serzenişinde olduğu gibi mağluplar “onlara VARda biz yoh mi?” demeye başladılar… tabi bu serzenişte cılız kaldı çünkü insanlar yukarıdan bi gözün olan biteni doğru gördüğüne inanmışlardı… saniyenin ondabir kadar bir zaman diliminde durdurarak yakaladıkları 3cm., 5cm. ofsayt kararlarıyla kazandıkları itibarı pek ala da eyyama dönüştürebiliyorlar… şimdi bu kadar masrafa ne gerek vardı; bizi zaten istediğiniz gibi doğruyordunuz?..
yahu bu işin temelinde “oyunu kesmemek” yatıyor; bizim hakemler bırak oyunu kesmeyi niyet okuyup kaldırıyor bayrağı… bu da ayrı bir konu…

yada şöyle yapılmalı…
madem toplara çip yerleştirmeyi düşünüyordunuz ne güzel yerleştirin iste… bundan daha iyi fırsat mı olur…
sistemin en çok eleştiriye açık yeri, topun son oynandığı an konusunda bütün tartışmaları bitir…
iki sistemi bir arada kullanarak yan hakemleri bile kaldırırsın o zaman. basketbolda olduğu gibi çarpraz yerleştirilmiş iki yarı saha hakemiyle şaşmaz kararlar vermeyi istemiyormusun?. topun oyun alanını terkedip etmediğini de, gol çizgisini geçip geçmediğini de yan hakemlerin insiyatifine veya dikkatine de bırakmamış olursun. birbirini doğrulayan iki saha hakemiyle yönetirsin maçları… VARdan YOKa gelindi. maç hakemi sayısı ikiye düştü…
öyle uydu kanalı kiralama masrafına da girme, dron’la veya tepegöz’le yap bu işi… çip ten gelen sinyalle son oynanan anda dron’un veya tepegöz kameranın çektiği çizgiye itiraz eden de çıkmaz o zaman…
en önemlisi de saniyenin onda biri zaman dilimi içerisinde takımların kaderini tersine döndüren ofsayt kararlarını tartışmasız en doğru anda yakalayan anında bağlantılı bilgi teknolojisine devredersin sitemi. içeride mi, dışarıda mı; girdimi girmedimi gibi itirazları bitirmiş olursun… hakeminde, taraflarında, taraftarında kimsenin diyecek bir şeyi kalmaz… hakemin kulağına eşel mobil teknolojisinden gelen uyarıyla bir tek düdük çalması kalacak ve üzerinden en büyük yük kalkacak… topa temas edilen anda çekilen çizgilerin görüntüsünün stad ekranına da verildiğinde etrafındaki kalabalık dağılacak… geri kalanını çocuk bile yapar…
insanı ne kadar az yerde devreye sokarsan o kadar hatayı engellemiş olursun… eyyamı da…
sistem bu haliyle hala itiraza açık…

1 Beğeni

Ingilizler VAR sistemine gecmediler en azindan bu sezon gecmediler veya sadece Lig Kupasi dedigimiz Ingilizlerin Dunyanin ilk turnuvasi olan Federasyon kupasi arkasindan gelen bu da zugurt tesellisi olsun babindaki sezonun iki numarali domestik Kupasinda pilot uygulama olarak kullaniyorlar.

Hani bekleyelim gorelim, bakalim kimyuzune gozune bulastiracak kim adam gibi uygulayacak misali sotaya yattilar dikkatle izlemekteler.

Onun yerine Sahin Gozu dedilleri hatta Dunyayada kendilerinin tanittiklari Gol Cizgisi teknolojisiyle oldukca iyi sonuclar aldilar.Gectimi gecmedimi tartismasi kalmadi.

Bu sezon oynanan Tottenham-Liverpool macinda Tottenhamin kalecisi kaleye giden topu zor bela tuttu ama O Gol Cizgisi teknolojisi affetmedi…Biip!!! sesi geldimi cocugun kordonu kesildi. Liverpool ilk golu atti.

