2019-2020 Sezonu A Takım Formalarımız

Bence şimdilik gayet iyi gidiyor. Yeni konu açmaya gerek yok gibi…

2 Beğeni

G. A. R. 'ın yaptırdığı tişörtün, bizim 2018 Lotto kırmızıyla daha çok ortak yönü var. Özellikle siyah bitişleri mesela.
Ama anladığım kadarıyla sen biraz işin marka kısmındasın. Illa Nike olsun diyorsan ona göre devam edelim biz de :smile: yalnız cidden şu beyaz çizgili yaka kısmı olan forma olmasın. Milli takım kamp tişörtü gibi :slight_smile: toplu fotodaki tamamen kırmızı olan nike daha güzel.

Yok Yavuz Abi, ben onu bizim yaptıracağımız tişört için söylemedim. :smile: Birer tüketici olarak bizim satın almak isteyeceğimiz formalardan bağımsız olarak, futbolcuların sahada giyeceği formaların estetiğinden bahsediyorum. :slight_smile: Bence bu sene sahadaki en güzel formamız düz kırmızı olan olacak.

Taraftar tişörtünü markasız yaptırma konusunda ben ikna oldum, çoktan gardımı indirdim. :smile:

Gar grubunun tişörtünde beni rahatsız eden şey baskı. Polyester üzerine baskı çok rahatsız edici durmuyor (belki de gözümüz alıştığı içindir) ama GAR’ınki sanki daha pamuklu bir tişört. Onun üzerine baskı çok eğreti durmuş. Belki daha maliyetli olur bilmiyorum ama nakış tekniği ile yapılırsa daha estetik görünebilir. Mesela GAR’ın tişörtünde göğüsteki arma, çıkartma gibi duruyor malesef.

Bu arada futbolcuların antrenmanlarda giydikleri formalar bence de en güzeli. Dümdüz kırmızı, akarı kokarı yok :smile:

1 Beğeni

Şöyle bir konseptsel çalışma yaptım. Bir sonuç ürünü çıkmadı ortaya, böyle bir konsept nerede nasıl kullanılabilir bilmiyorum. Ama fikir vermesi için buraya da koyuyorum.

2 Beğeni

Ben de bizzat tüketici olarak direkt sadece kırmızı tercih ederdim misal. Toplu fotodaki antrenman forması olan gibisini. Futbolcular fit adamlar, biz bir deneyelim bakalım üzerimizde nasıl duracak. Baktın giyince hoşumuza gider forma olanı da :smiley:

Ve dediğin gibi, baskı olayı cidden kötü. Dikiş şart. Hele ki pamuklu kumaş için olmazsa olmaz. Hem uzun ömürlü olması hem de premium bir ürün görüntüsü vermek için.

Alttaki entry için cevap yazıyorum buraya; bence sen bu güzel tasarımları bir köşede tut. Araç veya duvar sticker’ı yaptırılabilir bunlardan. Kulüple iletişime geçilip, kendi ürettiği/üreteceği ürünler için tasarım olarak kullanması adına girişimde bulunulabilir. Çok yerde işe yaşayabilir.

GAR grubunun giysileri gunumuz dunyasinda etkin (Bauhaus/Gropius/D.Rams ekolunden dogan) “iyi dizayn” prensiplerine tam olarak uymadan uretilmis urunler gibi gorunuyor.

Iyi dizayn prensiplerine tekrar goz atarsak:

1. Yaratici
  2. Urunu kulanisli kilan
    3.Estetik
    4.Anlasilabilir
    5.Mutevazi
    6.Durust
    7.Uzun omurlu
    8.Son detaya kadar elden gecirilmis
    9.Cevre dostu
    10.Mumkun oldugunca az dizayn (daha az ama daha iyi dizayn)

Gorseldeki urunun 1,3,5,7,8 ve 10. prensiplerde soru isareti doguracagi gorunur.

Kirmizi konusunda ise sectiginiz renk hangi ruh halinde oldugunuzu da yansitmasi ile ilintili biraz. Bayragimizda ve Garibaldi birliklerinde (ve alt lige dusmus bir Genclerbirligi’nde) isyankar bir kizillik tercih edilmesi normalken daha dingin durumlarda renk tayfinda magentaya daha yakin bir kirmizi secilebilir. Bu vermek istediginiz mesajla alakali (ben hep isyankar kizildan yanayim, o baska)

Alkaralar grubu icin uygun taraftar ozel giysisinin duz renkler uzerine sol gogus ustunde arma, olursa sag kolda sponsor etiketi ve sirt ust kismda sade bir alkaralar yazisi olmasi gerektigini dusunuyorum.

