Eryaman Stadı

Daraldım, bunaldım. Ben 19 Mayıs’ımı özledim. Onu istiyorum. Her ne kadar ebedi mabedimize kavuşmak çok zaman alacaksa da sayılı gün çabuk geçer diyerek dayanacağız. Onun dışında Eryaman’ın metro durağının dibinde olması beni oraya daha çok çekiyor. Ostim, sevgili Kadir ( oklitus ) un dediği gibi ikinci takım olmayı kabul etmektir diye düşünüyorum.

Bu arada konu ile ilgisiz ama İstanbulspor maçına şu an itibarı ile 180 civarında renkdaş bilet almış. Bunun 20 kadarı İstanbul’daki taraftarlarımızdan oluşuyor. Ben de kısmette yarın biletimi alacağım.

3 Beğeni

Bana kalırsa 3 büyük sorun var.
Birinci ve ikinci sorunlar genel, üçüncü ise bize özel bir sorun.

1. Türkiye stad yapılmasındaki problem veya özelinde Ankara nın stad problemi. 19 Mayıs yıkılıyor yerine yeniden yapılıyor, Yapılacak mı; Eryaman yapılıyor, ne zaman tamamlanacak; Ostim stadı dönüşütürülebilir mi? Veya Yenikent stadı akıbeti ne olacak? gibi sorular ve de Devlet bana şu stadı verdi ona bu stadı verdi koltukmuş buymuş şuymuş ufak tefek sorunlarla boğuşup duruyoruz. Bu tartışlmalar içinde teşvikler siyasetçilerin sporun tam ortasında olması futbolun kirletilmesine ön ayak oluyoruz biz de. Devlet stad yapmamalı,madem kulüpler/manejerler/futbol endüstrisi parayla oynuyor(!) ve hepsinin de tüzüğünde tesis yapar yazıyor kulüplerin kendisi yapmalı.

2. İnternette türeyen kavga gürültü ayrışma ile beslenen bir takım kişiler. Genelde yeni nesie mensup bu şahısların en ufak Angara futbolu hakkında geçmişe dair bilgi ve görgüsü olmadan Ankara da en büyük biziz, o stad bizim bu stad onun vb. tartışması altında iki hemşehri arasını bozmak istemesi. Bu kişiler bana kalırsa her iki tribünde de çok azınlıktalar. Sosyal medyanın kuvvetiyle klavye başında gaza gelen bu guruh bu ayrışmadan besleniyorlar. Antalya maçında Ankaragüçlü hemşehrilerimizin stadı büyük özveri ile doldurması bizim ceza almamamız için en ufak kötü tezaruhatta bulunmaması takdiri hak ediyordu. Aynı şekilde Cavcav ın Ankaragücü nün en kötü günlerinde kirasını karşılaması Cavcav ın belki de son dönemlerinin en iyi icraatlarından biriydi. Öyle de yapmalıydı! Bu ve benzeri hareketler bu şahısları hiç mutlu etmez.

3. Bizim iç sorunumuz. Yönetim sorunu! Stad problemi de dahil herhangi bir konuda basiret göstermemek en basit fikri , bu yönde icraatı olmamak, herhangi bir reaksiyon göstermeme sorunu. Mesela stad konusunda en son icraat Eskişehir de oynamak idi! Yönetimin stad olarak Ostim, Yenikent, 19 Mayıs, Eryaman hangisini niye istiyor, istiyor mu, istemiyor mu en ufak fikrim yok. Tabi bu sorunun yanına muhalefet olmaması sorunu da eklenebilir…

2 Beğeni

Eryaman stadının Eryaman 5.etap metro durağından ulaşımı kolay mı? Yürüyen merdiven var mı? Metrodan stada yokuş, merdiven vs mi var yoksa düz ayak mı? Bunlar hakkında bilgi sahibi olan var mı?