VAR adam gibi uygulanirsa en azindan daha iyiye gecis bakimindan iyi bir ara uygulama. Ara uygulama diyorum cunku eminimki oyunu durdurmadan oyunun akiciligini kesmeden terler sogumadan hesabi dahada gelismis ve futbolun karakterine daha yatkin bir uygulama gelecektir.

Super lig maclarinda kimisi hak yenmiyor artik iddiasinda bulunabilir.Cok bariz pozisyonlarda cok net sekilde hak yenildi TFF nin giki bile cikmadi.

Ankaragucu-Antalya maci VAR kurbani olmadimi? Ya Konya -Ankaragucu maci surada 2 gun onceydi .

Hatta Ankaragucu Antalya macinda VAR odasinda 1 kisi oldugu bile tespit edilmisken tek bir sey duyulmadi.TFF nin kendini zan altinda birakmamak icin en azindan medyaya bir aciklamasi olmasi, VAR sisteminin isleyisine negatif etkisi olanlarin gereken cezayi alacagini aciklamasi fenami olurdu? Sahteden bile olsa bir gulucuk mesela.

Planli Programli insanlarin hayati hep yolunda gider bir VAR baslamadan Avrupali bu isin en kucuk noktasina kadar girip cikmis artilari eksileri masaya yatirmis hatalari minimale indirecek onlemleride almistir…Eyyemcilarinki ise TFF ninki gibi olur.Ciddiyetsiz ellerdeki VAR tehlikeli maddedir.

Velhasilim kelam is bilenin ve ehlinin eline yakisir.

2 Beğeni

Kupa ve şampiyonluk maçları dışında
Yani insan faktörünün sonucu değişmesinin öneminin çok öenmli olduğu maçlar dışında
teknoloji kullanımı gereksiz.

Teknoloji bu oyunun içine illa girecekse de tam girsin ya da yarım yamalak girmesinin anlamı yok.

1 Beğeni

mahalli amatör kümede olmayan bir kuralın şampiyonlar ligi finalinde de olmaması lazım. benim kriterim budur. oyun kuralları ve işleyişi her santrada aynı olmalı.

1 Beğeni

zaten görüntü kalitesi rezalet. bu kadar kötü bir görüntüyü bir kare ileri veya geri alarak çekilen çizgiye göre ofsayt veya değil kararı değişebiliyor…
eyyamı ortadan kaldırmak için değil eyyam yapmak için ideal bir sistem ortaya çıkıyor…

ben diyorum ki: bu kadar hassas bir ölçümü bırak, çek elini yazılım yapsın… toplara çip uygulamasını getir. son oynandığı anında yazılımın çektiği çizgiyi stad ekranına da ver kurtul bu şaibeden…
kurtulmak istiyorsan tabii…

2 Beğeni

Futbolda yaşanabilen her duygu artık bir tereddüt içeriyor. Gooool diye ayağa kalkan bir saniye sonra “acaba gol mü” diyor. Golü yiyen hakkıyla üzülemiyor ya iptal olursa diye. Futbolun yoğun duygularını mahvetti VAR. Bu beni de çok rahatsız ediyor ama acaba bu sezon Bizans takımlarının bu kadar kötü, Anadolu takımlarının da üst sıralarda olmasının sebebi de VAR olabilir mi? Özellikle iç saha maçlarında hakem üzerindeki yoğun baskı VAR sayesinde kırılıyor olabilir mi? Ben biraz kararsızım açıkçası bu VAR konusunda.

4 Beğeni

VAR sistemi anlık duyguları yok etmesiyle, futbolun evrenselliğine aykırı olmasıyla tartışılır bir sistem, katılıyorum.

