Bir Zamanlar Gençlerbirliği

31.07.2018 Salı günü bizim Emre’nin Babası ve ben, Tanıl Bora ile buluştuğumuzda, Tanıl bize iki kartpostal hediye etti. Bu kartpostallardaki fotoğrafları görünce, Gençlerbirliği ile ilgili eski fotoğrafları, yazıları, anıları, hikâyeleri burada toplayıp paylaşmamızın uygun olacağını düşündüm. :slight_smile:

2 Beğeni

aslında şu en alttaki formanın aynısını yapsak, baya güzelmiş.

2 Beğeni

alttaki fotoğrafta Çetin’in altın kolye göz alıyor :slight_smile: yabancı oyuncu sandım bir an :slight_smile:

2 Beğeni

Nam-ı diğer Arap Çetin. :slight_smile:

Fotoğraf Kaynak; Hasan Gülcan

26 Şubat 1989

Polatlı Şehir Stadı (Toz kalkmaması için itfaiye aracı ile sulanmış, kumla karışık toprak saha)

Polatlıspor-Gençlerbirliği

1988-1989 Sezonu 2. Lig Maçı

Maç sonucu: 0 - 0 (Cebeci Stadı’ndaki ilk maç: Gençlerbirliği 6 - Polatlıspor 0)

Hakemler : Erman Toroğlu, Hüseyin Büyükçoban, Cafer Kasımoğlu

Polatlıspor: Gürsel, Yusuf, Büyük Mustafa, Cenk, Ünal, Erdoğan, Hasan, Zafer, Yavuz, Küçük Mustafa, Çetin.

Gençlerbirliği: Nezihi, Hüseyin, Galip, Metin Koyuncuoğulları, Eren, Metin Diyadin, Avni, Suat, Olkan, Fevzi, Hayrettin Dzarbozovic.

Kaynak: http://gencler.org/fikstur.php?sezon=1988-1989&id=1988198945

Kaynak: http://ayaktakileroturanlar.com/genclerbirligi-1979-1980/#!

Kaynak: http://ayaktakileroturanlar.com/genclerbirligi-1969-1970/

Kaynak: http://ayaktakileroturanlar.com/genclerbirligi-1957-1958/

Gençlerbirliği’nde oynayan bir adaşım olduğunu bilmiyordum :slightly_smiling_face:

Cebecideki ilk maçtaki anınızı sizin kitaplarınızdan birinde okumuştuk sanki doğru hatırlıyorum değil mi Necdet abi? Yoksa başka maçla mı karıştırıyorum acaba?

Başlığa girmişken ben de bir fotoğraf paylaşayım.

image

Fotoğrafa Plase Dergi’de 3 gün önce yayınlanan Köylü Selçuk’un hikayesinde denk geldim. Onu da okumak isterseniz linki aşağıda.

1 Beğeni

Doğru hatırlıyorsun Galip. Cebeci Stadı’nda Gençlerbirliği’nin 6-0 kazandığı ilk maç ve Polatlı Şehir Stadı’nda 0-0 biten ikinci maça ilişkin anılarımı, “Taşradan Futbol Hikâyeleri” kitabındaki (Sayfa: 159 - 189) “Futbolun Peşinde” adlı anıöyküde anlatmıştım. :slight_smile:

Polatlı’daki ikinci maça ilişkin fotoğrafı Facebook sayfasında paylaşan Polatlıspor kadrosundaki Hasan Gülcan ile Yavuz, daha önce Gençlerbirliği’nde oynamışlardı.

1 Beğeni

Necdet agabey 1979-80 sezonu resminin Benim kayinbiraderde orjinali mevcut. Formasi hala duruyormu bilmiyorum.Bu aralar emekliligin tadini cikarip 63 yasinda hala futbol oynamaya devam ediyor.Haftaya geliyorum kismetse birlikte bir kahve iceriz eminim anlatacagi birkac anisi olur .