Bugun Sporanki de Ankaragucu icin yapilmis bir klip var forma islanmis yere dusmus uzerinde 1liralar. Baskan gelip formayi yerden aliyor ve armayi sevgiyle gururla saygiyla operek tekrar yuksege asiyor…

Buraya kadar ne var bunda diyeceksiniz…tabiki hos bir klip olmus , bir baskanin takimini camurdan cekip cikarmasi ve kutsal bir emanet olarak surekli daha yukariyi hedeflemesi bence cok guzel bir mesaj. Taraftarin kuluple icice olmasi sahip cikmasi icin gercekten kisa ama etkili.

Klipin diger bir boyutu var yalniz…Detaya dikkat eden bir goz ile klibin nerede cekildigini farkedebilirsiniz.

Eryaman Stadi ve arka planda Lacivert koltuklar…

Ben Ankaraliyim Ankaragucluyum AMA Baba mirasi Genclerbirligi seveniyim. Bunlari Ben yazinca tuhaf gelebilir.

Eryaman stadinda bu klip ile acaba baska bir mesajmi veriliyor bunu ister istemez merak ettim.

Klip antreman sahasindada cekilebilirdi ama Yiginer 2 gun once stadi teftise gitmisti ve bu klipte o gun cekilmis.

Murat Cavcav nicin teftise gitmiyor? Nicin Ben Genclerbirligiyim burasi benimde stadim demiyor ve ikinci en iyi olmayi Kabul ediyor?

Ben bundan rahatsizim dostlar…

Bu videodan bir gün sonra akp Ankara il gençlik kolları ziyaret ediyor Ankaragücü antrenmanını…

Bir sure once yukarilarda bir yerde olacak AKP li TBMM Spor komite baskani Ankaragucu 2023 den once Sampiyon olacaktir diye roportajlar demecler vermisti bende bundan duydugum huzursuzlugu buraya aktarmistim.

Ankaragucu yeni proje takimi yeni Basaksehir soylemedi demeyin.

Gökçek hezimeti ve Osmanlısiporun şu anki durumunu gören aklı selim Ankaragüçlüler vardır diye düşünüyorum.
umarım vardır veya…

Bu arada Bizans medyasi Yenikent stadinin zeminini mazeret yaparak Ankaragucu macini Kayseriye almis. Bu olay Avrupada tam bir skandal olurdu.

Galatasaray bu sahada oynadi, Trabzonporda hakeza…

Genclerbirligi 5 lig 2 krupa maci Ankaragucu ayni sayida maci burada oynadi.

Sezonun basindan beri koca baskenti bu 40km otede berbat zeminli bu stada mahkum ederken aklina zemini getirmeyenler simdi niye telasa dustuler acaba?

Adalet kavrami diye birsey Tff icin gecersiz malesef.

Tottenham Manchester City macinin oynandigi zemin Yenikentten daha iyi degildi ama cikip esit sartlarda o zeminde erkekce serefleriyle oynadilar.

Tff istifa etmeli yeniden olusturulmali…bu kadar cirkinlik yeter.

2 Beğeni

TFF, stadı belli olmayan Gençlerbirliği ve Ankaragücü’nü fikstür çekimine dahil etti. Bu da başlı başına Avrupa’da skandal olabilirdi. İki yıldır Gençlerbirliği son hafta stadını duyuruyor. Fikstür açıklanırken Gençlerbirliği’nin oynayacağı maçlarda stat kısmı boş kalıyor.

Görüyoruz ki burada böyle yürüyor işler. Lobisi yeten yeteneye dönüyor iş. Ankaragücü’nün yerelde lobisi güçlü, istediği hamleleri yapabiliyor, istediğini yok sayabiliyor; ulusalda hala daha güçlü aktörler var. Beşiktaş da benzer şekilde istediğini yok sayıp istediğini aldı. Beşiktaş da yarın bir gün Fenerbahçe/Galatasaray ile karşı karşıya gelirse bu kez Fenerbahçe/Galatasaray lobisi güçlü geliyor. Adalet değil lobi işliyor.