Fransiz Vicomte A firmasinin Japonya pazari icin hazirladigi bir urunun gorselini ekliyorum. Sirt yazisi icin ornek olacagi gibi (sade ve zarif) , pamuklu urunlerde yaka iclerine ankara kecisi baskisi yapilarak da grup aidiyeti belirtilebilir.

3 Beğeni

Tekstil alanındaki engin bilgi birikiminiz ve deneyimlerinizden faydalanmamız lazım. Verdiğiniz örnekler ve değindiğiniz hususlar çok önemli. “Less is more” mottosuyla yola çıkar ve iyi dizayn prensiplerine de uyarsak bence özellikle tribünde olmak üzere; günlük hayatta da herkesin severek giyeceği birkaç ürün ortaya çıkarabiliriz.

3 Beğeni

Bunu çok beğendim. Minimal siyah bitişleri olan güzel kırmızılı bir tişörtün arka boyun kısmında makul boyutlarda çok güzel gözükecektir. Belki tişört rengine göre boynuzlar siyaha dönebilir.

Ya da kulüp logosu yerine bizim keçiyi oturtabilsek, boynuzlar bizim keçinin boynuzları gibi görünse ve altında şık bir alkaralar yazısı yazsa… :slight_smile:

Erdem abi, ben de tişört ve formaların ense kısımları için güzel olacağını düşünüyorum. Ama arma yerine keçi koymak çok zor. Yani zor değil tabii, armayı çıkarır keçiyi koyarız ama benzer bir tasarım çizgisinde olmadıkları için o kadar güzel görünmeyebilir. :slight_smile:

1 Beğeni

ben isterim, olur mu olmaz mı bilemem :slight_smile:

o zaman Coşkun Bey’in belirttiği tip bir tişörtün arka yakasına alkaralar işleme,
onun altına, kırmızı zemin üzerine minimal şekilde bu boynuzlu gb logosu baskısı,
ön sol üstte baskı değil, işleme bir alkaralar arması (tıpkı önden full fermuarlı alkaralar polarlarındaki gibi bir arma)

Bu arada bu boynuzlu gb logosunu tekstilde kullanacaksak, muhtemelen bu üç boyutlu gözüken tasarımdan biraz daha düz bir tasarıma geçip öyle bakmamız gerekecek. baskıda bu estetiği yakalamamız çok zor olur diye düşünüyorum.

Evet nakışta degrade tasarım çok zor olabilir.

Zaten bu boynuzlu tasarım first draft gibi bir şey, konsept çalışması. Bunun üzerine bir miktar daha çalışmayı düşünüyorum. Farklı kullanım alanları için farklı versiyonlar üretilebilir. :slight_smile:

Şehir dışında olduğum için ve mecburen bir süre daha Ankara dışında olmam gerektiğinden ürünlere ulaşmak benim için daha zor o yüzden inşallah guzel bir tasarımda hem fikir olunurda buralarda gururla giyer gezerim

1 Beğeni

Gerek tasarım ürünü gerek resmi ürün olsun, herhangi birisine ihtiyacın olursa, senin için temin edip bulunduğun şehre yollayabilirim. Burada yazman yeterli olur dostum.

1 Beğeni

Çok teşekkür ederim eksik olmayın çok büyük sorundu benim için gerçekten teşekkür ederim

1 Beğeni

Boynuzlu tasarım Version 1.2 hazır :slight_smile:

2 Beğeni

Better :grin:

1 Beğeni

Bir adet daha :slight_smile:

5 Beğeni

Bunun sonu Chicago Bulls boğasına kadar gidecek galiba :smile:

Gar grubu sanırım 70li yıllarda giydiğimiz bir formadan esinlenmişler. Bu takım fotosunu “bir zamanlar gençlerbirliği” başlığında Necdet Abi paylaşmış, ben de altına “keşke bu formanın aynısını yapsak” demiştim :slight_smile: Bence hem nostaljik, hem de şık olmuş. https://images.app.goo.gl/AYQYtkU2wbcAZf9RA

2 Beğeni

biz de bir yandan retro çalışabiliriz isterseniz. :thinking:

2 Beğeni