1 Beğeni

Tabii Kadirciğim, memnun olurum.

bizde_doping_yok

Phiri :smiley:

1 Beğeni

Erdem, sen Phiri fotoğraflarını paylaşınca aklıma birden Ali Eren geldi. Futbolumuzun “erkek güzeli”…

2004 yılında Rizespor ile oynadığımız maçta Ali Eren ile Youla itiştiler ve Ali Eren kırmızı kart gördü. Maçtan sonra Ali Eren, soyunma odasına giden Youla’nın üstüne yürüyerek bir kafa atıyor. Araya futbolcular ve görevlilerin de girmesiyle olay yatıştırılıyor. Ama Youla üç gün rapor alıp şikayetçi oluyor. Ali Eren de Youla’yı kendisine küfür ettiği gerekçesiyle şikayet ediyor ve karakolluk oluyorlar.

Başkan İlhan Cavcav da maçtan sonra şöyle bir demeç veriyor: “Ali Eren bu kulübün ekmeğini yemiş bir futbolcudur. Ama hiç akıllanmadı. Bu yaptığı nankörlük! Daha önce de tesislerde Phiri’yi bıçakla kovalamış ve öldürmeye kalkmıştı. Phiri’yi elinden zor aldık ve Ali Eren’i de kulüpten uzaklaştırdık. Bu olay Ali Eren için çok normal. Kendisinden davacıyız.”

Futbolcuların taraftara koştuğu fotoğrafa baktım da aralarında Ali Eren yok. :blush:

Suc duyurusu gibi Rahmetlinin aciklamasi.

1 Beğeni

Karao%C4%9Flan%20179%20-28

2 kez Türkiye şampiyonu olduğumuzun resmidir.

2 Beğeni

Gardaşım, bu fotoğraf 1967 yılında, o zamanlar çok satan “Karaoğlan” resimli roman dergisinde, muhtemelen arka iç ya da dış sayfada yayınlanmış herhalde… Yoksa ilave mi veriliyordu derginin yanında pek hatırlayamadım. Güzel fotoğraf netekim. :blush:

1986 yılı kadromuz diye kaydetmişim. Doğru mu diye siz de kontrol ederseniz iyi olur.
Ayaktakilerden altın kolyeli olan oyuncumuzu tanıdınız mı?

Gen%C3%A7lerbirli%C4%9Fi%201986

2 Beğeni

Sol basta kalecinin yanindaki Hasan iyi tanirim, Tarsuslu Mehmet yine iyi tanidigim birisi, Eyup ve Avni abiler iyi topculardi Muratla Bahceli 38 deki Ilhan Cavcavin eski sonradan oyunculara tahsis ettigi evde cok takilirdik.Halil Ibrahim sessiz sakin insandir birazda mahcup yapisi vardi. Ankaragucu gunlerinde eski Ankaragucu stadinin soyunma odasindan beri bizi iyi tanirdi severdi. Kolyeli Naci diyesim geliyor Antalya Yolspordan gelmisti 2. Ligde Sampiyon olan takima katilmisti Erzurumdan Levent abiyle ayni transfer doneminde yanilmiyorsam. O hep kolyeli cikardi sahaya. Yanilgi payim olacak affiniza siginarak.

1 Beğeni

Hasan Hacihasanoglu: Besiktas altyapisinda yetismis, Bakirkoy’de oturan, Karadeniz kokenli bir futbolcu idi. Gencler’den ayrilmasi soz konusu olunca , Atilla Turkmen araciligi ile o zaman Rizespor baskani Turgut Yilmaz ile bir kontakt kurulmustu. Kalbinden rahatsiz oldugu ortaya cikinca genc yasta futbola veda etti.

Mehmet Senguler: 1982’de Karabuk’ten gelmisti. Takimda duz sacli-Haessler/Conti tipi - bir baska orta saha oyuncusu vardi Mehmet diye, yasi da biraz daha buyuk. Kadri Aytac “Tarsusluuu” der dururdu biz Cubuk sahasinda kenardan izler, kacan toplari toplarken.

Halil Ibrahim Eren : Firsat bulursa Bakkal Osman (Bal)'in dukkanina gelir, gizlice sigara icerdi,

Eyup Tas: 1991’de asker ogretmenken, Adana 5 Ocak’ta cok mac izledik kendisiyle.

Sirrahman Berber: Bursa Kapalicarsi’da esnafti doksanli yillarda.

Avni Okumus : Osman Denizci’ (Ali Kemal 'in kardesi) den sonra Erzurumspor’da oynamis en iyi futbolcu olarak kabul ediliyordu (cocukken baskanlari Medeni Yuksel’in ofisinde dinledigim bir konusmadan aklimda kalan bir ani).

1 Beğeni