Ankaragücü’nün evinde oynayacağı maça saatler kala deplasman organizasyonu zahmetine girmiş olması bile skandal. Böyle güçlükler futbolcuları, camiayı kenetler. Umarım Ankaragücü puanla ayrılır, ele güne inat.

2 Beğeni

Futbol sohbetlerinde Ankaragüçlü olduğumu hatırlatırlar hep, ben de derim ki “önce Ankaralıyım, sonra Ankaragüçlüyüm!”. Bilen bilir, nicedir gitmiyorum Ankaragücü maçlarına. Kim bilir, sadece eskiyi bilenlerin içini sızlatan bir takımı hatırlattığı içindir belki, adı ve renkleri aynı olsa da belki özünden uzaklaşmış olduğu içindir. Ama Ankara’da olduğum zamanlarda kaçırmam Gençler maçlarını, Hacettepe’yi ayrı severim, Ankara Demirspor forması bulmak için şehrin sokaklarını arşınlarım. Eski takımların posterlerini toplarım İstanbul’da sahaflardan, hele de Ankara takımıysa hiç kaçırmam…

Stat meselesine gelince, ülkenin başına ne geliyorsa adalet kavramını unuttuğu için geliyor sanırım. Ankara’ya stat yapıyorsan o statta tüm Ankara takımları ayrım gözetmeden oynamalı, stat Ankara’yı hatırlatmalı. Ankaralıyım diyen her futbolsever o statta tüm Ankara takımlarını alkışlamalı. (Osmanlıspor’u dahil etmiyorum, malum onlar da siyasetin yarattığı, kökleri olmayanlardan, tıpkı Başakşehir gibi).

Hayatın siyah beyaz olduğu naif yıllara yetişmiş olanlar bilir, henüz Gökçek kâbusu çökmemişti şehrin üstüne, siyaset bu kadar bulaşmamıştı futbola. Ankara’nın sarı lacivertinin yanında Al-Kara’sı da yeşil beyazı da vardı. Hafta sonları tıka basa doldururdu 19 Mayıs Stadı’nın tribünlerini Ankaralılar, Ankaragücü, Gençlerbirliği, PTT, Şekerspor, Hacettepe sahaya çıktığında bizim takım gözüyle bakılırdı. İlk takımım PTT idi, sarı siyah PTT, tarih oldular zaman içinde. Şimdi yeni futbol nesillerinin haberi bile yok bir zamanlar 19 Mayıs stadında yankılanan “Bir P, iki T, P-T-T” tezahüratından. Oysa tüm Ankara futbolseveri severdi o tezahüratı, tıpkı Metin Kurt’u, Zeynel Soyuer’i, Ertan Adatepe’yi sevdikleri gibi…

Necdet abinin tanımıyla, yaygaracı çoğunluğun gürültüsünün her sesi bastırdığı bu futbol ikliminde o günler geri gelmez bilirim…

Yine de umudu kaybetmemek gerek…

6 Beğeni

TFF’nin kararı tam bir skandal… Maça bir gün kala stat değiştirilmesi dünyada ilk kez yapılan adaletsiz, sportmenlik ve fair play dışı bir uygulamadır. Cumartesi akşamı oynanacak maçı bir gün önce alınan bir kararla taraftarların otobüsle en az 4-5 saatte gidebileceği bir kentte oynayacaksınız demek futbola ihanettir ve Süper Ligin olmayan marka değerini daha da aşağılara çekmekten başka hiçbir işe yaramaz.

Eryaman Stadı tamamlanıp hizmete açılmadan 19 Mayıs Stadı’nı alelacele yıkmaya başladınız. Çürük dediğiniz 19 Mayıs Stadı’nın betonu o kadar sağlammış ki yıkmakta zorlanıyorsunuz. Yenikent Stadı’nın saha zeminini milli maç arasında hibrit çim yapacağız dediniz, milli maç arası gelince vaz geçtiğinizi bildirdiniz. Eryaman Stadının tamamlanmasını geciktirdiniz / geciktirilmesine engel olmadınız ve üç takımı Yenikent Stadına mahkum ettiniz. Lig maçları ile daha küçük statlarda oynanabilecek kupa maçlarını birer gün arayla Yenikent Stadı’nda oynattınız. Ve hepiniz hâlâ görevdesiniz. Ne diyeyim bilemiyorum. Pes doğrusu!