Ancak, özellikle İstanbul deplasmanlarında kendisini yerlere atan, hakeme “vermedin buz gibi penaltıyı” diye çıkışarak bir sonraki pozisyon için avantaj elde etmeye çalışan emek hırsızlarının önün kestiği açık… Uzun süredir süper lig maçlarında kendisini yere atan bir futbolcu göremiyoruz. Her şeyde eşitlik olmalı, Türkiye futbolu gibi hiçbir şeyin eşit dağıtılmadığı gibi, hatanın da eşit dağıtılmadığı futbol ortamlarında VAR bence bir sorunu çözdü. Tabi attığı taş ürküttüğü kurbağaya değiyor mu asıl mesele bu… ben eleştirenlerin aksine, -canı çok yanmış bir Gençlerbirliği taraftarı olarak- “evet değiyor” diyorum. Alper Potuk geçenlerde bir maçta yine attı kendisini yere, hakem de “kalk!” dedi, ya buna verirse VAR’da değiştirmek zorunda kalırım diye düşündü, ya da “bu sinsi atıyor kendisini gibi ama nasılsa penaltı varsa VAR beni uyarır” diye düşündü. Ne olursa olsun üç sene önce Kadıköy’deki Gençlerbirliği maçında yaptığı sahtekarlığı tekrarlayamadı. kafidir benim için

1 Beğeni

bende zaten bu bahsettiğiniz güzelliklerin kalıcı olması, hiç bir suistimale meydan vermemesi için bu işi insana değil yazılıma yaptırılması gerektiği için dedim o son sözü… yapacaksak böyle yap meselesi… bu sistem hala eyyama açık…

VAR sistemi sizinde bahsettiğiniz gibi güven sağladı… ne güzel…
şampiyonluğu belli edecek son maçta VAR odasındaki hakem eyyamcı çıktı… noolacak?..
futbolseverlerde VARa güven duyuyordu ya… hadi buyur…
noolacak o koca sezon çekilen zahmet, harcanan emek ve para, sıkınrı, umut vs. vb. vg. vd. vt…
2003 te altay maçında ve arkasından buradaki beşiktaş maçında noolduysa o mu olacak?..

ben diyorum ki: forvet öndeyse sistem uyarı verecek… e bittiii…
hakemin bakacağı az şey kalacak sahada… tuttu, çekti, bıraktı… e bunu da herkes anlıyo çok şükür…
-başlığı düzeltecem bu arada-

1 Beğeni

Futbol, artık dijital teknolojinin daha çok girdiği bir oyun olma yolunda hızla ilerliyor. Bunu önlemek de mümkün değil. Önümüzdeki dönemlerde futbolun dijitalleşmiş modern ve endüstriyel halini üst liglerde, nispeten geleneksel halini de daha alt liglerde ve amatör kümelerde izleyebileceğiz gibi geliyor bana.

konu başlığını;
“aslında VAR güzel bi sistem ama bir takım eksikleri var… sevgili arkadaşlarım da katkı verirse aslında şu şekilde olmalı” diye değiştirecektim…
yapamadım.:smile::smiley:

1 Beğeni

Yetiştim Mehmet abi, değiştirdim başlığı, biraz uzun oldu gibi ama bir çayınızı içerim artık :smiley:

1 Beğeni

Anlatmaya gerek yok, görüyorsun Mehmetçiğim. Özgür, Hızır gibi yetişti ve değiştirdi başlığı… :blush:

1 Beğeni

Başka açıdan bakmak gerekirse
Dünya fitbolunu benden çok çok daha iyi takip edenlere sorum:
Acaba ayak topunun beynelmilel sorunu hakem hataları mı?
Dünya kupası bu yaz bende o eski tadı bırakmadı…
Niçin böyle oldu?
Bu durumun çözümü teknolojinin sahaya inmesi, insan faktörünü en aza indirmek mi?

Futbol oyunu veya Tepük sonuc oyununa donustugunden beri malesef artik sahada teknik anlamda yeteneklerin sergilendigi or izlence olmaktan cikti.

Teknik ve yetenekli oyuncularin yerini hamallar aldi. Ne kadar yer kapatirsan o kadar oyuncusun.

1960 larin Ingiliz efsanesi Chelsea AC Milan Tottenham in muhtesem golcusu Jimmy Greaves in eski bir roportaji aklima geldi futbolu 30 larin basinda birakmis. 50 yillik gol rekorlarini kiran henuz cikmamis.