3 Beğeni

Iki haftadir bu maca Koreografi hazirligi yapildi. Ankaragucu 1 liranin intikami icin hazirdi o tuysuz kartali ayni kadikoyun kanaryasi gibi o stada gomerdi o taraftar ile Ankaragucu.

Besiktas taraftari olsam kendini serefli sayan o kulubun taraftari olmaktan utanirdim.

Biz yine onlari gomecegiz Tff ye ragmen

Ankaradan Belediyelerce 50 otobus tahsis edilmis taraftar ikinci Kayseri cikartmasi yapacak

TFF her yaptığıyla, her aldığı kararla meşruiyetini bir kez daha sorgulatıyor. Siyasi otoritenin emri ile göreve gelenler, görevi hak etmediklerini, yapabilecek kapasitede olmadıklarını her defasında tekrar gösteriyorlar. Ülkede adalet adına hiçbir şey doğru işlemiyor, yazıklar olsun!

Ankaragücüne yapılanı kınıyorum. Bu federasyonun masa başında aldığı kararlar için de VAR ‘a ihtiyacı var.

1 Beğeni

Ayni sey haftaya Genclerbirliginede olabilir…o yuzden tepki verilmesi gerek

Haftaya Karabükspor ile oynuyoruz. Karabükspor’un ekonomik durumundan dolayı Karabük’te oynamak istiyoruz desek ne kral hareket olur :slight_smile:

Ankaragucu taraftari Tff ye meydan okuyor.Tribunde en az 8 bin sari lacivertli taraftar var.

Bir insan bir Sehiri boylesine severmi…

ben ostim stadı konusunu canlı tutmamız gerektiğini düşünüyorum.
devre arası oraya turnikeleri koydurtup geri kalan maçları orada oynamalıyız.
yazın da kale arkalarına 4-5 sıra tribun yaptımmı tam bize göre stad.

bu konuda kendi yapabileceğim tüm kanalları zorluyorum.

hatayspor ile oynanan kupa maçı ostim stadındamıydı?.
zemin çokda fena değildi. tv’den izlediğimiz kadarıyla…

ostim stadında oynandı maç. zemin gayet iyiydi. tribünler eski tabi ama orası elden geçirilirse muazzam bir stad olur. tam bize göre.

Ostim aslinda lokasyon olarak en iyi konumda. Yeni tribunler eklenerek cokda guzel,sicak bir atmosfere sahip olabilir. 12000-15000 lik bir Ostim harika bir stadyum olur.

19 Mayisin eski Turnikeleri ve isiklandirmasi Ostime takilabilir diye hep dusundum.

Zemin guzel cunku ruzgar alan bir stadyum…dort yani kapali veya oval stadlarin zeminleri cok sorumlu olur o yuzden Avrupadaki unlu buyuk stadlarda Hibrid cim kullaniliyor.

Ingilizlerde eski model stadlarin zemini hep guzel olur. Mesela eski Highbury veya Ewood park gibi stadlarin tribunleri tek tribundur koseler aciktir ruzgar alirlar ve zemin Ingiliz liginde kalitesiyle surekli odul alir.

Ostim stadida ayni sekilde ruzgar aliyor ve saglikli bir zemin.

Ostimle ilgili bence tek sorun Eger Genclerbirligi Ostimi alirsa daha kucuk olmayi kabul etmis Eryamanin kapi kilidini tapusunu Ankaragucune teslim etmistir.

Sosyal medyada Eskiyalik yapanlar galip gelmistir.

Genclerbirligi Eryaman stadindaki hakkindan vazgecemez. Ikinci olmayi kabul etmemeli.

1 Beğeni