Futbolu ben aslinda Work Rate dedikleri sey piyasaya cikinca birakmistim diye bir ifadesi vardi aklimin bir kosesine yazmisim.

Kaldiki bu sozleri 70 lerin ortasinda soylemis.

Biz Cruyff larin Beckenbauer lerin Maradona larin kusagiyiz hani her takimda sahada 11 oyuncunun 5 tanesinin futbolcu degil Topcu oldugu gunlerden geldik.

Bizden oncekiler Pele Riva Rivelino larin kusagiydi.

Dunya kupalari keyifliydi Mexico 70 , Almanya 74 harika turnuvalardi, 78 Arjantin ozellikle final maci unutulmaz but turnuvaydi hop oturup hop kalktigimiz turnuva ayni zamanda, 82 Ispanya belkide futbolun zirve yaptigi turnuva Brezilyada Socrates Falcao Eder Zico derken Italyada Rossi Ile eden bir takim.86 Meksika Tanrinin Eli Maradona, 90 Italya ozellikle bastan sona nefes kesti. 90 Daki Belcika firtinasi Kupayi o takimla kazanmasi gereken Gascoine li Ingiltere, Sampiyon Almanya cok harika maclar izlemistik. Son yillarda takimlar artik oyle ahim sahim yetenekler ile turnuvaya gelmiyor. Koyunun olmadigi yerde Abdurrahman Celebi demek icin can attigimiz Keciler bile artik yok.

2 dunya yildizi Messi Ronaldo 30 u asmislar medya hergun yeni Messi Yeni Ronaldo diye yeni nesil icinde umutsuz bir arayista.

Futbolun gorseli ortadan kalktimi manasida kalmiyor…ayiptir soylemesi sahada su tasiyan Essek gorevi yuruten bir takimi izlemekte zaten icimizden gelmiyor.

VAR nereye kadar maclari esitler bilinmez ama zaten 90 dakika 2 hareket gorsek cok sukur dedigimiz modern gunun kisir futbolunu biraz daha akiciligini bozmadan basketbol macina cevirmeden adaletli hale getirecek bir Var sonrasi sistemede bir kac yil icinde ihtiyac olacagi kesin.

1 Beğeni

var değil… VAY… VAY… VAY… bu ne hız böyle.
sevgili özgür bu keskin ankara soğuğunda sıcak çayın benden… sınırsız…

ben o başlığı biraz da gülelim diye uzatmıştım, bir gariplik sezen olursa bildirir bizde kısaltırız diye düşünmekteydim. neyse sitenin en uzun başlığı yada kaşkolu oldu…:smiley::smile:

bu benim icadım falan değil… futboldan çok daha hızlı ve temaslı oynanan basketbolda bile seyirciler skorboarda bakarak neredeyse herşeyi çözüyorlar… her tarafta çalışan saniyeler, kim kaç faul almış, ortada… voleybolda ise chalenge sonucu salon ekranına yansıtılıyor… herkes razı… bu karmaşa mücadele ancak bu şekilde çok daha elit ve kabul edilebilir ölçülerde bitiyor… futbol seyircilerinin salonlara gitmesiyle olayın değişmesi bundanmıdır acaba?. bilemiyorum.

aynı şeye benzer benim dediğim:
suistimale açık en çok tartışma koparan şeyi, topun son oynandığı anda çizilen çizgiyi toplara koyacağın çipler ve basit bir yazılım ile bitirmek ve anında stad ekranına yansıtmak…
hakeme veya VAR odasına bırakmamak… işte bu kadar basit…

ekran görüntüsünü abonelerin cep telefonuna göndermek de biraz abartma olabilir mi?..
işte yeni bir tartışma konusu çıktı…:smile::smile:

2 Beğeni

Futbolda bu yazılımsal şeylerin biraz daha zor olacağı kanaatindeyim ben. O sebepten iyi çalışan bir var sistemi bana kalırsa şimdilik futbol için yapılabilecek iyi şeylerden. Teknoloji kullanımı ile insan karar verme yetisini birleştiriyor. Tabi ki oyunu soğutması bir dezavantaj ama zamanla kullanıma alışılıp sistem hızlanacaktır.
Bahsettiğiniz gibi ofsayt aslında yazılım ile çözülebilecek bir konu ancak faul gibi konularda yazılımın yorum yapması başlarda zor olacaktır. Futbolda top hakimiyeti basketbol voleybol gibi sporlarda olduğu kadar net değil. Bu sebepten kimin kime faul yaptığını anlamak için bir süre daha insana ihtiyacımız var. Futbol için bu şekilde kendi kendine karar veren yazılımların gelişmesi de çok uzak değil ancak teknoloji olarak hala aşılması gereken birkaç konu var. Var sistemi de iyi bir geçiş süreci sistemi olacaktır diye düşünüyorum.

2 Beğeni

Cipli futbol uygulamasi benzeri daha once bahsetim Ingiliz Premier liginde uygulamada zaten.Gol cizgisi teknolojisi dedikleri sistemle top kale cizgisini gectigi anda hakeme elektronik uyari geliyor ve Gol veriliyor.

Cipli futbol veya benzeri uygulamada Penalti olsun Kurallara aykiri atilmis gol olsun, gozden kacmis sertlik veya futbolun itibarini zedeleyecek davranislar olsun bunlara bir etkisi olmayacak.

Zaten VAR in tek VAR olma sebebi buydu.

Ancak 2 dakika maca ara vermek yerine VAR odasindaki Hakeminde kararlari verme yetkisi olursa uygulama cok cabuk olur. Mac hakemi sayisini 3 saha 1 kenarda 1 odada olarak artirirsaniz olay cabuklasabilir.

Skor bord lara yansitarak yapilacak bir teknik bilgi enformasyon sistemi icin Avrupanin bile her liginde bunu kaldiracak ekonomik guc yok.

1 Beğeni

yanlış anlaşılma var… hakemler bir tek faullere baksın, yükü azaldığı için doğru karar vereceklerdir demiştik. tuttu, bıraktı çekti, meselelerini nasıl olsa herkes anlıyor eyyam bu konuda zor yapılır…

penaltı gol demek olduğundan olacak herkes aleyhine penaltı verilen takımın doğrandığını zannediyor…
bir maçta kaç tane penaltı oluyor?. ofsayt gerekçesiyle kesilen akın kaç… ofsayttaki adamla kalecinin arasında kaç kişi var sanılıyor?.

tv’lerde bi dul karı beslemesi var; ofsayt çizgisine güvenmiyor… kameraman ona demiş: abi sokayım mı, çıkarayam mı?. diye… neden güvenmediğini o da böyle ifade ediyor… yani kameraman bir kare ileride veya bir kare geride çizgiyi çekse kadere müdahale var…
bu kadar hassas bir konu kameramana bırakılır mı?.

çipli topa darbe geldiğinde forvet ilerideyse uyarı vermesi nasıl zor oldu anlamadım… bilgisayardan daha hassas ölçüm yapanlar mı var aramızda?.

artık topa kilitlenmeyi bırakmalıyız… kaleye giren top sayılmadığı zaman zıplıyoruz… doğrama başka yerde yapılıyor…
oyundan düşmüş defansın arkasına sarkmış forvet düdükle durdurulunca kaleye giren çıkan olmadığı için kimse bişey demiyor… forvete salak diyen bile var… pekiii ya adam geriden çıktıysa?.
bana göre penaltıdan daha bariz gol şansı harcandı gitti…
üstelik bu pozisyondan en az 10 tane oluyor her maçta…
topun son oynandığı an… önemli…

1 Beğeni

En iyisi NFL gibi yapsinlar…Her 2 metreye bir cizgi ceksinler ofsayt olayi cozulur hatta o salak santrafor cizgilere gore kosu yapinca salak malak kalmaz. Savunmayi salak eder.

Zec çok girerdi ofsayda o geldi aklıma
Söz meclisten dışarı
:smiley: